Росія вранці 26 серпня атакувала Україну близько 100 дронами Shahed та 100 ракетами різних типів, зокрема "Калібрами" з військових кораблів у Чорному морі та ракетами з бомбардувальників Ту-95МС. Пізніше Росія підняла також три літаки МіГ-31К — носії "Кинджалів". Відомо про щонайменше 4 загиблих. Укренерго запровадило екстрені відключення електрики.
Повітряні сили України о 4:43 ранку зафіксували в повітряному просторі Росії активність 11 бортів Ту-95МС. Це стратегічні бомбардувальники, які можуть запускати ракети Х-101/Х-555. Про рух ракет почали писати близько 7:40.
За інформацією від Київської міської адміністрації та Повітряних сил ЗСУ, цього ранку РФ застосувала:
- 11 бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС;
- 4 кораблі — ракетоносії "Калібрів";
- 6 стратегічних бомбардувальників Ту-22м3;
- три літаки МіГ-31К з ракетами "Кинджал";
- десятки дронів типу "шахед".
За даними прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, цього ранку постраждали 15 областей, ціллю стала енергетична інфраструктура.
"Ворог застосував різні види озброєння: БпЛА, крилаті ракети, «Кинджали». Є поранені та загиблі. Щирі співчуття рідним і близьким", — написав глава уряду.
Шмигаль на тлі цього обстрілу звернувся до міжнародних партнерів, аби ті надали Україні далекобійну зброю та дозвіл партнерів бити нею по російських об'єктах.
Близько 13:00 атаку прокоментував президент Зеленський. Він заявив, що удар РФ по Україні зранку 26 серпня був одним із наймасштабніших. Більш як 100 ракет різних типів та близько 100 дронів-"шахедів" були спрямовані на критичну, цивільну інфраструктуру.
Є і реакція міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Він сказав, що партнери можуть допомоги запобігти російським обстрілам цивільних у два способи:
- підтвердити право України на завдання ударів на великі відстані по всіх легітимних військових цілях на території Росії;
- щоб партнери використовували вдласні потужності ППО для збиття ракет і безпілотників, що наближаються до їхнього повітряного простору.
Наслідки в областях
У Києві повітряна тривога тривала понад 7 годин — з 5:57 до 13:43. Від ранку було чути серію вибухів, передавали кореспонденти Суспільного. В деяких районах зникло електропостачання та вода. Мер Києва Віталій Кличко пояснив, що відключення повʼязані з проблемами в загальноукраїнській енергетичній мережі. Згодом, о 10:33 Кличко сказав, що енергетики та комунальні служби відновили водопостачання на правому березі столиці. Воно нормалізується протягом години.
Київводоканал повідомив, що через знеструмлення відсутнє водопостачання у Шевченківському, Святошинському, Солом’янському та Голосіївському районах столиці.
Київська міська військова адміністрація оголосила, що розгортає Пункти незламності по Києву через екстрені відключення електрики.
У мережі з'явилися кадри "прильоту" ракети по Київській гідроелектростанції. Керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко заявив, що зруйнувати греблю Київської ГЕС ракетами неможливо. Він додав, що некоректно порівнювати її з Каховською ГЕС, яку підірвали зсередини. "Росіяни інформаційно використовують цю тему для нагнітання паніки, не більше", — наголосив посадовець.
Обласна адміністрація говорить, що є дані про пошкодження інфраструктурних об’єктів на Київщині:
"Вже маємо інформацію про поранену людину. Її доправлено до одного з районних медзакладів, надається необхідна допомога. "Також фіксуємо пошкодження приватних будинків внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей в 4 районах. Деталі згодом".
Пізніше Київська облпрокуратура написала, що на Київщині поранено жінку. А ще згодом поліція Київщини повідомила, що троє людей отримали травми, серед них пʼятимісячна дитина. 22 будинки пошкоджено.
У Луцьку внаслідок російської атаки пошкоджено багатоквартирний будинок. Внаслідок атаки в місті є загиблий, повідомив міський голова Ігор Поліщук. Окрім багатоповерхівки в місті також ушкоджено обʼєкт інфраструктури.
У місті також є пошкодження ще одного житлового будинку, там травмувалася людина, додав начальник ОВА Юрій Погуляйко.
У Дніпрі та Кривому Розі також чули вибухи. Про це повідомили кореспонденти Суспільного.
Станом на 09:30 через ранкові обстріли Дніпропетровщини загинув 69-річний чоловік. Сталося кілька займань. Зокрема, пожежа у дачному будинку. Інформацію уточнюють, повідомив начальник ОВА Лисак.
В обласному центрі через перепади напруги та відсутність електроенергії зупинились деякі підвищувальні помпові станції та теплорозподільні пункти. Через це знижено тиск води на верхніх поверхах будинків.
На Миколаївщині очільник ОВА Віталій Кім поінформував про трьох поранених внаслідок російських обстрілів.
"Все під контролем. Заряджайте пристрої на всяк випадок", — написав він і нагадав про роботу Пунктів незламності.
Одещина теж зазнала атаки російської армії. Четверо людей поранені, серед них — 10-річний хлопчик. Троє поранених, зокрема й дитина, госпіталізовані. Метою атаки була енергетична та цивільна інфраструктура регіону, повідомив керівник ОВА Олег Кіпер.
Внаслідок падіння уламків ракет пошкоджено приватні будинки та велика кількість автотранспорту. Також в Одеському районі є збої в роботі електроенергії.
Запорізька обласна прокуратура повідомила, що внаслідок обстрілу армії РФ приватного будинку в Запорізькому районі загинув чоловік, ще одна жінка поранена.
Керівник Запорізької ОВА Іван Федоров також поінформував про влучання по обʼєкту енергетичної інфраструктури. Там здійнялася пожежа. Інформація щодо наслідків уточнюється.
У Сумській області є влучання в обʼєкт залізничної інфраструктури, повідомила об 11:30 Укрзалізниця. Пошкоджено контактну мережу та будівлі, поранено помічника машиніста. Його госпіталізували, загрози його життю немає.
Російська армія також завдала ударів по Ворожбянській громаді на Сумщині. Внаслідок атаки під завалами свого будинку перебувала жінка, її вдалося дістати — підтвердили Суспільному у прокуратурі області.
У Черкаській області 26 серпня внаслідок атаки РФ виникла пожежа у господарчій споруді. Кількість пошкоджених будинків уточнюють, розповіла Суспільному речниця Головного управління держслужби із надзвичайних ситуацій області Юлія Норовкова.
О 8:57 було чутно вибухи в Івано-Франківську, повідомляли кореспонденти Суспільного. Після атаки голова ОВА Світлана Онищук заявила, що російська армія влучила в об'єкт інфраструктури в області. Через обстріл травмовані троє людей.
Пізніше вибухи чули у Львові. Мер Андрій Садовий заявив, що через влучання в області у Львові можуть виникнути перебої з водопостачанням, допоки підстанції не перейдуть на резервне живлення. Також можливі перебої електроенергії. Влучань у самому Львові поки не виявили.
Вибухи лунали у Вінниці та області. Заступниця начальника ОВА Наталя Заболотна передавала про роботу ППО на Вінничині. Потім з'явилися проблеми зі світлом та водою.
Через аварійні вимкнення електроенергії у Вінниці двічі зупинялася водопровідна станція на Старому місті. Тут здійснюють переключення. Тимчасово може бути відсутнє водопостачання або ж спостерігатиметься слабкий тиск. Також фіксували зупинку станції "Вишенька", її переключили можливий слабкий тиск, повідомили в облводоканалі.
У Житомирі було чути звуки вибухів. Потім Житомирводоканал заявив, що місто без води через ракетну атаку. Більше інформації щодо відновлення водопостачання пообіцяли надати пізніше.
Також голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко розповів журналістам Суспільного Житомир, що в одному із сіл Звягельського району внаслідок падіння уламків збитого "шахеда" загинула жінка 1992 року народження.
На межі Львівщини та Закарпаття 650 окремий зенітний кулеметний батальйон ЗСУ збив крилату ракету голова Закарпатської обласної державної адміністрації Віктор Микита. Про пізніше ексречник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат уточнив, що кулеметник не дістав російську ракету — її в кінці збила протиповітряна оборона іншого підрозділу.
Відключення світла та рух потягів УЗ
На тлі атаки НЕК "Укренерго" зранку 26 серпня надала розпорядження ввести екстрені відключення світла по всій Україні.
У зв'язку з масштабною атакою Росії та відключеннями електрики в регіонах Укрзалізниця вивела резервні тепловози. Пресслужба перевізника запевняє, що всі поїзди далекого сполучення продовжать рух.
Об 11:30 пресслужба Укрзалізниці оновила актуальні дані про рух потягів. Там зазначено, що всі рейси, які тимчасово зупинились у зв'язку зі знеструмленнями після обстрілу РФ, вже підхоплені резервними тепловозами та продовжують рух.
Деякі вокзали, які також були знеструмлені через відключення у міських мережах, вже переведені на резервні генератори. Ці вокзали запрацювали для українців як пункти незламності, тут можна підзарядити гаджети та перечекати в укриттях до відбою тривоги.
Прем'єр Шмигаль написав, що голови областей отримали завдання розгорнути за потреби Пункти незламності. Нагадаємо, у застосунку "Дія" тепер доступна мапа з розташуванням "Пунктів незламності". Її можна завантажити для перегляду офлайн.