Росіяни створюють діпфейки, якими намагаються дискредитувати ЗСУ: хто за цим стоїть

Росіяни створюють діпфейки, якими намагаються дискредитувати ЗСУ: хто за цим стоїть

У мережі поширюють відео, на яких українські військові ображають дітей, знущаються з побратимів та нібито йдуть на Київ для повалення влади. Все це робота спеціалістів, які працюють під керівництвом Головного розвідувального управління РФ.

Про це йдеться у розслідуванні проєкту "Телебачення Торонто".

Як розповідають розслідувачі, такі відео спеціально роблять емоційними, аби людину захопило обурення, і вона поширила фейк далі. В TikTok діпфейки можуть ставати вірусними.

До прикладу: нібито у лавах ЗСУ служить чоловік з синдромом Дауна із позивним "Фоха" і побратими з нього знущаються. Відео з цим вигаданим персонажем набрали неабияку популярність, оскільки є емоційними. Автори розслідування знайшли низку відео з цим персонажем, якого обговорювали і в мережі Х (раніше Twitter), зокрема й проросійські журналісти та пропагандисти.

Як розповідають розслідувачі, діпфейки розповсюджують на нібито проукраїнських каналах, де підтримують Україну. Канали ці ведуть нібито колишні українські військовослужбовці. Проте журналісти зʼясували, що такі телеграм-канали повʼязані із російськими пропагандистськими каналами та знімають постановочні відео, аби переконувати читачів у правдивості своїх фейків.

Серед адміністраторів цих телеграм-каналів здебільшого українці з окупованих Луганських та Донецьких областей та співпрацюють із російською владою. Як розповідають розслідувачі, є ціла сітка з пресофіцерів російської армії у складі самопроголошеної ЛНР, яка стоїть за створенням цих відео щонайменше з 2019 року.

СБУ зʼясувала, що тоді луганські медійники на замовлення Головного управління розвідки РФ створювали фейки та знімали пропагандистські сюжети. Тоді цим займався антиукраїнський спецпідрозділ "Сапфір".

На початок