"Репортери без кордонів" заявили про зростання тиску на ЗМІ в Україні

"Репортери без кордонів" заявили про зростання тиску на ЗМІ в Україні

В Україні відбувається згортання свободи преси і влада має відновити рекомендації дорожньої карти, надані рік тому журналістам.

Про це йдеться у заяві правозахисної організації "Репортери без кордонів".

"Кілька місяців поспіль посилюється тиск на незалежні медіа в Україні. "Репортери без кордонів" (RSF) закликають українську владу виконати рекомендації своєї дорожньої карти, представленої рік тому, щоб захистити незалежну журналістику і право на інформацію в країні. Стеження, погрози мобілізації в армію, посилення контролю з боку влади", — йдеться у звіті.

У RSF зазначили, що На українські ЗМІ посилюється політичний тиск і перешкоди. З початку 2024 року щонайменше п'ять журналістів були під спостереженням або зазнали погроз через публікації про корупцію.

"Також стало відомо про випадок політичного втручання, коли 24 травня було призначено військового представника на посаду директора НІА "Укрінформ", а 29 травня було виявлено внутрішню цензуру, коли співробітникам агентства надіслали список заборонених гостей", — йдеться у звіті.

В організації також наголосили, що вимога про перевірку цитат з інтерв'ю з військовими представниками діє як стримувальний фактор та обмежує висвітлення війни в реальному часі. RSF зазначає, що 12 червня ЗМІ оприлюднили військовий указ, за яким цитати та інтерв’ю з військовослужбовцями необхідно надсилати за три дні до публікації в Центр стратегічних військових комунікацій.

Керівниця відділу RSF у Східній Європі і Центральній Азії Жанна Кавельє наголосила, що тиск, погрози і втручання мають припинитися.

"Попри захопливу стійкість після російського вторгнення 24 лютого 2022 року, український медіаландшафт залишається крихким. Дорожня карта свободи преси, представлена RSF українській владі на початку червня, містить найважливіші пріоритети для захисту незалежної журналістики і права на інформацію в країні. Ми закликаємо владу невідкладно виконати ці рекомендації", — сказала вона.

У травні 2023 року RSF презентувала дорожню карту, яка містить сім рекомендацій:

  • боротьба з безкарністю за злочини проти журналістів;
  • притягнення до відповідальності осіб, причетних до пропаганди, що підбурює до воєнних злочинів;
  • сприяння плюралізму і незалежності медіа;
  • припинення неправомірних обмежень або дискримінації у висвітленні війни;
  • забезпечення фінансування журналістики;
  • сприяння якісній журналістиці через Ініціативу журналістської довіри;
  • приєднання до Міжнародного партнерства за інформацію і демократію.

"Репортери без кордонів" (RSF) — це міжнародна некомерційна організація, розташована в Парижі, мандат якої полягає у захисті й просуванні свободи інформації в усьому світі.

У травні RSF оприлюднили Індекс свободи преси, в якому Україна поліпшила свої позиції, піднявшись за рік на 18 позицій — з 79 на 61 місце.

На початок