Президент Володимир Зеленський підписав проєкт закону про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.
Відповідно до картки законопроєкту, президент підписав документ у суботу, 24 серпня.
21 серпня Верховна рада ратифікувала Статут Міжнародного кримінального суду (МКС). Документ підтримав 281 народний обранець.
Після того, як парламентарі ратифікували Римський статут, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на своїй офіційній сторінці у Twitter написав, що Україна зробила важливий крок до вступу в Європейський Союз. А також зазначив, що тепер співпраця України з МКС щодо притягнення Росії до відповідальності за скоєні злочини, буде ще ефективнішою.
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що ратифікація Римського статуту надає Україні можливість бути повноцінним членом Міжнародного кримінального суду, зокрема: ставити питання на порядок денний Асамблеї країн-учасниць, мати свого суддю в МКС та брати участь у роботі суду.
Що таке статут Міжнародного кримінального суду
Римський статут — це документ, на якому ґрунтується дія Міжнародного кримінального суду (МКС), що має повноваження розслідувати і притягувати до відповідальності за вчинення міжнародних злочинів на території країн, які визнали юрисдикцію МКС. Він визначає повноваження МКС з розслідування масштабних кримінальних злочинів, зокрема, геноциду, воєнних злочинів, злочинів проти людяності.
Україна підписала статут ще у 2000 році. Однією з причин, що статут не ратифіковували, були застереження, що МКС зможе притягати до відповідальності зокрема і громадян України. Проте Україна і так у 2013-му визнала юрисдикцію МКС, тож вона поширюється на територію країни.
Ратифікація Римського статуту — одна з умов Угоди про асоціацію України з ЄС. 21 серпня 2024 року Верховна рада ратифікувала Римський статут з уточненням, що МКС не матиме юрисдикції за статтею про воєнні злочини щодо громадян України протягом семи років після ратифікації.