Недоношені дітки: чому стаються передчасні пологи та що чекає малечу й батьків

Недоношені дітки: чому стаються передчасні пологи та що чекає малечу й батьків

Ексклюзивно
Недоношені дітки: чому стаються передчасні пологи та що чекає малечу й батьків Фото Катерина Макарчук

На Рівненщині близько 9% дітей народжуються раніше строку. Така кількість передчасних пологів тримається протягом останніх років, – повідомила Суспільному в обласному перинатальному центрі.

Батькам з проблемою допоможуть кювези та держава, яка частково покриває витрати, додають в Рівненській обласній дитячій лікарні. Фахівці обох закладів певні: недоношеність – не вирок і дитина має всі шанси на якісне майбутнє, навіть якщо з'явилася на світ раніше. 17 листопада – Всесвітній день передчасно народженої дитини.

Які причини передчасних пологів

Причин передчасних пологів багато, в їх числі екологія, стрес, здоров'я матері, тощо, – каже заступниця головлікаря з неонатології перинатального центру Галина Ковальова

"Цього року за 9 місяців у нас передчасно народилося 154 людини. Я не знаю точних офіційних даних, але приблизно у нас 2300-2400 дітей народилося цього року, з них близько 9% – передчасно", – каже Галина Ковальова й додає, що в групі ризику мами, які перебувають у постійному стресі через нездорову атмосферу у сімейних стосунках.

Її колега, завідувачка неонатології Рівненської обласної дитячої лікарні Катерина Макарчук озвучила: за 2019-й рік в області народилося близько 12-ти тисяч дітей, з яких близько 1200 – передчасно з вагою приблизно у 2,5 кілограми.

"Зараз багато мам з різними патологіями або працюють під час вагітності, що є додатковим навантаженням. Дітки після ЕКО також у групі ризику. А ще є дуже молоді мами, самі ще діти, не готові до вагітності, тому й народжують раніше терміну. Серед діток з генними, хромосомними патологіями – часті випадки передчасних пологів", – каже Катерина Макарчук.

Вона додала, що багатоплідні вагітності, як правило, також закінчуються передчасними пологами, адже діти в утробі починають "конкурувати" за маму.

Обидві лікарки зійшлися на тому, що нездоровий спосіб життя, в тому числі тютюнопаління та вживання алко- і наркотичних речовин, також є причиною передчасного народження.

Життя в інкубаторі на кілька місяців

Народжені до 28-го тижня вагітності мають нерозкриті легені, які потребують додаткового кисню, спеціальних препаратів та апартів штучної вентиляції легенів.

"У діток також є проблеми з нервовою системою на початковому етапі розвитку, в силу того, що вона незріла. Але, як правило, до двох років вони наздоганяють своїх однолітків і так само розвиваються, як доношені дітки. Просто у них все йде по своєму індивідуальному графіку", – каже Катерина Макарчук.

Для того, щоб зберегти життя новонародженого, його помістять до інкубатора, який називається "кювез". У таких боксах штучно підтримують необхідну вологу та температуру, схожі до материнського лона.

Вони є у пологовому будинку, перинатальному центрі та в обласній дитячій лікарні. Їх на всіх не вистачає, але потрапляють до боксу тільки ті діти, вага яких при народженні нижче 2,5 кілограм. Малюк з вагою від 2,4 кілограма після кількаденного перебування під наглядом лікарів поїде з батьками додому.

Недоношені діти на Рівненщині: чому стаються передчасні пологи та як допомагають вижитиФото Катерина Макарчук

"Ті тяжкі діти, яким необхідні кювези, можуть перебувати в лікарні і місяць, і два, і більше, поки не стабілізуються, не наберуть необхідної ваги. Але, дуже мало залежить від лікарів, апаратури, медикаментів. На терміні від 22-х до 25-ти тижнів, який називають "сірою зоною", якщо є везіння – то дитинка виживає. Але, знову ж таки, вони часто з інвалідністю, особливі діти", – розповіла Галина Ковальова.

Через малий об'єм шлунку та недостатню силу для смоктання грудей діти недоотримують необхідну кількість калорій та речовин. Немовлят годують через зонд – спеціальну трубку для введення наперед прорахованої кількості їжі з жирами, вуглеводами та корисними речовинами.

Як переносить жінка

Для жінки передчасні пологи зазвичай позначаються на здоров'ї, адже її організм не встиг переналаштуватися, – каже лікарка Катерина Макарчук. Втім, жіночий організм доволі швидко приходить в норму. Молоко матері стає таким, яке необхідне дитині конкретно на тому чи іншому етапі розвитку.

Її колега, Галина Ковальова зазначила, що більш небезпечним є психологічний стан жінки. Тому, лікарі повинні бути психологами, аби когось підштовхнути, а когось пошкодувати.

"Найкраще, коли поряд лежать мами з різними дітками і різними термінами. Коли мама, яка йде на виписку, то краще, як вона розкаже мамі-сусідці, у якої лише початок, то так ніхто не розкаже. Мама бачить приклад і розуміє, що за один день нічого не відбувається, що все те, що вона не доносила в животі, потрібно доносити отут штучно", – каже Галина Ковальова.

Вона додала, що найголовніше для мам – терпіння та віра у перемогу дитини. Варто розуміти, що це тяжка й довготривала праця і за один день нічого не відбувається, – каже лікарка.

Через страх та соціальну нестабільність батьки часто відмовляються від недоношених діток. Їх після трьох або п'ятимісячного перебування в лікарні переводять до дитячого будинку.

"Як правило, дітей лишають неблагополучні родини, асоціальні батьки, соціально незабезпечені. Це найчастіше мами-одиначки, наркомани, алкоголіки", – каже Катерина Макарчук.

Обидві лікарки стверджують, що за правильного підходу та наполегливої праці, до трьох років діти наздоганяють своїх ровесників. Втім, їм необхідне спостереження у лікарів та постійне корегування проблемних моментів.

Факти в цифрах

Національна служба охорони здоров'я виділяє кошти з розрахунку 110 тисяч гривень на кожного передчасно народженого малюка. В цю суму входить більша частина медикаментів та розхідних матеріалів.

Чим менша вага дитини та термін, на якому вона народилася – тим вища смертність. При вазі від 500 до 750 грам смертність становить 20%, при вазі від одного до 1,5 кілограма – 5%. Чим вища вага дитини, тим більше шансів у неї вижити, – каже Катерина Макарчук.

В свою чергу Галина Ковальова запевнила при пологах до 24-х тижнів у 99% випадків діти, якщо виживають, залишаються з фізичними вадами. Але, таких виживає лише один відсоток. Також, вона додала, що у 2020-му році за 9 місяців смертність набагато нижча, ніж у минулому році за той самий термін.

Тенденція залишати дітей у пологових будинках знижується – у 2019-му році від недоношеної дитини відмовилися двічі. Рік перед тим – 8 разів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди