Швеція готова надати Україні винищувачі Gripen, рішення — за Києвом — глава МЗС

Швеція готова надати Україні винищувачі Gripen, рішення — за Києвом — глава МЗС

Тобіас Більстрем
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем. Tobias Billström/X

Швеція була готова передати для ЗСУ винищувачі Gripen, проте Україна наразі від них відмовилася. Однак Стокгольм готовий надати Києву літаки у майбутньому.

Про це в інтерв'ю Голосу Америки повідомив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем.

"Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім'ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду", — сказав він.

За словами міністра, у Києві вирішили поки що відмовитися від шведських винищувачів, бо дійшли висновку, що мати одночасно і F-16, і Gripen – надто багато.

Біллстрем зауважив, що коли йдеться про літаки, то мова не лише про їх отримання та підготовку пілотів — це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно.

"F-16, який зараз впроваджується в українські ВПС, забезпечить великі та важливі можливості. Коли це буде реалізовано, тоді ми зможемо почати говорити про повітряні винищувачі Gripen. І Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд, а не шведський", — сказав він.

За словами Біллстрема, оскільки Україна відмовилася від Gripens, Швеція вирішила надати Україні системи спостереження ASC 890.

"Це означатиме, що ми даємо щось, що Україна може використовувати у координації із повітряними винищувачами F-16. Це дасть Україні можливість краще проводити повітряні бої, спостереження і керування повітряними боями", — зазначив міністр.

У червні 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон розповів, що Стокгольм дозволить українцям потренуватися в польотах на винищувачах JAS 39 Gripen.

19 серпня президент Володимир Зеленський під час візиту до Швеції заявив, що українські пілоти вже почали тестові випробування винищувачів Gripen.

У вересні Йонсон заявив, що українські бойові пілоти провели орієнтаційну підготовку на винищувачах Gripen.

Винищувачі JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen — винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Винищувачі також експортували в Чехію, Угорщину, ПАР і Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати.

Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 кілометрів.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".

На початок