Рада Європейського Союзу у понеділок, 5 серпня, вирішила ввести обмежувальні заходи ще щодо 28 осіб за їх роль у внутрішніх репресіях і порушеннях прав людини в Білорусі.
Про це йдеться на сайті Ради ЄС.
Обмежувальні заходи застосовували до двох заступників начальника Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією (ГУБАЗіК) МВС Білорусі.
Зазначається, що ГУБАЗіК є одним із головних органів, відповідальних за політичні переслідування в Білорусі, включно зі свавільними та незаконними арештами та жорстоким поводженням, серед якого — тортури активістів і членів громадянського суспільства.
Сьогоднішні санкційні списки також включають різних членів судової влади , а саме прокурорів і багатьох суддів , які винесли політично вмотивовані вироки , в тому числі проти громадян, які протестували проти фальсифікованих президентських виборів 2020 року, або які просто висловлювали свою думку проти режиму Лукашенка.
Крім того, запобіжні заходи застосовуються також до керівників різних установ виконання покарань (в'язниці та СІЗО).
Під санкції також потрапила група давніх прихильників Лукашенка, які отримали вигоду від режиму. Серед них:
- гендиректор найбільшого державного інформаційного агентства Білоруського телеграфного агентства (БелТА) Ірина Акулович;
- ведучий телепрограми “Сенат” на каналі СТВ і голова Молодіжної ради при Національних зборах Білорусі Микита Рачиловський ;
- колишній керівник пресслужби Лукашенка та багаторічний гендиректор БелТА Дмитро Жук .
“Ці режимні пропагандисти охоче надавали білоруській громадськості неправдиву інформацію про репресії з боку державної влади, поширювали дезінформацію, створену як білоруською, так і російською владою, і пропагували ненависть до демократичної опозиції та громадянського суспільства”, — зазначили в Раді ЄС.
Загалом обмежувальні заходи ЄС проти Білорусі зараз поширюються на 261 фізичну та 37 юридичних осіб .
Тим, хто потрапив під санкції сьогодні, заморозять активи. Громадянам і компаніям ЄС заборонять надавати їм кошти . Фізичні особи також підпадають під заборону на в’їзд , яка забороняє їм в’їзд або транзит через територію ЄС.
Ці санкції ухвалені напередодні четвертої річниці президентських виборів у серпні 2020 року. У своїх висновках від 19 лютого 2024 року Рада висловила стурбованість погіршенням ситуації з правами людини в Білорусі та засудила кампанії переслідування та залякування проти всіх верств білоруського суспільства білоруським режимом.
“ЄС закликає білоруську владу негайно та беззастережно звільнити всіх політв’язнів і скасувати смертну кару. Рада також рішуче засудила безпрецедентний рівень репресій і обмеження участі в політичному житті напередодні парламентських і місцевих виборів, які відбулися 25 лютого 2024 року”, — зазначили в Раді ЄС.
Із серпня 2020 року ЄС запровадив кілька послідовних раундів індивідуальних та секторальних санкцій проти осіб, відповідальних за внутрішні репресії та порушення прав людини в Білорусі, а також у контексті участі Білорусі у війні Росії проти України. Цими заходами ЄС сигналізує відповідальним політичним і економічним гравцям, що їхні дії та підтримка режиму та Росії мають певну ціну.