Чому так мало українців прийшло на вибори. Пояснюють експерти

Чому так мало українців прийшло на вибори. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
Чому так мало українців прийшло на вибори. Пояснюють експерти УНІАН

Цьогорічні місцеві вибори в Україні запам'яталися рекордно низькою явкою виборців - більша частина українців не взяла участі у голосуванні. За даними ЦВК, проголосувало лише 36,87%. Що спричинило таку низьку активність людей в ефірі Радіо Культура коментували соціальний психолог Віктор Пушкар, координаторка громадської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська та аналітикиня центру "Демократичні Ініціативи" Марія Золкіна.

Трагедія чи закономірність

Координаторка мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська розповідає, що низька явка на місцевих виборах – це не проблема лише України.

"Наприклад, в Англії на виборах 2014 року, явка була 36%, в Словенії – 43 %. Тобто, явка до 50% у світі є абсолютно нормальною. Але ж ми мали не просто сезонні, регулярні вибори. Також треба враховувати карантинні обмеження, які вплинули на політичні рухи, зокрема на явку на виборах", - зазначила вона.

Соціальний психолог Віктор Пушкар говорить, що загальнонаціональні вибори мають більшу явку, бо кандидати більш відомі. За словами психолога, якщо взяти дані по виборах у Києві, де живе близько 4-х мільйонів, це є населення такої країни як Молдова, або Норвегія.

Читайте також: Найнижча явка та провал "Слуги народу". Чим запам'ятаються місцеві вибори-2020

"І децентралізація, яку започаткувала попередня влада, і теперішня її продовжує, вона націлена на те, що влада стане ближче до людей. Але, це знаходиться в процесі, і ні місцева влада, ані люди цього не усвідомили. Думаю, що просто люди не вірять, що їх вибір щось змінює", - наголосив Пушкар.

Ольга Айвазовська розповіла, що за даними ОПОРИ українці більше довіряють органам місцевого самоврядування, ніж парламенту.

"І не треба забувати про майже 20 % населення, які пояснили свою відсутність тим, що вони мешкають на цій території, але офіційно не зареєстровані", - додала вона.

Аналітикиня Центру "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва Марія Золкіна вважає, що через низьку явку українців на виборах трагедії немає, і прогнозує, що в майбутньому все зміниться.

"Мотивація виборця прийти на виборчу дільницю напряму пов’язана з тим, наскільки людина відчуває свою “прив’язку” до результату вибору. Насправді пройде декілька років, і стане зрозуміло, що в об’єднаних територіальних громадах несуть відповідальність за життя громадян, за їх побутовий, локальний комфорт, і тоді, ставлення до місцевих виборів буде змінюватись", - підкреслює експертка.

Вибори – елемент "шоу-бізнесу", право чи обов’язок?

Соціологічна група "Рейтинг" провела дослідження, запитавши людей чому вони не прийшли на вибори. 14% не знали, за кого голосувати, 12% сказали, що вибори виявилися нецікавими.

"Популізм і шоу-бізнес в політиці став трендом, починаючи від зірки Трампа до президента Зеленського. Люди хочуть менше думати. На президентських виборах люди спираються на емоції - подобається або ні. А на місцевих виборах перше питання: "а хто це?". І тут треба шукати, думати, обирати", - пояснює Ольга Айвазовська.

Встають і мертві, і живі, і ненароджені

Утім, голова ОПОРИ наголошує, що явка 90% не є хорошою і свідчить про тоталітарність системи.

"Такої явки не існує в демократичних суспільствах. Водночас висока явка може свідчити про “розкол” суспільства – коли рівень явки такий, що встають мертві, живі й ненароджені, і вони йдуть на емоціях, вони йдуть голосувати проти, як прояв громадської непокори, протистояння. Тому, думаю, що межа норми в 50-60 відсотків – дуже добра. А понад 90 – або емоція, яка підсилена якоюсь ситуацією в суспільстві, або – авторитарний, тоталітарний устрій", - підсумувала вона.

Соціальний психолог Віктор Пушкар говорить, що норми явки не існує.

"У нас є Конституція, якої зобов’язані дотримуватися всі політики. Не треба нагнітати масовий психоз, раціональна компонента має бути. Раціональні вибори можливі в якійсь "ідеальній" країні. В Україні цього не буде, в США теж", - зазначив він.

Що відомо

  • 25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. За цей день поліція зареєструвала 4003 заяви та повідомлення, пов’язані із порушенням виборчого процесу. Станом на ранок 26 жовтня було розпочато 2 кримінальних провадження.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди