Агітаційні ярмарки та фото бюлетенів. Якими були головні порушення під час другого туру виборів

Агітаційні ярмарки та фото бюлетенів. Якими були головні порушення під час другого туру виборів

Оновлено
Агітаційні ярмарки та фото бюлетенів. Якими були головні порушення під час другого туру виборів УНІАН

В Україні завершився другий тур виборів, на якому українці обирали голів 11 міст та депутатів 47 місцевих рад. Від початку голосування громадянська мережа ОПОРА зафіксувала різноманітні порушення, зокрема підкупи виборців, проведення агітаційних ярмарків та перешкоджання волевиявленню.

За даними ОПОРИ, на виборчих дільницях станом з 12.00 до 18.00 спостерігачі фіксували порушення.

Фотографування виборчих бюлетенів

Спостерігачі ОПОРИ продовжують фіксувати випадки фотографування бюлетенів виборцями на дільниці. Здійснення фото- та відеофіксації під час заповнення виборчого бюлетеня заборонено Виборчим кодексом України. Окрім того, фотографування виборчих бюлетенів часто використовується як доказ підтвердження свого волевиявлення при застосуванні протиправних схем підкупу виборців, тому поліція реагує на відповідні дії з метою перевірки мети та мотивів такого фотографування.

Так, на виборчих дільницях було зафіксовано низку випадків фотографування бюлетенів. Зокрема, у Львові виборець сфотографував виборчий бюлетень у кабінці для голосування. Про цей інцидент члени дільничної виборчої комісії одразу повідомили у поліцію. Правоохоронці опитали очевидців і склали протокол про порушення.

У Дніпрі також відомо про такі інциденти: виборчиня видалила з телефону фотографію бюлетеня на прохання голови комісії, її відпустили без пояснень, а на іншій дільниці на виклик приїхали чергові поліцейські, які взяли пояснення у виборця.

Заборона голосувати з немовлям

У Миколаєві члени виборчої комісії не дозволили проголосувати виборчині з немовлям, аргументуючи свою відмову порядком здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів, затвердженим урядом 14 вересня. Однак ненадання можливості виборчині з немовлям проголосувати може свідчити про порушення її прав. Постанова КМУ лише рекомендує батькам не заходити в приміщення для голосування з дітьми, і в жодному разі не забороняє видавати таким батькам бюлетені.

Недотримання процедури голосування

Спостерігачі ОПОРИ в Ужгороді, Слов'янську та Полтаві зафіксували, що виборці намагалися проголосувати, показавши документи у додатку “Дія”. Згідно з Виборчим кодексом голосувати виборці можуть лише після пред’яви паспорта громадянина України. Утім на дільницях, де були присутні спостерігачі ОПОРИ, обладнання для сканування даних електронного паспорта в додатку «Дія» було відсутнє. 

У Нікополі, що на Дніпропетровщині, спостерігач ОПОРИ зафіксував, як чоловік та жінка знаходилися в одній кабінці для голосування.

Один із виборців у Дрогобичі (Львівська область) демонстрував бюлетень із результатом свого волевиявлення у приміщенні виборчої дільниці. 

У Львові спостерігачі зафіксувли, що члени кількох комісій завчасно почали заповнювати протокл про підрахунок голосів виборців.

У Дніпрі ОПОРА зафіксувала, що не всі бюлетені були роздані членам комісії на ранковому засіданні. Частина бюлетенів знаходилась у коробці, яка стояла поруч з головою ДВК.

У Дрогобичі на Львівщині зафіксовано автобуси із близько 100 молодиками. Вони розповіли, що планували охороняти виборчі дільниці і є журналістами. На підтвердження останнього факту показали посвідчення видання “Нова пора”.

Агітаційні ярмарки

У Дніпрі поліція відкрила три кримінальних провадження. Одне з них було через те, що того, в місті проходили ярмарки з агітацією за одного з кандидатів на посаду міського голови. Цей факт кваліфіковано за ч.2 ст. 160 (підкуп виборця, учасника референдуму, члена виборчої комісії або комісії з референдуму) Кримінального кодексу України.

Крім цього, два кримінальних провадження було відкрито за ч.1 та ч. 3 ст. 158-3 (фальсифікація, підробка, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації) Кримінального кодексу України. У рамках розслідування першого факту буде встановлено обставини зникнення печатки виборчої комісії на одній з дільниць в Амур-Нижньодніпровському районі. За другим порушенням поліція розслідує факт підпису протоколу про підрахунок голосів виборців до його остаточного заповнення (виборча дільниця Новокодацькому районі Дніпра).

Підвіз людей до дільниці

Як повідомили у Комітеті виборців, в місті Нікополь (Дніпропетровська область) на дільниці №120759 спостерігачами КВУ було виявлено підвіз людей до дільниці легковим автомобілем.

У місті Черкаси на дільниці було зафіксовано спробу винесення бюлетеню. Після попередження чоловік вкинув бюлетень в скриньку та втік з місця події. Затримати його не вдалося.

Недопуск спостерігачів

У Миколаєві спостерігач ОПОРИ не зміг потрапити у приміщення виборчої дільниці. Комісія обмежувала право спостерігача на спостереження за підготовчим засіданням, він не мав змоги спостерігати за відкриттям сейфу з бюлетенями. Та ж сама ситуація трапилася і в Ужгороді, де члени дільничної виборчої комісії небажання впускати спостерігача мотивували тим, що на його посвідченні не зазначено дату його видачі. Утім, саме таке посвідчення спостерігачу видала Ужгородська міська територіальна виборча комісія, на посвідці є підпис голови та печатка Ужгородської міської територіальної виборчої комісії.

Флешмоби, смс із закликами до виборців та розіграші

У Миколаєві підприємці, комунальна установа та інтернет-видання оголосили флешмоб у Facebook та Instagram, головною метою якого є підвищити явку миколаївців на виборчих дільницях. За фото на дільницях та відео в сторіс обіцяють подарунки.

У Слов'янську на виборчих дільницях виборці фотографуються біля скриньок, беручи участь у розіграші iPhone 12. Напередодні "другого туру" громадська організація "Платформа Ініціатив "Теплиця" оголосила конкурс: мешканцям необхідно взяти участь у голосуванні та зробити селфі біля скриньок.

У Полтаві члени ДВК та виборці отримують СМС із закликом не йти на вибори. Номер відправника — невідомий.

У Черкасах зафіксували підвезення виборців. Як розповіли спостерігачі, підвоз відбувається індивідуальними машинами: водій залишається за кермом, а виборець іде голосувати, потім повертається в машину. За час спостереження таких візитів одних і тих самих автомобілів зафіксовано до 10 випадків, що може свідчити про задіяння мереж "сіток" для підкупу виборців. Спостерігачі повідомили у поліцію про ці випадки.

Робота виборчих комісій

Як повідомили спостерігачі ОПОРИ, у Львові на ранковому засіданні секретарка дільничної виборчої комісії викреслила ручкою із списку виборців трьох осіб, які мали б проголосувати на цій ДВК. Члени комісії розповіли, що комісія отримала повідомлення з Державного реєстру виборців про вилучення цих виборців.

На двох дільницях у Львові члени комісій не вели протокол на ранковому засіданні.

У Рівному на іншій виборчій дільниці спостерігачі ОПОРИ зафіксували, що у приміщенні для голосування присутні по двоє спостерігачів від кандидатів на посаду міського голови Рівного. Однак допустима кількість спостерігачів від кандидата, яка одночасно може перебувати у приміщенні дільниці – один. Після зауваження, спостерігачі від кандидатів, які не могли перебувати на дільниці, покинули приміщення.

У Дніпрі членкиня ДВК підписувала протокол про підрахунок голосів під час голосування.

Зникла печатка

У Слов'янську зранку 22 листопада члени міської ТВК не знайшли печатку у сейфі. Голова комісії з'явилась лише через дві з половиною години разом з печаткою. Наразі правоохоронці з'ясовують всі обставини.

Що відомо

  • 22 листопада у територіальних громадах з кількістю виборців до 10 тисяч у 15 регіонах на 86 виборчих дільницях відбувається повторне голосування з виборів депутатів 47 місцевих рад: 3 депутатів – до 2 міських рад, 20 депутатів – до 13 селищних рад, 43 депутатів – до 32 сільських рад. У ньому загалом зможуть взяти участь орієнтовно понад 42,9 тис. виборців.
  • Поліцейські упродовж минулої "доби тиші" отримали 61 заяву, пов’язану з порушеннями виборчого процесу.
  • Попередня явка виборців станом на 16:00 склала 22,5%.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди