Ветерани вважають не нормальним звертатися до психологів - заступник міністра

Ветерани вважають не нормальним звертатися до психологів - заступник міністра

Ексклюзивно
Ветерани вважають не нормальним звертатися до психологів - заступник міністра
. Українські військові, ілюстративне фото: УНІАН

Заступник міністра у справах ветеранів Ігор Безкаравайний розповів в ефірі Українського радіо про соціальну і психологічну підтримку ветеранів АТО та ООС з боку української держави. За його словами, державна програма психологічної допомоги ветеранам існує, однак вони самі, переважно, не хочуть звертатися до психологів.

"У нас немає нормального, загального, зрозумілого терміну і взагалі визначення того, хто такий ветеран. Адже вони є різні: військової служби, ветерани праці тощо. Ми підіймаємо дискусію на рівні Міністерства та інших органів влади стосовно визначення того, хто є ветераном, і треба закріплювати це на рівні держави. Те, що стосується учасників бойових дій, цей статус надається силовими відомствами тим, хто бере участь у захисті держави. Їх Україні є майже 400 тисяч за останніми даними", – пояснив заступник міністра.

На психологічну допомогу учасникам бойових дій у 2020 році закладено 75 мільйонів гривень. Утім, за словами Ігоря Безкаравайного, проблема тут полягає не стільки у фінансуванні, скільки у небажанні бійців звертатися по допомогу.

"75 мільйонів гривень було закладено саме на такі заходи. Було заплановано, що реабілітацію пройдуть 6 тисяч осіб. Ця програма працює не так, як хотілося б, але вона є. Існують програми у військах, силових відомствах, на регіональному рівні. До того ж не варто забувати про волонтерський рух. Він став меншим, ніж у 2014-2015 роках, але активно займається тими нагальними проблемами, які є у ветеранів. У нас більша проблема не з програмами, а зі стигматизацією допомоги. Тобто, ветерани не вважають, що це нормально – звернутися за допомогою до психологів", – описав ситуацію заступник міністра.

Водночас, за його слвами, Мінветеранів продовжує розвиток системи психологічної допомогти та реабілітації.

"Ми розробляємо проєкт нормативних актів, щоб покращити той формат, який зараз є. Ми будемо запроваджувати реєстр фахівців, які будуть надавати такі послуги. Будемо виписувати етичні стандарти для психологів. Плануємо створення органу, який буде контролювати таких послуг учасникам бойових дій і ветеранам", – пояснив Безкаравайний.

Він додав, що міністерство у справах ветеранів наразі більше зайняти наведенням ладу у чинних програмах допомоги ветеранам, ніж створенням нових.

"Про якісь додаткові програми ми зараз не можемо говорити, нині наводимо лад у тих програмах, які є. Є багато чого, що було обіцяно ветеранам, але має певні юридичні колізії і тому на паперах є, а в житті не реалізується", – зауважив посадовець.

Зокрема, міністерство вирішує проблему протезування бійців, які втратили кінцівки.

"Закон дозволяє безкоштовно отримати спортивні протези високої функціональності, але механізм надання допомоги був виписаний невдало, тому реалізувати нараз не можливо. Нещодавно стосовно цього було прийнято відповідно постанову у Кабміні, тому, сподіваюсь, скоро перші ластівки зі спортивними протезами підуть в дію", – повідомив Ігор Безкаравайний.

Читайте також

  • Які проблеми мають ветерани, що повертаються до мирного життя. Пояснюють експертки.
  • Прикарпатські ветерани АТО виготовляють екологічні новорічні прикраси.
  • Ветерани ООС із Львівщини навчатимуться соціальному підприємництву

На початок