"Іскри загасять, пожежа залишиться": завідувачка кафедри епідеміології — про карантин вихідного дня

"Іскри загасять, пожежа залишиться": завідувачка кафедри епідеміології — про карантин вихідного дня

Ексклюзивно
"Іскри загасять, пожежа залишиться": завідувачка кафедри епідеміології — про карантин вихідного дня Суспільне Харків

В умовах критичної ситуації медичної системи слабкі обмеження мало допоможуть. Таку думку в коментарі Суспільному висловила професорка — завідувачка кафедри епідеміології Харківського національного медичного університету Тетяна Чумаченко.

Вона переконана, обмежувальні заходи мають бути комплексними, а робота з відстеженням контактних з хворими — посиленою.

Як ви оцінюєте ефективність карантину вихідного дня?

Напівміри в епідеміології не працюють. Це як пожежу гасити чайною ложкою. Напевно, якісь іскри загасяться, але вся пожежа нікуди не дінеться. Тому необхідно застосовувати більш жорсткі заходи. Я не тільки про ресторани говорю. Необхідно, щоб люди практично не спілкувалися. Крім того, відслідковувати контакти захворілих. Я розумію, що, можливо, говорю нереальні речі, але тільки це може допомогти. Такий локдаун мав би тривати від 14 до 28 днів.

Ми можемо обійтися без локдауну лише у випадку повного відстеження усіх контактів хворого.

З чого має складатися комплекс заходів, щоб він був ефективний?

Заходи мають стосуватися усіх трьох ланок ланцюга передачі інфекції: джерело інфекції, механізм передачі, сприйнятливий організм.

Отже, перше — це виявлення джерела, тобто хворого. На сьогодні виявлення усіх хворих не здійснюється. Не всі люди, які знають, що спілкувалися з COVID-хворим, у них симптоми не явні, звертаються до лікарів.

До того ж у нас обмежена доступність до тестування. Людина могла б самостійно перевірити, чи не захворіла вона, однак це досить дорого коштує у приватних клініках.

"Іскри загасять, пожежа залишиться": завідувачка кафедри епідеміології — про карантин вихідного дняСуспільне Харків

Другий етап — це ізоляція хворого. У нас вигадали такий термін як самоізоляція. Але ж ви розумієте, що цей процес не контролюється. Людина на самоізоляції пішла до магазину, до аптеки.

Також дуже важливо виявляти контакти і спостерігати за ними, опитувати щодня, чи не з’явилися симптоми. Можна було б використовувати додаток "Дія" не тільки для тих, хто повертається із-за кордону, а й для всіх контактних осіб.

Наступний етап — розрив шляхів передачі. Усі повинні носити маски. Адже скупий платить двічі. Той, хто пошкодував грошей на маску, потім витрачає багато грошей на ліки. Звісно ж, є й малозабезпечені громадяни. Але це все-таки не такі великі кошти —забезпечити населення масками, ніж потім забезпечувати киснем, ліками, ШВЛ. Кожен випадок COVID коштує набагато дорожче.

Хто має відстежувати контакти?

Епідеміологи та сімейні лікарі. Проте сімейні лікарі перевантажені, а епідеміологів у нас раз-два — і все, оскільки санепідемслужба скорочена. Я вважаю, що як тільки почалася ця ситуація, можна було б посилити підготовку кадрів. Ми (медуніверситет) б могли проводити ту ж спеціалізацію, вечірню форму навчання, перекваліфікувати інших лікарів. Потрібні нормативні документи. Ми державний виш, ми працюємо за існуючими наказами. На сьогодні МОЗ вирішило, що післядипломна підготовка кадрів здійснюється у регіонах. Тобто Харківський національний медуніверситет, який має інститут післядипломної освіти, не може безкоштовно навчати людей з інших областей.

У нас не вистачає кадрів для виявлення контактних людей?

Так. І тут на допомогу могли б прийти сучасні інформаційні технології. І ми цим займаємося спільно з університетом ім. Каразіна і кафедрою національного аерокосмічного університету. І над прогнозуванням, і над створенням системи відстежування контактів. Тут ми стикнулися з великою кількістю юридичних питань. Але в цьому хтось має бути зацікавленим. Зараз ми працюємо з власної ініціативи у вільний від роботи час.

Чи є можливість вашу ініціативу доносити вище?

У принципі, так. Ми робимо короткочасні прогнози спільно з кафедрою штучного інтелекту ХАІ. Ми розробили комп’ютерну модель, яка досить точно показує прогноз на найближчі 10 днів. На довший період ми не робимо. Ми їх відправляємо до Центру громадського здоров’я. Поки що ми прогнозуємо лише зростання захворюваності. Через 10 днів у нас буде близько 57 тисяч випадків по області.

Це дозволяє оцінити, скільки нам потрібно ліжок, медпрепаратів, скільки кисневих точок, з одного боку. А з іншого — оцінити ефективність наших заходів.

Дивіться більше в програмі Сьогодні. Головне

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди