Малі оголосило, що розриває дипломатичні відносини з Україною після того, як високопоставлений український чиновник визнав "причетність" Києва до знищення наприкінці липня повстанцями-туарегами представників малійської армії та загону російської ПВК "Вагнер". Міністерство закордонних справ Сенегалу викликало посла України Юрія Пивоварова через допис на Facebook-сторінці посольства, у якому український дипломат нібито виказав підтримку повстанцям-туарегам у Малі.
Про розрив дипвідносин з Україною йдеться у комюніке перехідного уряду Малі.
У заяві наголошують, що уряд з "глибоким подивом взяв до відома підривні висловлювання", якими представник ГУР Андрій Юсов "визнав причетність України" до нападу "озброєних терористичних груп", що призвело до загибелі представників армії Малі.
Зазначається також, що посол України у Сенегалі Юрій Пивоварський "відкрито і без найменших сумнівів продемонстрував підтримку своєю країною міжнародного тероризму, зокрема в Малі".
У комюніке уряд Малі звинувачує Україну у підтримці "тероризму в Африці, зокрема, в Малі", порушенні суверенітету країни, в "агресії щодо Малі", "порушенні міжнародного права, включаючи Статут ООН" і оголошує про ухвалення низки рішень щодо:
- розірвання, з негайним набранням чинності, дипломатичних відносин між Республікою Малі та Україною;
- звернення до "компетентних судових органів у зв’язку з зауваженнями панів Андрія Юсова та Юрія Пивоварова, які є пропагуванням тероризму";
- вжиття необхідних заходів для недопущення будь-якої дестабілізації Малі з боку африканських держав, і зокрема з боку українських посольств, розташованих у субрегіоні;
- офіційного сповіщення регіональних та міжнародних органів, а також держав, які підтримують Україну, про те, що "ця країна відкрито та публічно демонструє свою підтримку тероризму. Тому Малі розцінює дії України як підтримку міжнародного тероризму.
Як повідомляє пресслужба МЗС Сенегалу, посла України Юрія Пивоварова викликали у міністерство через допис на Facebook-сторінці посольства, у якому український дипломат нібито виказав підтримку повстанцям-туарегам у Малі після знищення ними загону "ПВК Вагнер".
У відомстві заявили, що Сенегал дотримується позиції "конструктивного нейтралітету" у питанні російсько-української війни та постійно закликають воюючі сторони "віддати перевагу засобам мирного врегулювання".
"Сенегал не може терпіти будь-яких спроб переходу на свою територію медійної пропаганди, яка ведеться в цьому конфлікті. Так само наша країна, яка відкидає тероризм у всіх його формах, не може приймати на своїй території коментарі та жести на користь тероризму, особливо коли останній спрямований на дестабілізацію такої братської країни, як Малі", – йдеться у заяві МЗС Сенегалу.
Також повідомляється, що послу України в Дакарі "нагадали про зобов’язання розсудливості, стриманості та невтручання" під час виконання його дипломатичної місії.
Зазначимо, що зараз на Facebook-сторінці українського посольства в Сенегалі нема жодної публікації, щодо розгрому "вагнерівців" у Малі.
Як повідомляє африканське агентство APA, у на сторінці дипустанови у соцмережі було відео з представником української розвідки, який казав, що туареги отримали усю необхідну інформацію під час їхніх зіткнень з армією Малі та загоном ПВК "Вагнер". Відео нібито супроводжувалося коментарем українського посла, який влада Сенегалу вважає недоречним.
Що відомо про знищення загону ПВК "Вагнер" у Малі
28 липня у Малі повстанці-туареги заявили, що за два дні боїв біля алжирського кордону були вбиті і поранені десятки солдатів і найманців ПВК "Вагнер". Серед загиблих — автор Telegram-каналу Grey Zone.
Згодом у соцмережі Х з'явився допис нібито від малійського повстанського руху CSP-PSD з пропозицією передати Україні полонених "вагнерівців".
Представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов заявив, що повстанці у Малі отримали необхідну інформацію, яка допомогла їм провести операцію проти найманців ПВК "Вагнер".
"Про деталі ми безумовно не будемо наразі говорити, продовження буде", — сказав Юсов.
Коментуючи нібито пропозицію малійських повстанців передати полонених "вагнерівців" Україні, представник ГУР зазначив, що це – чутлива інформація, але все, що робить Україна, відбувається в межах міжнародного права і необхідних процедур.