Рішення КСУ суттєво ускладнило аналіз фінансових звітів партій — НАЗК

Рішення КСУ суттєво ускладнило аналіз фінансових звітів партій — НАЗК

Рішення КСУ суттєво ускладнило аналіз фінансових звітів партій — НАЗК УНІАН

Національне агентство з питань запобігання корупції заявляє, що втратило право спрямовувати запити про надання інформації до підприємств та фізичних осіб, а отже й повноцінно верифікувати інформацію у фінансових звітах політичних партій.

Як повідомляє пресцентр НАЗК, це сталося через нещодавнє рішення Конституційного суду.

У НАЗК пояснили, що до цього могли з’ясувати, чи відповідають дані у звітах партій їхнім фактичним надходженням та витратам, зокрема, завдяки запитам до підприємств та фізичних осіб. У НАЗК розповіли про деталі цього процесу, на прикладі того як одна з українських партій вирішила використати ситуацію з пандемією COVID-19 для підняття власного рейтингу серед населення перед місцевими виборами.

"Політсила розмістила у соцмережах інформацію про те, що вона начебто закупила апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ) та інше медобладнання для лікарень на понад 9 млн грн. НАЗК звернулося до цих лікарень із запитами — чи дійсно такі апарати були отримані в рамках благодійної допомоги від партії. У відповідях ми виявили, що така допомога надходила деяким лікарням від громадської організації із такою ж назвою, а не від самої партії. Інші ж лікарні надали інформацію про отримання допомоги від партії, але ці витрати не було відображено у її фінансовому звіті за відповідний період. На додаток, партія навіть не мала таких доходів (внесків), згідно з даними звіту", - йдеться у повідомленні.

На підставі цієї інформації НАЗК направило зібрані матеріали до Національної поліції, яка відкрила кримінальне провадження.

Читайте також: Конституційна криза: голова НАЗК розповів, як розблокувати роботу антикорупційних органів

У НАЗК нагадали, що політичні партії загалом не мають займатися благодійністю та пояснили, що партії щоквартально надсилають до НАЗК звіти про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, де надають інформацію про свою діяльність та ресурси для її фінансування.

"Раніше НАЗК мало змогу перевіряти цю інформацію зокрема за допомогою запитів. Повноцінний аналіз цих звітів є важливим елементом запобігання корупції, адже це допомагає виявляти різні правопорушення, такі як подання політичною партією завідомо недостовірних відомостей у звіті. Виборцям це дає можливість зрозуміти, чи ведуть політичні партії чесну фінансову політику", - йдеться у повідомленні.

У Національному агентстві з питань запобігання корупції додали, що через рішення КСУ від 27.10.2020 № 13-р/2020 робота НАЗК лишається заблокованою. НАЗК позбавлено можливості проводити повні перевірки декларацій, складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, здійснювати перевірки організації роботи із запобігання корупції в державних установах тощо.

Що відомо

  • Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що через рішення Конституційного суду не підуть на виклик до НАБУ через незадекларовані статки Національній поліції.
  • Також у НАЗК додали, що рішення Конституційного суду дозволило українським високопосадовцям не повідомляти про суттєві зміни в майновому стані.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди