В Україні та світі інсульт займає першу позицію серед інвалідизації людей та другу – серед смертності. Про це Суспільному розповіла лікарка-терапевтка Надія Ткачук. Спеціалістка каже: інсульт – це проблема не лише медична, але й соціальна.
29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом, який започаткували у 2006 році.
Кілька фактів статистики
За статистичними даними Центру громадського здоров'я у Рівненській області, за 9 місяців 2019 року на інсульт захворіло 2647 жителів. За такий же період 2020-го кількість хворих зменшилась на 822 людини.
За січень-вересень у 2019–2020 роках смертність від інсульту зросла на 11,2%. У 2019 році померло 443 людини, за аналогічний період у 2020-му – 487.
Що таке інсульт та які його прояви?
Суспільне поспілкувалось лікаркою-терапевткою Надією Ткачук. Й дізналось, що таке інсульт та основні його прояви.

"Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, яке викликає пошкодження певної ділянки головного мозку. Симптоми дуже різноманітні. В залежності від ділянки ушкодження, у хворого можуть виникати порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам'яті.
Чи є ряд симптомів, які попереджають про інсульт?
"Зазвичай, передвісниками ішемічного інсульту є головний біль, запаморочення, похитування при ходьбі, слабкість або заніміння кінцівок, біль у ділянці серця і втрата свідомості. На відміну від геморагічного, який розпочинається раптово – з інтенсивного головного болю, блювання, розладів свідомості.
Як розпізнати інсульт?
Допомогти розпізнати інсульт допоможуть наступні абревіатури:
МОЗОК
- Мовлення. Раптове порушення мови – людина не може відповісти на запитання
- Очі. Несподівана втрата зору чи чіткого бачення одним або двома очима
- Запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові
- Обличчя. Поява асиметрії на обличчі під час мови
- Кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок
Або так зване правило правило F-A-S-T!
- F — (Face) — перекіс обличчя
- A — (Arms) — слабкість рук
- S — (Speech) — порушення мови
- T — час (три години) пішов! — терміново телефонуйте 103!
Яка перша допомога хворому при інсульті?
"Найперше – викликати "швидку". Поки їде "швидка" – потрібно покласти хворого на ліжко та забезпечити повний спокій та доступ свіжого повітря. Друге – не годувати та не поїти хворого, не давати ліки та чітко виконувати вказівки диспетчера швидкої допомоги. Третє – якщо хворий втратив свідомість, потрібно стежити за диханням, якщо виникне загроза западання язика, поверніть людину на бік та зафіксуйте її.
Обов'язково потрібно записати час, коли у хворого з’явилися перші симптоми інсульту. При зупинці дихання почніть робити серцево-легеневу реанімацію", – каже лікарка.
Чи є хвороби, які можуть спричинити виникнення інсульту?
"При неправильному або невчасному лікуванні призвести до інсульту може: артеріальна гіпертензія, різні порушення ритму серця, особливо фібриляція передсердь, а також ішемічна хвороба серця (інфаркт міокарда гострий чи в анамнезі), цукровий діабет, кардіоміопатії, патології клапанного апарату серця".
Чи впливає харчування та спосіб життя на виникнення інсульту?
"Науковцями доведено, що спосіб життя впливає на виникнення інсульту. Наприклад, активне і пасивне куріння підвищує ризик інсульту як мінімум у 4 рази. Тому заняття спортом, збалансована дієта, відмова від куріння може значно зменшити ризик інсульту. Фізична активність зменшує ризик інсульту на 27%".
Які ускладнення можуть виникнути після інсульту?
"Виділяють ранні ускладнення – протягом перших двох тижнів, та пізні ускладнення – протягом року. До ранніх відносять: порушення свідомості, блювота, набряк мозку, судомні напади. Пізні ускладнення – післяінсультна депресія, пізні епілептичні напади, біль в різних місцях, м'язова слабкість, втрата рухових функцій рук і ніг".
Як лікувати інсульт?
"Найперше варто зазначити, що лікування мають проводити спеціалісти у відповідних закладах медицини і в жодному разі не займатись самолікуванням. Одним із основних видів невідкладного медикаментозного лікування хворих на ішемічний інсульт з доведеною ефективністю, яке схвалено у США, Європейському Союзі та багатьох інших країнах, є тромболітична терапія.
Проведення тромболітичної терапії дозволене протягом так званого "терапевтичного вікна", яке триває 3-4, 5 години з моменту появи перших симптомів інсульту. Саме тому важливим під час виникнення перших ознак інсульту є госпіталізація хворого до спеціалізованого інсультного центру".
Чи став молодшим інсульт?
"Існує поширений міф, що інсульт – це виключно хвороба похилого віку. Але це не так, адже він можливий навіть у немовлят на першому році життя. Якщо ж вести неправильний спосіб життя з юності, то інсульт можливий і в молодому віці, просто з віком ризик інсульту зростає. Потрібно пам'ятати, що це захворювання можна попередити", – розповіла Надія Ткачук.