У Новій Зеландії, за попередніми результатами референдуму, 65,2% громадян підтримали легалізацію евтаназії Евтаназія — припинення життя людини у швидкий та безболісній спосіб. Застосовується для людей (чи тварин), які мають невиліковне захворювання та відчувають сильні біль та страждання, з метою припинення таких страждань.. Учасники кампанії назвали результат "перемогою співчуття і доброти".
Як пише BBC, закон дасть невиліковно хворим людям можливість обирати смерть, якщо рішення схвалять двоє лікарів. Противники закону заявляли, що у документі відсутні належні гарантії.
Рішення "так" очікувалося після того, як опитування показали сильну громадську підтримку закону, яку також підтримали прем'єр-міністр Джасінда Ардерн і лідер опозиції Джудіт Коллінз.
"Я вдячний за те, що невиліковно хворі новозеландці скажуть своє слово про кінець свого життя", — сказав активіст кампанії легалізації евтаназії Метт Віккерс.
Дружина Віккерса Лекреція Сілз була юристкою, яка подала до суду на право накласти на себе руки з наданням медичної допомоги після того, як у неї виявили пухлину головного мозку. Її прохання відхилили і вона померла у віці 42 років від хвороби. Віккерс сказав, що мета його дружини полягала в тому, щоб у невиліковно хворих людей був вибір, в якому їй було відмовлено.
Закон про евтаназію був прийнятий парламентом у 2019 році, але була обмовка, що спочатку він буде винесений на референдум, і набуде чинності лише в тому випадку, якщо понад 50% виборців оберуть "так".
Існує низка критеріїв, яким повинна відповідати людина, щоб попросити про допомогу при смерті, зокрема:
- страждання невиліковною хворобою, яка може призвести до смерті протягом найближчих шести місяців;
- значне зниження фізичних можливостей;
- можливість прийняти усвідомлене рішення про евтаназію.
За дотримання цих умов лікар або медсестра вводитимуть або призначатимуть смертельну дозу ліків, яку слід приймати під їх наглядом. Водночас людина не має права на евтаназію лише на підставі похилого віку, психічного захворювання або інвалідності.
Остаточні результати референдуму будуть оголошені 6 листопада, оскільки ще не пораховані близько 480 тисяч голосів виборців, які голосували у спеціальних умовах, зокрема, за кордоном. Закон набуде чинності у листопаді 2021 року. Таким чином, Нова Зеландія приєднається до невеликої групи країн, зокрема Нідерландів і Канади, в яких дозволена евтаназія.
Референдум про допомогу при смерті був проведений на початку жовтня. На окремому референдумі, що не має обов'язкової сили, проведеному водночас новозеландці категорично відкинули пропозицію про легалізацію канабісу в розважальних цілях. Попередні результати голосування по канабісу склали 53,1% "проти" та 46,1% "за", хоча цей результат може змінитися після підрахунку усіх голосів.
Читайте також
Німецький суд знову дозволив евтаназію
Нова Зеландія дозволила аборти без довідки про психічне здоров'я