До другого туру виборів-2020 вийшли два кандидати на посаду мера Сум - Вадим Акпєров та Олександр Лисенко. Суспільне Суми ініціювало телевізійні дебати між кандидатами. На дебати не прийшов один з кандидатів - Олександр Лисенко, хоча офіційної відмови Суспільне від нього не отримало. Тож, Вадим Акпєров відповідав на питання редакції Суспільного та експертів у різних галузях.
1 блок - презентація
Кандидат мав 3 хвилини на свою презентацію
Вадим Акпєров сказав, що йому прикро, що опонент не прийшов на дебати. "Це зневага до виборців", - вважає він. Вадим Акпєров розповів про свою освіту. "Я народився в родині шахтаря і вчительки, ми - українці", - розповів Акпєров, пояснюючи історію свого прізвища.
"Я люблю це місто, я хочу, щоб це місто жило, розвивалося", - сказав Акпєров.
2 блок - питання від редакції
"Чому місто перейшло в "червону" зону? Що було зроблено, щоб цього не сталося?
"Ми повернемо ті гроші, які були зняті з коронавірусного фонду. Потрібно розгортати додаткові відділення у лікарнях", - вважає Акпєров. "Потрібно збільшити кількість тестувань. Відповідно, потрібно було раніше відкрити нову лабораторію", - вважає Акпєров.
"Ми - проти тотального закриття бізнесу. Потрібно знайти баланс," - говорить Акпєров. Всіх хворих потрібно ізолювати, а бізнес має працювати з дотриманням карантинних обмежень, тоді буде баланс, вважає Акпєров.

3 блок - Топ-проблеми Сум
Інтеграція приєднаних громад
Працюючи в Сумському районі, я достатньо підготував громади, щоб вони могли інтегруватися в місто. Що потрібно зробити терміново - це включити їх в мережу громадських перевезень, інтегрувати освітні заклади, зберегти амбулаторії, розвивати інфраструктуру", - сказав Акпєров.
На питання Григорія Старикова, кандидата історичних наук стосовно того, як місто буде співпрацювати з навколишніми громадами, Акпєров відповів, що потрібно заключати договори про співробітництво, які можуть стосуватися співфінансування та реалізації окремих програм, сказав Акпєров. "Нарешті у мене є можливість спілкуватися з дійсно розумними людьми", - сказав Акпєров у відповідь на питання Старікова.
Теплопостачання
"Потрібно повертати розподільчу мережу в управління містом. Можна створити підприємство-регулатор. Плюс - потрібно наводити лад з обладнанням у будинках. Можна зменшити тариф, модернізувавши систем. " - вважає Акпєров.
На питання експерта з енергозабезпечення Андрія Фролкова про те, чому населення сплачує за тепло за завищеними тарифами і що з цим робити, Акпєров сказав, що потрібно розробити схему теплопостачання. "Є певна змова і зацікавленість керівництва міста та Теплоенерго щодо тарифів", - говорить Акпєров.
Акпєров також звинуватив модераторку ефіру в тому, що вона опонує йому і запитав з екрана кандидата Олександра Лисенка, чи йому не соромно, що "опонує жінка".

Транспорт
"Сьогодні десь є 330 маршруток, які за договорами повинні їздити. Але їх немаає, або вони не якісні. Потрібно буде переглянути всі маршрути і розробити іншу схему пасажирських перевезень", - говорить Акпєров.
Можна купити автобуси в кредит, вважає Акпєров.
На питання Олександра Кала, експерта в галузі транспорту, щодо розвитку міського електротранспорту, Акпєров відповів, що "дуже дорого будувати тролейбусні лінії". Але є тролейбуси з автономним ходом, можна вирішувати цю проблему.
Ми запровадимо і систему електронного квитка, і валідатори в цих транспортних засобах громадських. Можна цю проблему вирішити, ввважає Акпєров.
4 блок - Вільні питання
Акпєров ставить питання Лисенку:
"Всі пам'ятають дівчинку, яка загинула під тролейбусом, немовля, яке загинуло в ліфті, літню людину, яка загинула під маршруткою, як він (Лисенко - ред.) із цим спить? Чи йому не соромно?", - спитав Акпєров
Питання від експерта Акпєрову: В чому логіка того, що деякі установи зареєстровані не в місті Суми?
З міста змушує перереєстровуватися відношення до бізнесу і до тих установ. Тільки керівники безпосередньо приймають рішення про реєстрацію. "Ні театр Щепкіна, ні дитяча лікарня, які сплачували податки в місто, не отримали коштів співфінансування", - сказав Акпєров.
Акпєров ставить питання Лисенку:
"Чим ви займалися останні 6 років, що у вам по кожній з тем є великі проблеми", - говорить Акпєров.
Питання від експертки: В чому проявився успіх роботи Вас як управлінця у розвитку онкодиспансеру та амбулаторій?
Є нова поліклініка в онкодиспансері, де багато зроблено, сказав Акпєров. Стосовно амбулаторій - про це краще спитати у тих мешканців, які там живуть. 90% амбулаторій було збудовано, сказав Акпєров.
Акпєров ставить питання Лисенку:
"Чому у нас в пріоритеті - плитка, а не якісь системні речі?".
Питання від експерта Олександра Бойка: чому в команді "Європейської солідарності" є "перебіжчики" з інших партій?
"Якщо ми говоримо про Расула Галаєва, то це людина, яка з 2015-го року була в нашій команді і не зрадила принципів "ЄС", - сказав Акпєров. Він - доросла людина і не повинен нести відповідальності за те, в яких партіях його батько і брат, вважає Акпєров.
5 блок - Заключне слово
20.10 "Наша команда зробила багато, і найбільше - це децентралізація. Але те, що відбувається сьогодні в місті, мені боляче. Ми не побачили того, що було в ідеології децентралізації", - вважає Акпєров.

Коментарі експертів
"Місто Суми мало можливість створити традицію дебатів, щоб були показані дві позиці, щоб люди могли в режимі реального часу вибирати - на чиїй вони стороні по кожній з позицій. Було б не погано, щоб такі дебати відбувалися між владою і опозицією стосовно питань бюджету, стосовно вивезення сміття, наприклад, чи важливих рішень. Лисенко тепер цю традицію перервав", - сказав аналітик "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко.
"Останні місцеві вибори показали, що люди мало знають місцевих політиків. Це пов'язане з тим, що місцеві політики - не надто публічні. Все таки люди хочуть безпосередньо спілкуватись з кандидатами", - вважає політологиня Андріана Костенко.
"На жаль, у нас не настільки розвинені процеси, як у Великобританії чи США. Там це не можливо уявити. Тому я не думаю, що Лисенко через це втратить велику частину виборців. У нас причини, чому люди голосують за кандидатів дуже дивні - люди голосують просто тому що він симпатичний або прізвище подобається, а не тому що він щось сказав чи програв дебати", - сказав Олексій Захарченко.
"Це дуже гарний маркер щодо того, щоб планувати дебати на майбутнє. Ми більше говорим про те, що не відбулось. Олександр Лисенко не з'явився, це ганебно виглядає. Дебати - шикарний привід прозвітувати про стратегію розвитку міста, яка затверджена. Але ми цього не почули. І це, на мій погляд свідчить про те, що Олександр Лисенко дуже впевнений у своєму електораті", - сказав кандидат історичних наук Григорій Стариков.
"Я вважаю, що участь у дебатах потрібно прописати в виборчому кодексі. Потрібен жорсткий формат дебатів, тоді ми бачимо, як реагує людина на виклики і розуміємо, як вона буде реагувати на виклики, коли стане міським головою", - сказав представник інституту масової інформації Олексій Захарченко.
Пізніше Олександр Лисенко опублікував на своїй сторінці у Facebook пост, у якому повідомив, що пішов на ефір на приватний канал в Сумах, а не на канал Суспільного мовника.

Що відомо
- Другий тур виборів на посаду Сумського міського голови відбудеться 15 листопада.
- За результатами першого туру, Олександр Лисенко отримав 44,2% голосів сумчан, за Вадима Акпєрова проголосували 14,7% виборців.
- Вадим Акпєров балотується від партії "Європейська солідарність".
- Олександр Лисенко балотується від партії "Батьківщина".