В Україні з'явилася команда кінологинь, які готують собак для розмінування

В Україні з'явилася команда кінологинь, які готують собак для розмінування

Жінки-кінологи, проєкт ПРООН
Програма розвитку ООН 21 серпня запустила проєкт, де жінки-кінологи з мінно-пошуковими собаками здійснюватимуть гуманітарне розмінування України. Ксенія Невенченко/ПРООН в Україні

Програма розвитку ООН 21 серпня запустила проєкт, де групи жінок-кінологинь із мінно-пошуковими собаками здійснюватимуть гуманітарне розмінування України.

Про це ПРООН повідомило Суспільному в пресрелізі.

Мета нового проєкту — реформувати роботу з розмінування та створити стандарти ведення протимінної діяльності.

Ініціатива передбачає залучення 16 мінно-пошукових собак і 8 кінологинь. Проєкт фінансують Нідерланди та Іспанія. ПРООН реалізовує цю програму разом з MAGThe Mines Advisory Group (MAG) – це міжнародна гуманітарна й адвокаційна організація, яка займається пошуком, вилученням та знищенням наземних мін, касетних боєприпасів та бомб, що не розірвалися, у місцях, що постраждали від конфлікту та APOPOГуманітарна організація, що розробляє швидку, просту і економічно ефективну технологію розмінування, яку можна використовувати в рамках національних програм протимінної діяльності в країнах з низьким рівнем доходу.

Кінологічні команди мають значно прискорити процес розмінування в Україні, ідеться в пресрелізі

"Повністю навчений службовий собака може обстежити територію площею 1500 м² на день, тоді як людина – 20-50 м² на день. Собаки ігнорують металобрухт і виявляють лише запах вибухівки, а це означає, що за певних умов вони набагато швидше знаходять міни, ніж металошукачі", — пояснюють в ООН.

Заступник міністра економіки України Ігор Безкаравайний побував на презентації проєкту 21 серпня і сказав: "Цей проєкт має важливе значення. Він не лише підтримує негайні заходи з розмінування, але й має на меті розробити стійку методологію, яка може бути широко використана для організації протимінної діяльності по всій Україні. Проєкт демонструє об'єднання зусиль, спрямованих на гарантування більш безпечного середовища для наших громад".

Посол Королівства Іспанія в Україні Рікардо Лопес-Аранда Хагу підвреслив, що проєкт просуває принципи гендерної рівності, залучаючи українських жінок до роботи кінологами.

Також презентацію відвідали постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє, керівник організації MAG Джон і посол Нідерландів в Україні Алле Дорхаут.

Що відомо про розмінування територій України

У вересні 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що для повного розмінування України потрібно 37 мільярдів доларів і понад 10 тисяч саперів.У державі є тільки 3 тисячі фахівців. Партнери вже виділили 250 мільйонів доларів на розмінування.

У лютому 2024-го у ДСНС повідомляли, що в Україні потенційно замінованими залишаються 156 тисяч квадратних кілометрів.

На початку березня Мінекономіки України та компанія Palantir, яка спеціалізується на аналітиці великих даних, підписали угоду про партнерство для співпраці у гуманітарному розмінуванні територій. Зокрема документ передбачає розмінування України за допомогою технологій штучного інтелекту.

На початок