Під час окупації Київської і Херсонської областей у березні 2022 року двоє російських військових були причетними до зґвалтування двох жінок. Наразі їх ідентифіковано, але вони й досі не покарані.
Про це йдеться у документальному фільмі-розслідуванні Kyiv Independent про сексуальні злочини, вчинені під час повномасштабної війни "Він прийшов знову".
Зокрема журналісти розповіли про військового 109 мотострілецького полку так званої армії окупованої частини Донецької області – Миколу Сененка. Він брав участь в окупації села Краснівка в Херсонській області.
А також – про єфрейтора 8 роти 37 окремої мотострілецької бригади Надбіта Дабаєва. Він брав участь в окупації села Гавронщина Київської області.
У червні 2022-го українські правоохоронці оголосили Надбіту Дабаєву заочну підозру за низку інших воєнних злочинів, вчинених під час окупації: викрадення автівок, погрози розстрілу та вбивство цивільного чоловіка.
Дабаєв відмовився відповідати на прямі запитання журналістів щодо його причетності до злочинів, у тому числі до сексуального насилля. У своїх соцмережах він продовжує публікувати фото у військовій формі та зі зброєю.
За інформацією від бойових товаришів Миколи Сененка, з якими журналіст Kyiv Independent спілкувався під виглядом російського слідчого, військовий перебуває в окупованому місті Горлівка, Донецької області.
За даними розслідувачів, обидва чоловіки не понесли покарання за скоєні сексуальні злочини.
Окрім цього, у розслідуванні називають імена керівників, яким підпорядковувалися та були підконтрольними згадані російські військові.
Зокрема 37-ю бригадою командував полковник Юрій Медвєдєв. Під час окупації Київщини його бригада вчиняла одні з найжорстокіших воєнних злочинів. В Україні військовим оголосили заочні підозри, зокрема, за вбивства, зґвалтування, катування та погрози розстрілами цивільних. У березні 2022-го Медвєдєв отримав поранення. Але за кілька місяців мав слово на параді до Дня перемоги в Бурятії й згодом отримав одну з найвищих держнагород РФ – орден мужності.
109-й полк так званої армії окупованої частини Донецької області міг бути підконтрольним 11 десантно-штурмовій бригаді армії РФ. ЇЇ очолював полковник Денис Шишов. Військовий брав участь у захопленні Херсонщини, мав поранення. Невдовзі отримав звання генерал-майора, а також державну нагороду – героя Росії.
Що відомо про розслідування злочинів російських військ в Україні
У грудні 2023 року глава МВС Ігор Клименко заявив, що від початку повномасштабного вторгнення українські поліцейські відкрили понад 105 тисяч кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів російських військових.
У вересні минулого року стало відомо, що слідчі Національної поліції розпочали 95 284 кримінальних провадження за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями армії РФ та їхніми пособниками від початку повномасштабного вторгнення Росії.
Протягом 2022 року правоохоронцям вдалося ідентифікувати 91 російського військового, які чинили воєнні злочини на території Бучанської громади на Київщині. Загалом у цьому районі задокументовані понад 9 тисяч воєнних злочинів, скоєних солдатами РФ.
15 липня 2023 року генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини. Допомагати українським прокурорам розслідувати безпрецедентну кількість російських воєнних злочинів в Україні будуть Міністерство юстиції США та ФБР.
Станом на серпень минулого року Міністерство внутрішніх справ внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.
Також воєнні злочини РФ в Україні вивчають і громадські організації. Вони документують їх та збирають свідчення для трибуналу.