Мішки з документами та сон на підлозі. Як у ТВК рахують бюлетені з місцевих виборів

Мішки з документами та сон на підлозі. Як у ТВК рахують бюлетені з місцевих виборів

Мішки з документами та сон на підлозі. Як у ТВК рахують бюлетені з місцевих виборів Фото: Суспільне Одеса

Другий день після виборів майже у всіх обласних центрах України стоять черги до територіальних комісій. Члени дільничних виборчих комісій мішками і пакунками здають виборчу документацію. Але очікування затягується. Люди ночують у приміщеннях, приносять власні стільці та їжу, а також скаржаться на відсутність соціальної дистанції. Голови ТВК пояснюють, що черги, зокрема, утворились через помилки у протоколах через нове виборче законодавство та повільну електронну систему обробки протоколів.

Одеса. Спали на підлозі та на коробках із бюлетенями

Черги на твкФото: Суспільне Одеса

Черги на твк

Члени дільничних виборчих комісій вже другу добу чекають, аби здати виборчу документацію до Одеської міської ТВК. Люди скаржаться на відсутність соціальної дистанції та будь-якого контролю. Кажуть, ніхто не перевіряє дотримання маскового режиму.

Черги на твкФото: Суспільне Одеса

Черги на твк

Голова дільничної комісії № 511208 Людмила Фімушкіна приїхала до міської ТВК минулої доби, о 15:00 26 жовтня. Ніч жінка провела на підлозі, а опівдні наступного дня досі чекала на свою чергу. Вона розповіла, що члени дільничних комісій також лежать на простирадлах та пледах просто на підлозі. Деякі люди – спершись на коробки із бюлетенями та протоколами. Хтось сидить на пакетах із власними речами, а хтось приніс власні стільці, бо "неможливо провести стільки часу на ногах".

Черги на твкФото: Суспільне Одеса

Черги на твк

Натомість у ТВК черги пояснюють великою кількістю помилок у протоколах. За словами голови міської ТВК Олени Юр’євої, прийом документів від однієї дільничної комісії, де немає жодної помилки, триває 7 хвилин. Якщо ж члени ТВК фіксують порушення, прийом бюлетенів триває приблизно 30 хвилин.

Харків. Відправляють на уточнення через помилки

Черги на твкСуспільне, Харків

У приміщенні Харківської міської виборчої комісії в центрі культури на майдані Героїв Небесної сотні черги утворились ще 26 жовтня, коли члени дільничних виборчих комісій привезли протоколи та бюлетені за результатами виборів до районної та обласної рад.

Станом на 27 жовтня Харківська міська виборча комісія продовжує приймати протоколи та бюлетені дільничних виборчих комісій з місцевих виборів у Харкові. За минулу добу документи встигли здати понад 300 ДВК, більше сотні з них відправили на допрацювання. Голова міської ТВК Ольга Мозгова розповіла, що дуже багато протоколів відправляли на допрацювання зокрема через неправильні цифри.

Черги на твкСуспільне, Харків

Вона зазначила, що документи до ТВК привозили вночі та рано-вранці. За її словами, ситуація ускладнюється, коли хтось намагається пройти без черги. Щоб уникнути натовпів, для очікування відкрили актову залу.

Чернівці. Чекали понад п'ять годин, щоб здати протоколи

Черги на твкСуспільне, Буковина

Черги на твк

У Чернівцях 26 жовтня у приміщенні, де розташована комісія, також утворилася черга. Вона просувалася повільно через збої в електронному кабінеті ЦВК. Голови дільничних виборчих комісій чекали по п'ять-шість годин, щоб здати протоколи.

Міська комісія ухвалила рішення взяти всі протоколи на зберігання, а з 27 жовтня почергово викликати членів дільничних комісій, аби їх прийняти. Станом на 15:00 у Чернівцях немає проміжних результатів виборів на посаду міського голови та депутатів міськради. За словами голови ТВК Анжели Саінчук, за цей час встигли опрацювати лише половину прийнятих протоколів. Вона додала, що оскільки висне електронна система, протоколи опрацьовуватимуть вручну.

Миколаїв. Протоколи приймають за талонами у черзі

Черги на твкСуспільне Миколаїв

Черги на твк

У Миколаєві у Центральну районну територіальну виборчу комісію мають здати документи представники 64-х дільниць. Комісія вже прийняла 51 пакет з протоколами. Там протоколи підрахунку голосів приймають за талонами, які видають людям у черзі.

"Це – дуже повільна швидкість, але вона обумовлена тим, що комісії приносять зовсім непідготовлені документи. І ми змушені були повертати комісіям, переглядати принесені документи", – розповіла голова центральної районної ТВК Оксана Новікова.

Члени Миколаївської міської ТВК прийняли близько ста пакетів з документами. Якщо протоколи заповнені вірно – їх приймають. Якщо є помилки, залежно від їх характеру, документи віддають на уточнення, або перераховують голоси на місці.

Станом на 16:30 27 жовтня, у районних ТВК обласного центру опрацювали всі протоколи тільки члени комісії Корабельного району. У ТВК Заводського району обробили 41 пакет документів з 53-х, у ТВК Інгульського району здали протоколи близько 37-ти ДВК з 57-ми.

Дніпро. Затримки через незнання виборчого законодавства

Черги на твкСуспільне, Дніпро

Черги на твк

Станом на 14 годину 27 жовтня Дніпровська територіальна виборча комісія обробила 90 протоколів з 425. За словами члена комісії Андрія Гусака, затримують процес прийому помилки у протоколах через незнання нового виборчого законодавства членами дільничних комісій. За словами членів комісії, дехто чекає на свою чергу минулої доби.

Голова однієї з дільничних комісій Дмитро Фурсов говорить, нове виборче законодавство для нього складне. Тому під час заповнення протоколів у його виборчій комісії виникли труднощі.

"Проблеми були в протоколах. Там не було інструкції як заповнювати. Перший квадрат — за партію, другий — за кандидата. За кандидата там номер, ім'я, прізвища. І там бувало таке, що є третій кандидат, наприклад, порожній. І от в протоколах теж є порожні, і ми не знали, чи заповнювати її, ніде про це не говорили", — говорить Фурсов.

Запоріжжя. Люди ночують у будівлі міського тервиборчкому

Черги на твкСуспільне, Запоріжжя

Черги на твк

Члени дільничних комісій у Запоріжжі другу добу не можуть здати протоколи до ТВК. Головна причина затримок – представників дільничних комісій відправляють для уточнення даних та виправлення помилок у документах. Члени виборчих комісій розповідають, що стоять у чергах багато годин і ночують просто в будівлі міського тервиборчкому. Харчуються власним коштом у найближчих магазинах і кафе.

Полтава. Записуються у чергу та передзвонюють

Черги на твкСуспільне, Полтава

Черги на твк

У Полтавській міськраді, де розташована ТВК, члени дільничних виборчих комісій записуються у чергу і передзвонюють один одному почергово. Це запропонували зробити члени ТВК, аби не було скупчень людей. Тут приймали протоколи й протягом ночі.

До Полтавської міської ТВК перші документи привезли 25 жовтня о 22:30. А близько 80% протоколів підрахунку голосів 26 жовтня відправили назад на дільниці. Це для того, щоб уточнити інформацію і виправити помилки в оформленні документів.

Луганська область. Проблеми з електронною системою в ТВК

Черги на твкСуспільне, Донбас

Черги на твк

На Сватівській міській територіальній виборчій комісії також 27 жовтня утворилась черга. За словами голови міської територіальної виборчої комісії Тетяни Гогіної. затримка утворилась через перебої в роботі комп’ютерної системи, куди вносять дані з кожної дільниці. Системний адміністратор Олександр Кравченко зазначив, що до 9 години ранку через проблеми із системою в ТВК змогли прийняти лише 7 із 24 дільниць. Прийом документів продовжили, але відомості в електронному варіанті будуть заповнювати пізніше.

У Центральній виборчій комісії Суспільному відмовилися називати причини такого скупчення людей у ТВК та попросили написати інформаційний запит.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди