«А ти керуєш скелетоном, чи він їде сам?» 20 простих запитань скелетоністу

«А ти керуєш скелетоном, чи він їде сам?» 20 простих запитань скелетоністу

Ексклюзивно
«А ти керуєш скелетоном, чи він їде сам?» 20 простих запитань скелетоністу
IBSF

Що це за вид спорту: скелетон? Пояснює єдиний скелетоніст України

Скелетон — не найвідоміший зимовий вид спорту в Україні. Ще декілька років тому про нього знали одиниці, і це недивно, бо українського скелетону просто не існувало. Поступово ситуація змінюється: з’явився перший скелетоніст в країні, він уже виступав на Олімпіаді та не одноразово фінішував у топ-10 на етапах Кубка світу.

Та це усе не робить скелетон зрозумілим. Тому Суспільне Спорт розпитало Владислава Гераскевича, того єдиного скелетоніста, про усі особливості його виду спорту. Він розповів, яку максимальну швидкість можна розвинути, чи можна впасти на лід під час старту і що схожого між скелетоном та Формулою-1.

Перший етап нового сезону Кубка світу зі скелетону відбудеться у п'ятницю, 20 листопада. Початок - о 16:00.

А поки можна переглянути відео, як виглядає заїзд у скелетоні очима атлета.

 • Скелетон і санний спорт - це одне й те саме?

Ні, різні види спорту з великою різницею. Ми їздимо на одних трасах, але стартуємо по-різному з різних позицій.

Різниця у старті колосальна: санкарі штовхаються руками, а скелетоністи - біжать. Конструкція ковзанів відрізняється: у скелетоні ковзани схожі на трубку, у санному спорті - є спеціальний кант.

Урешті-решт, скелетоністи їдуть головою вниз на животі, санкарі - на спині ногами вперед.

 • О’кей, що таке заїзд в скелетоні: з яких частин він складається?

Заїзд поділяється на дві частини — спершу розбіг, потім проходження траси. У середньому, заїзд триває 55 секунд. Це час, який потрібен спортсмену на подолання 1,5 км — така середня довжина траси на етапах Кубка світу.

Якщо говорити суто мовою цифр, то один заїзд (у середньому) — це:

55 секунд часу — тривалість

1,5 кілометри — довжина траси

15-16 поворотів — кількість поворотів на трасі

110 метрів вниз — перепад висот між стартовою та фінішною точками

 • Чому важливим є елемент розгону?

Це стартовий елемент заїзду, під час якого задаєш собі темп. Ти біжиш під нахилом 30-40 метрів, притримуючи скелетон однією рукою, а потім застрибуєш на нього і їдеш.

Як розганяється скелетоніст
Як розганяється скелетоніст. IBSF

На етапах Кубка світу результати дуже щільні: 0,1 секунди може розділити декількох спортсменів на фініші. Тому чим швидше ти біжиш і чим більшу швидкість задав скелетону на старті, тим краще. Це як задачі з математики. Якщо спортсмен «А» на розгоні показав швидкість 35 км/год, а спортсмен «Б» — 32 км/год, нескладно здогадатися, хто далі поїде швидше.

Спойлер: спортсмен «А».

 • Не слизько бігти 40 метрів під нахилом по льоду?

Ні, у нас спеціальне взуття з дрібними шипами, називаються «шиповки», у них зручно бігати. Під час розгону скелетоністи показують навіть кращі результати, ніж спринтери в легкій атлетиці — ми все-таки з гірки вниз біжимо.

Як виглядає взуття скелетоніста
Як виглядає взуття скелетоніста. Олексій Мандзій
 • А чи реально промахнутися повз скелетон, коли застрибуєш на нього?

Так. Є одразу декілька причин, чому таке може трапитися:

технічні недоліки. Коли ти ногою вдарив об скелетон або в тебе поїхала нога. Подібні випадки трапляються навіть на етапах Кубка світу. От, наприклад, росіянка Єлєна Нікітіна не попала в скелетон.

виліт скелетону зі стартової колії. Це теж технічний брак: скелетон вилітає з колії, якщо ти неправильно відштовхнувся.

поганий лід. Це рідкість, але трапляється і таке: всередині колії залишаються льодинки, ти наїжджаєш на неї — скелетон вистрибує.

 • Яку максимальну швидкість можна розвинути, і від чого вона залежить?

Кожна траса має свій максимум, вище якого не розігнатися. У середньому — 130 км/год, а найшвидша траса у канадському Віслері — майже 150 км/год.

Швидкість залежить від малюнку траси: якщо багато довгих і різких поворотів, то швидкість низька, а якщо багато прямих — висока. На деяких трасах є спеціальні віражі вгору, щоб заповільнити спортсмена.

Заїзд у скелетоні
Заїзд у скелетоні. IBSF
 • А чи можливо вилетіти з траси? І чим це загрожує?

Теоретично — можливо. Якщо не розуміти, що ти робиш і грубо помилятися. Але організатори продумують моменти безпеки, тому проєктують їх так, щоб мінімізувати ризики.

 • О’кей, ти їдеш на трасі — а чи бачиш її?

Ми бачимо трасу перед собою, але ніколи не орієнтуємося по зору. Швидкість настільки велика, що не встигаєш зорієнтуватися. Скелетоністи їдуть по картинці траси в голові, яку самі малюють. А ще орієнтуються по тиску.

Як скелетоніст бачить трасу
Як скелетоніст бачить трасу. IBSF
 • Що це означає, "їхати по картинці"?

Ти маєш досконало знати трасу — відтворити її у себе в голові. Так і їдеш, по малюнку з голови. Якщо на перших віражах ще можливо орієнтуватися по зору, то далі усе пролітає за якусь долю секунди.

Перед стартом ми пропрацьовуємо проходження траси в голові, усі повороти, лінії. Чим вищий рівень спортсмена, тим менше у нього розходження між заїздом «в голові» та в реальності.

Олексій Мандзій
Найкращий заїзд — під час якого здається, що спортсмен нічого не робить
Влад Гераскевич

 • Скільки всього трас скелетоніст може запам’ятати і тримати в голові?

За сезон ми їдемо близько 8 стартів, і знаємо усі траси. Людська голова — це взагалі цікава штука. Скелетоністи можуть щось і не пам’ятати, але як тільки приїжджають на місце, бачать трек, одразу згадують. Так працює зі мною: якщо минулого року я вивчив трасу, то ця інформація збереглася в голові, її просто треба оновити.

 • Як взагалі скелетоністи вивчають трасу?

Проходимо трасу пішки, у деяких місцях просто лягаємо на лід, щоб зрозуміти, по якій лінії їхати. Найважливіше — запам’ятати кожен поворот, в яку він сторону і що йде далі. У скелетоні багато факторів на візуальну пам’ять.

Усі свої враження записуємо в спеціальний блокнот. Це, по суті, покрокова інструкція проходження траси — де який поворот, як в нього входити-виходити, де притиснути голову, де носком попрацювати, а де можна вдихнути-видихнути.

 • Скелетоністи керують під час заїзду? А як це можливо?

Так, керуємо. Скелетон не проїде дистанцію сам по собі. Керуємо балансом тіла — це найважливіший елемент. Спортсмен має бути одним цілим зі скелетоном, і керує своїм тілом, тому скелетон створюють конкретно під людину.

Заїзд Влада Гераскевича
Заїзд Влада Гераскевича. IBSF

Найкращий заїзд — під час якого здається, що спортсмен нічого не робить. А якщо атлет працює ногами по льоду, це означає, що він виправляє якісь помилки, а значить, падає швидкість.

 • Кажуть, скелетоністи відчувають неабиякий тиск? Чи це правда?

G-force — притискна сила, по якій ти орієнтуєшся на треку. Є повороти, в яких тиск — 6g. Це такий тиск, як у Формулі-1.

Відчути його дуже просто: тебе сильно тисне вниз, особливо шию. Виникає така притискна сила, бо ти, по суті, влітаєш у стіну на величезній швидкості. Чим крутіший віраж, тим більша G-force. І хоча такий потужний тиск триває всього 1 секунду, його треба витримати. Коли ти проходиш поворот з таким тиском — я навіть не знаю, як описати — це спустошення в голові.

 • Що означає не впоратися з тиском?

Якщо ти розслабився чи видихнув, можна втратити свідомість. А коли відчуваєш, що не витримуєш тиск, — кладеш голову на лід. Це негативно впливає на швидкість і результат, але трохи полегшує тиск на тебе.

 • Наскільки важливим є фактор погоди — в яку краще стартувати?

Погодні умови дуже впливають на заїзди та результати. Ідеальні умови — невеликий "мінус" та сонце.

Якщо температура плюсова, то лід стає повільнішим з кожним наступним спуском. Якщо навпаки - надворі сильний мінус, то лід трошки стає "залипати" ( перестає так добре ковзати) і це теж негативно впливає на результат.

Якщо падає сніг, траса заповільнюється і перевагу матимуть ті, перед ким розчистили трасу. А якщо снігопад, то змагання взагалі відміняють.

 • Чи є різниця в льодовому покритті? Буває, наприклад, поганий лід?

Так, є хороший та поганий лід. Різницю між ними можна побачити навіть по телевізору. Якщо скелетон лежить і не рухається при їзді — добрий лід. Якщо підстрибує — поганий лід.

Влад Гераскевич з батьком-тренером Михайлом
Влад Гераскевич з батьком-тренером Михайлом. IBSF

А поганий лід — це небезпека і зайвий дискомфорт при їзді. Спортсмен не контролює скелетон, погано відчуває тиск і слабко орієнтується на трасі, бо постійно підскакує. Найгірше: виправити лід за пару днів неможливо, тобто якщо він поганий в перший день тренувань, то і під час змагань такий буде.

 • Можна підготувати скелетон під певні погодні умови, чи він завжди їде однаково?

Усе залежить від ковзанів — лише їх ти можеш підготувати по-іншому, щоб підлаштуватися під погодні умови чи поганий лід. Більше нічого.

Як Гераскевич налаштовує скелетон для старту
Як Гераскевич налаштовує скелетон для старту. IBSF
 • Скільки важить скелетон? І чи є якісь ліміти по вазі?

Раніше були ліміти для скелетону, але тепер їх прибрали, встановивши абсолютно вагу — 120 кг. Саме стільки має важити скелетоніст в екіпіруванні разом зі скелетоном.

Зважування проводять після першого заїзду на кожному етапі: спершу важать скелетон, потім спортсмена. Начітерити як в боксі, коли ти скидаєш, а потім набираєш вагу за день, не виходить — треба весь сезон тримати одну вагу.

 • Чи так страшно спускатися на скелетоні, як виглядає на відео?

На початку було дуже страшно, набагато страшніше, ніж на відео. Але страх заважає результатам: це зайві рухи, падає концентрація. Тому з досвідом старт поступово зникає.

 • БОНУС. Двадцяте питання - випуск програми Press Start з Владом Гераскевичем

Категорії
ФутболЧС-2022 з футболуСанкції проти РосіїБоксКомандні види спортуГімнастикаПаралімпійський спортТенісДзюдоЛегка атлетикаФутзалЗбірна України з футболуУкраїнці за кордономБаскетболВолейболФехтуванняФормула-1БіатлонВодні види спортуХокейЗимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022