Не цензура: в Чернігівській ОДА прокоментували лист щодо «оптимізації комунікацій зі ЗМІ»

Не цензура: в Чернігівській ОДА прокоментували лист щодо «оптимізації комунікацій зі ЗМІ»

Не цензура: в Чернігівській ОДА прокоментували лист щодо «оптимізації комунікацій зі ЗМІ» ФОТО: Суспільне: Чернігів

В Чернігівській облдержадміністрації не планували забороняти, або обмежувати спілкування чиновників зі ЗМІ. Так директорка департаменту інформдіяльності ОДА прокоментувала зміст документа, який з’явився в мережі Facebook учора, 10 листопада, за підписом директора департаменту культури і туризму, національностей та релігій Олександра Левочка.

Його оприлюднило Інтернет-видання Свобода.фм.

В тексті йдеться про те, що керівники та представники закладів та підприємств мають інформувати про запрошення на теле- та радіоефіри, а також погоджувати свої коментарі й виступи до їх оприлюднення. Сам документ, як ідеться в тексті, розіслали на виконання доручення голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко.

Не цензура: в Чернігівській ОДА прокоментували лист щодо «оптимізації комунікацій зі ЗМІ»ФОТО: Свобода.фм

Не цензура: в Чернігівській ОДА прокоментували лист щодо «оптимізації комунікацій зі ЗМІ»

«На виконання п.1.1 Доручення голови Чернігівської обласної державної адміністрації Анни Kоваленко 05.11 2020p. N01-01-056758 Департамент повідомляє про необхідність інформування про запрошення керівників чи працівників закладів/підприємств до участі в теле- та радіоефірах і програмах та здійснення погодження матеріалів для зовнішньої комунікації (інформаційні повідомлення, коментарі, тези виступів) до їх оголошення та/ти оприлюднення у засобах масової інформації».

«Ніхто нікому не планував забороняти або обмежувати чиїсь свободи на висловлювання або на власну позицію. Це не цензура», - сказала у коментарі Суспільному Оксана Стельмах.

Журналіст і засновник видання Свобода.фм Олег Головатенко джерело, яке передало йому копію листа Левочка, не назвав. Сам документ, на його думку, з’явився після «винесення на широкий загал ситуації навколо працівників Чернігівського академічного музично-драматичного театру імені Шевченка. А саме "чуток" щодо пропозицій творчим працівникам писати заяви "за згодою сторін" або "без збереження заробітної платні"», - ідеться в його дописі на Facebook.

«Тут не можна не пов’язувати ситуацію із театром, тому що те, що я чую від колег-театралів, безпосередньо від акторів, - це якісь збори, якісь пропозиції у зв’язку із фінансовою скрутою написати якісь заяви. Коли ти звертаєшся за офіційним коментарем, їх, ці офіційні коментарі, не дають. В тому і справа, це може бути пов’язано з цією ситуацією», - каже Головатенко.

За словами автора документа, директора департаменту культури ОДА Олександра Левочка, працівників театру не звільняли, і у відпустку за власний рахунок не змушували йти.

«Зараз дуже багато інформації йде про вивільнення працівників, відправлення їх на біржу. Також була інформація, що на наступний рік закладам культури не буде виділено фінансування. Це неправда», - каже Левочко.

З його слів, задля уникнення таких от ситуацій і з’явилось таке доручення. Зокрема, щоб не поширювалась неперевірена, неправдива інформація стосовно стану галузі культури. Його метою було покращення комунікацій як внутрішніх, так і зовнішніх, зокрема у галузі культури й мистецтва області, каже Левочко.

«Люди можуть висловлювати свої думки, а от офіційну позицію повинні коментувати люди, які повністю володіють ситуацією».

Олександр Левочко каже, жодних подібних доручень щодо обмеження свободи слова та думки, вільного висловлення думок не було. А от формулювання, каже, дійсно були некоректними.

«Мої підлеглі некоректно сформулювали текст повідомлення, я його підписав. Я відповідальності з себе не знімаю. Це моя помилка, я прошу вибачення за такі формулювання. Але про цензуру мова не йде».

Оксана Стельмах, керівниця Департаменту інформдіяльності облдержадміністрації, в коментарі Суспільному говорить, що цей документ не передбачає встановлення цензури. Зробили так для того, щоб вислови представників структурних підрозділів були системними, структурними й висловлювали єдину точку зору, без суперечностей. А ще – для оптимізації комунікації з громадськістю загалом.

«В тому листі, який був оприлюднений, передбачалося, щоб департамент туризму мав єдиного спікера, який буде як офіційний речник. Ніхто нікому не планував забороняти або обмежувати чиїсь свободи на висловлювання або на власну позицію. Це не цензура».

Наприклад, зі слів Оксани Стельмах, це має допомогти уникнути розбіжностей у цифрах, формулюваннях, «щоб чиновники говорили простою мовою, а не так, як написано в довідках». Крім того, за її словами, це поширюється тільки на офіційні повідомлення, і не має відношення до коментарів у соцмережах.

Зі слів представника Інституту масової інформації у Чернігівській області Павла Пущенка, в опублікованому документі посилаються на доручення Анни Коваленко. Оскільки в публічному доступі його немає, то говорити про правомірність таких вказівок складно.

«Але формулювання, які там присутні, вони не йдуть поруч з такими словами, як свобода слова, гласність, свобода думки. Там є чітке формулювання «погоджувати коментарі, публічні виступи» і так далі. Було б добре подивитися на це доручення Анни Коваленко, бо це таке ноу-хау, мені здається. Принаймні, на офіційному рівні таких не було закріплено відносин. Це нововведення голови нової, мені вони не видаються надто демократичними, скажімо так».

Читайте також:

Уряд запровадив "карантин вихідного дня" до кінця осені. Що зміниться

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди