Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. Спецрепортаж

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. Спецрепортаж

Ексклюзивно
Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. Спецрепортаж AP

Майже 100 мільйонів американців вже достроково проголосували на виборах президента. Майже 60 мільйонів бюлетенів, надісланих поштою, дісталися дільниць. В останні виборчі дні США живуть в очікуванні протестів.

Причина – безпрецедентна кількість голосів поштою, які можуть не порахувати вчасно. У такий спосіб частіше голосують демократи, тож оголосити себе президентом раніше може Дональд Трамп, який впродовж місяців називав цей спосіб голосування ненадійним.

Чого чекати в ці дні? Від чого саме залежить, чи будуть в США протести? Які фактори найбільше впливають на результат? Суспільне пропонує спецрепортаж з двох найбільших "штатів-гойдалок" – Флориди й Пенсильванії.

Ми маємо переконатися, що кожен бюлетень в урнах для голосування буде враховано”, “Ми тут, щоб звернути увагу на цінність голосу кожного робітника, який втратив роботу, кожної людини, яка боролася за рівність і проти расизму, голосу кожного лікаря, медсестри, вчителя, касира, кур’єра, які були на своїх робочих місцях в час пандемії". "Я особисто поговорив із людьми в різних громадах по всьому штату, не лише тут у Філадельфії, з людьми, які голосували поштою, щоб зробити це безпечно. Ці голоси мають бути пораховані”, – один за одним за трибуну перед Міськрадою виходять активісти ключових громадських ініціатив, асоціацій і спілок найбільшого у  Пенсильванії міста Філадельфія.  

Довкола будівлі їздить автівка з плакатами “Байден, Гарріс”, з динаміків лунає пісня Боба Марлі “Повстань за свої слова”. Поряд ходять люди в костюмах урн для голосування із закликом голосувати. А ще – десятки поліцейських і військових в повному спорядженні.

Це Національна гвардія. Її ввели в місто 30 жовтня, після тижня протестів, що вибухнули через вбивство поліцією Валтера Воллеса – афроамериканця, якому викликали швидку, але замість надання психологічної допомоги – застрелили. Силовиків лишили в місті на випадок протестів. 

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Довкола будівлі їздить автівка з плакатами “Байден, Гарріс”

Підрахунок голосів у різних штатах відбувається по-різному, але рахують їх, переважно, в республіканських (Арізона, Північна Кароліна, Джорджія), щойно бюлетень дійшов до дільниці. Там, де голосують за демократів, рахувати бюлетені дозволено з 3 листопада. І Пенсильванія – найбільша. 

На виборах 2016-го у Філадельфії, а у порівнянні з більш консервативною глибинкою тут однозначна перевага демократів, поштою прислали 6 тисяч документів. У рік пандемії – 400 тисяч. За день до виборів мер міста заявив, що в день виборів результату точно не буде.

Ще під час перших дебатів Дональд Трамп згадував про “погані речі, що кояться в Пенсильванії”. Активісти перед міськрадою остерігаються, що Трамп може оголосити свою перемогу, не дочекавшись голосів з Пенсильванії. Так, їх потім порахують, але в консервативних медіа на той час вже буде посіяно зерно сумніву. Розпочнуться суди.

Упродовж місяців президент США майже за кожної нагоди, майже на кожному мітингу підкреслював проблеми з виборами без приходу до дільниць. Це заперечували чиновники, відповідальні за процес. За даними соціологів з Центру “П’ю”, чимало республіканців почали сумніватися в легітимності процесу.

Такі заяви можуть покласти початок оскарженням, судовим тяжбам, а отже оголошення фінальних результатів може відкластися на дні, а то й тижні.

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Саме в Пенсильванії проводить заключні мітинги Джо Байден. Разом зі співачкою Леді Гага. І так само приїздить до Філадельфії. Через пандемію вхід на зустрічі дозволено лише для обмеженого кола прихильників, які приїздять на автівках і за запрошеннями. Територія біля парку, де збираються люди, оточена спецслужбами. До кордону підходить група чоловіків міцної статури з прапорами Дональда Трампа.

- "А що, закрита дорога?”

- "Я не можу говорити від імені Байдена, я зі спецслужб. Ви прихильники Трампа, ми вас не можемо пустити”, – відповідає один з силовиків.

-“Ми просто хочемо привітатися”. 

- “А ще послати Байдена під три чорти”, – додає інший. 

З вигуками “Fuck Biden” група йде геть, але за кілька хвилин повертається. Починається злива. Прихід прибічників іншої партії на мітинги своїх опонентів для США справа незвична. У новинах показують, як в Техасі автівки з прапорами Трампа намагалися “підрізати автобуси” Джо Байдена. Справу розслідує ФБР. Напередодні мережа супермаркетів у Філадельфії прибрала з полиці амуніцію і зброю, яка за конституцією у Сполучених Штатах продається вільно. Це пов’язано з протестами минулого тижня, але в останні дні кампанії з виборами пов’язане геть усе.

Дональд Трамп не зможе назвати себе переможцем Флориди, якщо Джо Байден виграє тут з великим відривом. Напередодні перевага Байдена – це 4,7 %. Досвід перегонів 2016 року, коли соціологи передрікали перемогу Гілларі Клінтон, – це фантомний біль американських аналітиків. На телеканалах, перших шпальтах постійні пояснення, у який саме спосіб Трамп таки може лишитися в президентському кріслі, маючи мінімальну перевагу. Але подібний сценарій може згорнутися у Вісконсині чи Мічигані, – це також "штати-гойдалки", хоча й менші за розміром, але й там голоси рахують у день виборів. 

У 2020-му американський виборець найбільше переймається коронавірусом – у США померло 230 тисяч людей. Трамп заявив, що не буде контролювати поширення випадків і більше не введе карантинних обмежень, які шкодять бізнесу. Носіння маски для прихильників чинного президента – символ слабкості. Та саме через це Трамп може втратити республіканський Техас – штат, в якому захворіло майже мільйон людей.

Опитувальники віддають перевагу Байдену у штаті Джордія – також класично республіканському. Саме там проводить останні дні кампанії Камілла Гарріс – перша темношкіра кандидатка в віцепрезиденти США. У Джорджії демократи сподіваються на активність афроамериканських виборців –  у 2020-му найбільшим чинником мобілізації став рух Black Lives Matter. Бюлетені поштою там можна рахувати заздалегідь, але в день виборів на дільниці може прийти більше республіканців. 

Читайте також: "Убивство, яке змінило Америку: вибори в США на тлі протестів Black Lives Matter. Спецрепортаж"

Виборча система США така, що вирішальними можуть стати голоси у певному окрузі в одному зі "штатів-гойдалок", для яких значення мають проблеми, що турбують людей саме там. Тож з одного боку на те, хто стане президентом впливає чимала кількість факторів, з іншого – переламним може стати щось важливе для конкретного штату.  У найбільшому і тепер рідному штаті Дональда Трампа – це мігранти.  

Упродовж останніх десятків років Республіканська партія провадила жорсткішу позицію проти міграції. Загалом вважалося, що це виборці демократів, а отже постійне збільшення іноземців, що перебираються до США, фактично змінює виборчу демографію, витісняючи білих чоловіків, що голосують за Республіканську партію. У 2016-му передвиборча обіцянка Трампа – стіна з Мексикою. У 2020-му соцмережі Трампа ведуться також іспанською, а останні дні кампанії він з родиною зустрічався з виборцями в містах з великою іспаномовно громадою. Мігранти з Латинської Америки більш консервативні, їм багато важить те, що партія Трампа виступає за заборону абортів. Але головний меседж президента США у Флориді – називати Байдена “соціалістом”.  Більшість мігрантів з Нікарагуа, Куби й Венесуели тікали від соціалістичних режимів. І саме Республіканська партія, на їхню думку, займає жорсткішу позицію стосовно їхніх урядів. 

Енріке Селайа – доктор Генрі й у минулому бойовик ”Контрас” (партизанів Нікарагуа, які за підтримки США у 1980-ті воювали з марксистським урядом). Він показує свої фото з американськими президентами-республіканцями Рональдом Рейганом і  Джорджем Бушем старшим. Трамп для нього – продовжувач їхньої політики, а їхня політика –  продовження боротьби з владою у його рідній країні, а отже соціалізмом.

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Енріке Селайа

“Український народ повинен знати краще за мене, що ми повинні боротися з соціалізмом. Соціалізм – це корупція, смерть та переслідування, ось що це означає. Нам не подобається мати КДБ за спиною. Нам потрібна свобода, незалежність і демократія. Не можна обрати соціалістичного клоуна-диктатора. Нам потрібні президенти США, які допоможуть нам мати свободу та незалежність”, – наполягає Енріке. 

Доктору Енріке байдуже до політики США щодо мігрантів і з його рідної країни.  Головне – отримувати політичну підтримку і зброю від уряду США. Каже, тоді й емігрувати з Нікарагуа не буде потрібно. 

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Густаво Тефел (справа)

Густаво Тефел шукає політичного притулку у США через чинний уряд у Нікарагуа. На батьківщині володів рестораном, в умовах конфлікту став волонтером, а у США – активістом Республіканської партії. Пандемія стала для Трампа приводом пригальмувати програми, щодо отримання статусу біженця.

Густаво витратив десятки тисяч доларів на адвоката, щоб отримати документи в США, але для нього це не причина критикувати Трампа. Так само йому байдуже, що президент США назвав країни Центральної Америки “країнами з дупи”.

“Він не політик, просто каже все що думає. Та я не засуджую його за це, а дивлюся на його дії. Він допомагає громадам, він зупинив війни в різних частинах світу, він бореться з комунізмом, накладає економічні санкції на комуністичні режими”. 

Перед зустріччю Густаво передивився фільм “Зима у вогні” про Революцію гідності і порівнює президента Нікарагуа з Віктором Януковичем. Ми приїздимо на одну з найбільших дільниць у Маямі, де переважна кількість людей – вихідці з Латинської Америки. З обох таборів. Густаво знайомить із членами спілки поліцейських, що підтримують Трампа. Вони родом з Куби та Колумбії. І їх бентежить рух Black Lives Matter. 

 “Якщо ми будемо позбавлені фінансування на підготовку, забезпечення безпеки, то коли ви будете дзвонити в 911, не тільки поліція не прийме, а і пожежники теж. І зараз якщо дзвонити – приймають не через кілька хвилин, а через години, тому нам потрібно мати достатньо кадрів і щоб вони були підготовлені”, – каже один з них. 

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Члени спілки поліцейських

Скарлет Ланцас – громадська діячка з Нікарагуа. Вона є представницею однієї з найбільших діаспор в Маямі (Флорида), яка підтримує Дональда Трампа. Жінка пояснює, що частина латиноамериканського населення швидше ідентифікує себе як білих, ніж людей з іншим кольором шкіри. 

Сінтія Мальдонадо з Перу, працює в фінансовій сфері. Її голос – за Байдена: 

“Я вірю, що зміна клімату – це загроза, вірю в науку, вірю в те, що життя чорних мають значення. Кампанія Трампа поширює чимало фейків. Байден не за соціалізм, але за те, щоб була доступна медицина, чи скажімо, щоб хронічно хворі люди мали б право на медичне страхування. А вони кажуть це соціалізм”, – обурюється Сінтія. 

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Сінтія Мальдонадо

Казати, що Байден соціаліст чи комуніст – це образити нас усіх, чиї родини страждали від соціалізму в країнах, з яких поїхали, – каже Кріс Вілз, активіст демократичної партії Майямі. Він має кубинсько-венесуельське походження. – Трамп загроза для демократії і нашого існування, як мігрантів. Він каже, що ми, іспаномовні, приїхали “з країн з дупи". Байден і Каміла Гарріс – найбільш центристські, помірковані кандидати серед демократів. Сумно, що прихильники Трампа аплодують йому за боротьбу з соціалізмом, коли він приятелює з комуністичним президентом Північної Кореї, чи Володимиром Путіним. І фактично відмовився допомагати демократичній опозиції Венесуели”.  

Виборчі намети демократів і республіканців розташовані впритул один до одного. Щоб не чути агітації одне одного – змагаються в гучності музики. Та оскільки музика гучна, всі однаково пританцьовують, незалежно від того, з динаміків якої партійної машини вона лунає. Хлопець в наметі демократів каже, що якщо два тижні тому мали сутички з колегами з намету “Латиноси за Трампа”, то зараз усі вони познайомилися і спілкуються між собою.

На дільницю приїздить команда підтримки місцевого баскетбольного клубу – позапартійні. Вони влаштовують невеличке шоу для всіх, незалежно від партійної приналежності. Також на дільницях волонтери готують їжу для всіх, хто працює на дільницях. Помічаю, як у черзі спілкуються агітатори з від демократів і республіканців: 

Привид протесту: чому американці бояться не дізнатися ім’я президента у день виборів. СпецрепортажНаталя Гуменюк

Демократ Леонардо і республіканець Вілл

Дивіться, ми прекрасний приклад, ми можемо говорити, ми поважаємо одне одного. Я з демократичної партії, але можу поважати інший вибір”, – каже Леонардо, демократ. 

“Я точно можу підтвердити, що головне – це повага” – говорить республіканець Вілл.

Довкола дільниці намотує кола автомобіль з великим знаком Миру у кольорах американського прапора. Нижче напис “Єдність”. Підбігаю до водія, ним виявляється відомий американський скульптор мексиканського походження Луїс Хіменес: “Тільки єдність змусить нашу країну рухатися вперед. Інакше – ніяк”. 

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди