Які проблеми мають ветерани, що повертаються до мирного життя. Пояснюють експертки

Які проблеми мають ветерани, що повертаються до мирного життя. Пояснюють експертки

Ексклюзивно
Які проблеми мають ветерани, що повертаються до мирного життя. Пояснюють експертки Операція об'єднаних сил

Координаторка проєкту "Ігри Нескорених в Україні" Оксана Горбач вважає, що участь ветеранів війни у спортивних змаганнях позитивно впливає на їхнє життя, а медичний психолог Євгенія Ігрунова - що в Україні реабілітацією бійців більше займаються волонтери, аніж держава. В ефірі Українського радіо експертки розповіли, з якими проблемами стикається більшість ветеранів в процесі повернення та соціальної адаптації до мирного життя.

Адаптація й реабілітація

За словами Оксани Горбач, соціальній адаптації та спортивній реабілітації бійців сприяють спортивні змагання, зокрема, проєкт "Ігри Нескорених", а станом на 2020 рік збільшилася кількість ветеранів, які про це знають.

"Багато хто недооцінює, що робить спорт для учасника бойових дій, коли він починає займатися ним. І справа не лише у фізичній формі, яка покращується, а у тому, що змінюється психологічний стан і з’являється мотивація вийти з дому. І коли учасники бойових дій приходять до нас на змагання та заходи, вони бачать таких самих учасників бойових дій, як і вони. Це простір, в якому їм безпечно. Ці люди їх розуміють, і не треба їм нічого доводити. Це допомагає більше на емоційному рівні, ніж на фізичному. І це все в комплексі допомагає соціальній адаптації", - сказала Горбач.

Вона додала, що з року в рік після участі у міжнародних змаганнях у житті ветеранів АТО й ООС спостерігаються позитивні зміни.

"Багато хто почуває себе більш комфортно в соціумі, знаходить працевлаштування, пару, починає організовувати власні гуртки допомоги ветеранам тощо. Вони стають більш соціально активними. Мені здається, що це наша мета. Не медаль чи спортивне досягнення учасника бойових дій, а щоб йому стало легше жити", ─ сказала експертка.

Медичний психолог Євгенія Ігрунова пояснила, що коли людина повертається після бойових дій, то насправді вона має пройти не реабілітацію, а абілітаціюАбілітація - система заходів та соціальних послуг, спрямованих на опанування особою знань та навичок, необхідних для її незалежного проживання в соціальному середовищі: усвідомлення своїх можливостей та обмежень, соціальних ролей, розуміння прав та обов'язків, уміння здійснювати самообслуговування..

"Людина, яка була в бою і брала участь у війні, вже ніколи не буде такою, якою була до того. Вона повертається у світ вже іншою. І відбувається вибудовування нової структури особистості. Коли ти віч-на-віч зустрічаєшся зі смертю, ніколи не будеш сприймати світ так, як раніше", - уточнила вона.

Немає налагодженої системи допомоги від держави

Євгенія Ігрунова констатує, що в Україні поки немає налагодженої на рівні держави системи реабілітації бійців.

"З 2014 по 2020 роки вже видно наскільки самоорганізувалися свідомі і активні українці, які створили осередки, де бійці тепер можуть отримати допомогу. І так в цьому є дуже позитивна тенденція. Вже видно, як ми вчимося бути самостійними, не розраховуємо ні на інші країни, ні на державу, а можемо реалізуватися", - сказала вона.

Оксана Горбач зазначає, з 2015 року багато що змінилося у напрямку реабілітації, однак саме завдяки волонтерам і громадським діячам.

"Ми можемо скільки завгодно чекати, коли держава буде готова зробити це. Але ми не чекали і у 2016 році почали самостійно створювати проєкт "Ігри Нескорених". Нас прийняли в міжнародний проєкт - міжнародні змагання "Ігри Нескорених", і таким чином ми почали займатися спортивною реабілітацією і вчитися всьому з нуля", - сказала Горбач.

Читайте також

"Із семи БМП робочими були три-чотири машини". Історія ветерана з 31 блокпосту

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди