"Шевченківську хату" з Рівного "воскресили" у етнорезиденції Ладомирія

"Шевченківську хату" з Рівного "воскресили" у етнорезиденції Ладомирія

"Шевченківську хату" з Рівного "воскресили" у етнорезиденції Ладомирія Facebook Марьяна Олійник

На Рівненщині завершують реконструкцію хати, якій понад півтори сотні років. Її з Рівного у етнорезиденцію "Ладомирія" у Радивилові перевезли у вересні і планували реставрувати до кінця осені. Про особливості процесу відтворення Суспільному розповів голова ГО "Центр дослідження і відродження Волині" Володимир Дзьобак.

Реконструкцію хати, яку у вересні перевезли з вулиці Шевченка, 65 у Рівному в "Ладомирію", майже завершили. За словами Володимира Дзьобака, залишилось зробити останні штрихи, зокрема, змурувати автентичну піч.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з Рівногофото Володимир Дзьобак

Найважче у процесі відновлення було домовитися, щоб забрати хатину на реконструкцію, – зізнається Володимир Дзьобак.

"В певних організацій, державних структур, буди певні побоювання, тому що ту хату можна було і занехаяти. Тому я їхні побоювання розумію. Нам важко було переконати, що ми налаштовані її реконструювати. Цей процес зайняв півтора року", – зізнається він.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з Рівногофото Володимир Дзьобик

Не менш складним виявився й пошук майстрів, які б виконали реконструкцію старої хати. Врешті, зайнялися цим майстри з Івано-Франківщини, які вже мають досвід відтворення у своєму музеї. Їх Володимир Дзьобак називає ентузіастами, прискіпливими до кожної деталі.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з РівногоЮрій Ойцюсь

"Уявіть, майcтер, який тільки три рази їздив в ПироговоНаціональний музей народної архітектури та побуту України — музей просто неба, скансен, архітектурно-ландшафтний комплекс усіх історико-етнографічних регіонів України. Розташований на південній околиці Києва, у Голосіївському районі, поблизу місцевості Пирогів. . Тому знайти таких людей, які би не просто вміли з деревом працювати, а хотіли би зробити максимальне відтворення – це було складно. Мені подобається їхня робота. Уявіть собі – вікна тричі переробляли. Тому що не так було, як нам здалося – не так по кольору, не так по формі, не так по технології. А зараз мені подобається", – каже керівник центру дослідження Волині.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з Рівногофото Володимира Дзьобака

Оцінити, який відсоток елементів з перевезеного будинку довелося замінити, пан Володимир не береться. Даху, каже, не було повністю – замість сучасного шиферу його перекрили очеретом. Однієї стіни не було взагалі. Дубові колоди підмурівку теж згнили, тому їх замінили.

Після реконструкції він робить висновок, що хаті приблизно 170-180 років.

"За той період часу, якщо 25 років – одне покоління, там жило зо шість поколінь. Кожне покоління під себе робить ремонт і постаралось щось внести від першопочаткового. Тому нам треба було все це відчистити від нашарувань і cпробувати максимально надати хаті первісного вигляду. Не можу сказати, що нам це вдалося на 100%, тому що ми не знаємо, яким той чи інший елемент був на самому початку, відтак, йдемо за аналогією", – пояснює Володимир Дзьобак.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з РівногоFacebook Марьяна Олійник

Для цього спілкувалися зі спеціалістами, їздили у Пирогово. У результаті вдалося зрозуміти, де першопочатково в хаті міг бути вихід на горище. Перенесли також піч, бо вона не могла бути у місці, де її востаннє змурували, – пояснює Володимир Дзьобак.

"Тобто кожен елемент – він вже сам по собі є ексклюзив. Тому це класно. По-перше, в мене такого досвіду не було, саме в хатах, а тут цей досвід. Місили глину в автентичний спосіб, перекриття очеретом – саме таке, як було колись. Майстри додали один елемент зверху, я такої технології не знав. Тобто, звертаємо увагу на найменші нюанси", – каже пан Володимир.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з Рівногофото Володимира Дзьобака

Щоб повністю завершити процес – мають змурувати піч. Вона буде теж оригінальною, через особливості своєї конструкції. Такі були притаманними нашому регіону у той період.

"Ми знайшли конструкцію таких і по аналогії хочемо відтворити. У Ладомирії ще відтворюємо так звану кліть – це холодна комора, швидше за все 2-ї половини 19-го століття", – розповідає Володимир Дзьобак.

Лишилось змурувати піч: в етнорезиденції відновили "шевченківський" будинок з РівногоЮрій Ойцюсь

Відтворені в етнорезиденції об'єкти він планує презентувати назагал у грудні. Суму, в яку обійшлася реконструкція саме перевезеної з Рівного хати, керівник центру дослідженні Волині не називає. Каже лише, що дуже дорого, оскілки робили саме автентичне відтворення.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди