Танки, презервативи і трамвайна колія. Цікаві факти до 67-річчя мосту Патона

Танки, презервативи і трамвайна колія. Цікаві факти до 67-річчя мосту Патона

Танки, презервативи і трамвайна колія. Цікаві факти до 67-річчя мосту Патона
УНІАН

5 листопада 1953 року в Києві відкрили міст імені Євгена ПатонаЄвген Патон — український вчений у галузі зварювальних процесів і мостобудування. Академік НАН, перший керівник Інституту електрозварювання України. Син Євгена Патона - Борис - також став академіком, а згодом і почесним президентом НАН.. У 2020 році мосту виповнюється 67 років. Суспільне зібрало факти про один з найпопулярніших мостів України, який з'єднує лівий і правий береги столиці.

Міст Патона має завдовжки 1543 метри, що на 300 метрів довше за головну вулицю Києва Хрещатик. Міст і є першим суцільнозварним мостом у світовій практиці, тобто зроблений способом розплавлення і сковування країв виробу, без болтів і заклепок.

Міст Патона
Міст Патона. УНІАН

У проєктній документації міст Патона називався Київський міський, однак згодом отримав назву на честь українського вченого у галузі зварювальних процесів і мостобудування, академіка НАН і першого керівника Інституту електрозварювання України Євгена Патона.

Читайте також: "Науковець, інженер, винахідник. П’ять фактів про Бориса Патона"

При цьому Євген Патон не дожив до відкриття мосту три місяці, він помер 12 серпня 1953 року у віці 83 років.

Міст Патона
Міст Патона. УНІАН

Для покращення безпеки руху в 1968 році на мосту Патона була влаштована напівжорстка декоративно-художня огорожа, такий прийом використали вперше в СРСР.

Міст Патона
Міст Патона. YouTube

Перед введенням до експлуатації споруду перевіряли на міцність колоною самохідних знарядь і танків. Крім того, це перший міст через Дніпро, який встановили в післявоєнний період: міст Метро звели у 1965 році, Північний міст (до 2018 року — Московський міст) — у 1976 році, Південний міст — у 1990 році, Дарницький міст ввели в експлуатацію у 2010 році.

Під час будівництва мосту Патона монтажникам потрібно було позбутися від залишків старої конструкції. Перш ніж звести нові опори, потрібно було дістатися до старого довоєнного моста і роздрібнити його вибухами. Робити це було небезпечно — кесони Кесон — конструкція для утворення під водою або у насиченому водою ґрунті робочої камери, вільної від води. Надходження води в робочу камеру запобігається нагнітанням у ній стисненого повітря.могло розірвати. Тому бурили свердловини діаметром 30 мм, вкладали в них заряди і підривали. Потім вибирали залишки старого бетону і опускали кесон глибше. Вибухівку потрібно було вберегти від води, а поліетиленових пакетів в 1948 році ще не було. За чисельними легендами, задля ізоляції використовували презервативи, які замовляли у промислових обсягах.

Міст Патона
Міст Патона. УНІАН

На початку 2000-х років мостом Патона проходила одна з найважливіших трамвайних ліній Києва, яка з'єднувала лівобережну частину системи київського трамвая з правобережною. При реконструкції мосту у 2004 році з нього було знято трамвайні колії, що спричинило розділення київського трамвая на дві мережі: лівобережну і правобережну. Це викликало акції протесту і збори підписів, проте трамвайне сполучення так і не відновили.

Міст Патона
Міст Патона. Фото: Вікіпедія

У 2019 році міст було визнано аварійним, на ньому закрили 2 крайні смуги через небезпеку. Нині на мосту тривають проєктувальні роботи, після яких розпочнеться перша за 67 років реконструкція. А у 2020 році з березня по липень на мосту тричі проривало трубопровід, що давало привід для жартів і мемів в соцмережах.

Як заявили у пресслужбі Київської міської державної адміністрації, міст Патона ремонтуватимуть до 31 грудня 2025 року і збільшать його пропускну спроможність.

На початок