Ніжинські підземелля можуть стати туристичним об'єктом

Ніжинські підземелля можуть стати туристичним об'єктом

Ніжинські підземелля можуть стати туристичним об'єктом оригінал

200 тисяч гривень для дослідження підвалів грецького магістрату виділили з міського бюджету Ніжина. Як сказав міський голова Анатолій Лінник, ця сума не остаточна. Якщо в бюджеті з’являться вільні залишки, на дослідження підземель витратять 2,5 мільйони гривень. За словами Анатолія Лінника, з підвалів 17 століття хочуть зробити туристичний об’єкт.

Ніжин, тут під площею перед Храмом всіх Святих розташовані підземні приміщення 17 століття. Археолог Іван Кедун досліджує ці підземелля більше трьох років.

«Це комплекс підземних приміщень Ніжинського-грецького магістрату, який було зруйновано в 54 році, але взагалі його історія починається із 17-го сторіччя, тут стояла двоповерхова будівля під яким були комплекс підвалів, які використовувались, як підвали грецького магістрату, а потім, як торгівельні приміщення, з них торгували, конкретно в цих торгували вином. Це винні погреби».

Ці підземелля знайшли в Ніжині в 2002 році, та їх розкопками займаються з 2016 каже Іван Кедун.

«На сьогодні проведено георадарні дослідження, ми знаємо, що тут половина цієї площі вона в пустотах, 4-ри приміщення ми можемо зайти зараз, а решту ніхто не чіпає поки не буде розпочато повністю консервування, щоб не зашкодити будівлям».

Як каже міський голова Ніжина Анатолій Лінник, із підземель хочуть зробити туристичний об’єкт.

«Щоб зробити це загальнодоступного відвідування це десь близько 2-х мільйонів орієнтовна вартість, поки, що. В бюджеті ми передбачаємо 200 тисяч, але також переглянемо це фінансування і за підсумками розподілу перехідних коштів за 2019 рік та також будемо намагатися додати до цієї суми, але сума значна».

Першочергово, каже Іван Кедун, до підземель треба зробити вхід.

«Зараз ми з вами знаходимось біля входу, який і був входом, тут провалена, якщо подивитесь шия, ось свод, він виходить на мене, ми плануємо його відновити до рівня дерев і зробити вхід такий легкий на зразок, як вхід в метро мабуть, таке щось скляне, щоб воно легке».

За три роки розкопок археологи повністю розчистили 4 приміщення.

«Ми зараз знаходимось в одному із приміщень магістрата, воно єдине найбільш розчищене, тому що решту ми не чіпаємо поки що, процес такий тендітний треба дуже-дуже повільно. Ми його зараз підсушили, ми його дослідили, ми знаходимось з вами на підлозі, он в кутку ще не до розкопана, впала поличка з пляшками винними, вони розбились, ми її знайшли, але залишаємо, для того, щоб розчистити і музифікувати».

Таких приміщень в підземеллях 14, каже Іван Кедун.

«Я думаю, що їх більше. Питання в їх з’єднаності, тому що в різні часи були провали в різних місцях, тільки подальші дослідження покажуть».

Нині ж підземелля руйнуються, каже Іван Кедун.

«Бачите провал, це порушена конструкція, от вона вивалюється, її треба розчистити, висушити і обробити відповідними розчинами, щоб вона далі не руйнувалась. Тут треба зробити підсушення, ніктування, укріпити цю цеглу, позакладати тріщини де є і зробити підлогу і світло».

За проектом – після проведення робіт ця кімната має виглядати так. Іван Кедун каже, для початку планують відкрити одну кімнату паралельно проводити дослідження в інших.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди