Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВК

Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВК

Ексклюзивно
Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВК

Підсумки голосування на місцевих виборах, за постановою ЦВК, мають бути підведені до 3 листопада, результати виборів мають оголосити до 6 листопада. Якою є процедура встановлення результатів, чи може новообрана міськрада зібратися без голови та чи є довготривала хвороба обранця підставою для перевиборів — юрист Андрій Магера, який тричі ставав членом Центральної виборчої комісії, роз'яснив Суспільному вимоги законодавства.

За даними екзитполів, у виборах мера Харкова втретє перемагає чинний міський голова Геннадій Кернес. Останні 47 днів він офіційно перебуває на лікарняному, а на публіці не з'являвся з кінця серпня та протягом усієї передвиборчої кампанії. Близькі та підлеглі запевняють, що життю й працездатності Кернеса нічого не загрожує. У штабі мера також зазначають, що "у встановлений законом термін" він складе присягу. Водночас з боку опонентів чинної влади лунають заяви про можливість перевиборів. Що говорить про це закон?

Розкажіть, будь ласка, коли і як обраний кандидат набуває повноважень міського голови?

Територіальна виборча комісія протягом 12 днів повинна офіційно встановити результати виборів. Протягом п'яти днів зі встановлення офіційних результатів виборів результати мають бути оприлюднені у ЗМІ. І з моменту оприлюднення починається відлік 20-денного строку для подання обраною особою заяви про реєстрацію її як депутата чи сільського, селищного, міського голови.

Якщо протягом 20 днів така заява не надійде до відповідної територіальної виборчої комісії, з точки зору кодексу така особа вважається такою, що відмовилася від депутатського мандату чи мандату сільського, селищного, міського голови.

Натомість, якщо в обраної особи є якісь поважні причини, чому вона не може подати таку заяву раніше або в межах цього строку до територіальної комісії, то особа повинна подати заяву про це, обґрунтувати поважність таких причин і надати інший час для того, аби звернутися з реєстрацією до ТВК.

Якщо ТВК визнає такі причини поважними — встановлюється інший строк, довший, ніж 20 днів. Але якщо і після цього довшого строку особа не набула повноважень, не подала заяву про реєстрацію її обраною особою сільського, селищного, міського голови чи депутата, особа вважається такою, що відмовилася від депутатського мандата. І в такому разі це є підставою для ТВК для призначення повторних виборів.

Як довго може тривати повторний термін подання заяви? Є якісь граничні строки?

Немає таких граничних строків. Це на розсуд ТВК. Але, зрозуміло, що такий строк має бути розумним.

Чи повинен кандидат, що виграв, подавати цю заяву власноруч?

Закон прямо не вимагає, не ставить такої вимоги, щоб ця заява була подана власноруч. Якщо такої вимоги в кодексі немає, це означає, що текст такої заяви можна надрукувати й підписати відповідною обраною особою.

Але заява про реєстрацію має бути особисто подана.

Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВКСуспільне Харків

Наскільки обов'язковою є присяга для мера?

Цього вимагає закон про місцеве самоврядування. Для того, щоб набути повноважень, він повинен скласти присягу.

А як довго її можна не складати?

Це залежатиме від ТВК, міської виборчої комісії, наскільки вона виставить строк поважності причин, виходячи з об'єктивних обставин, які є. Прямо в законі такої жорсткої вимоги немає. Є 20 днів на подання документів на реєстрацію обраного міського голови.

Те, що людина раніше була мером, держслужбовцем, не звільняє її від обов'язку складати присягу?

Він кожного разу має її складати — такі вимоги закону. Так само, як це робить президент чи депутати нового скликання, кожного разу вони складають присягу.

Чи може міськрада збиратися на першу сесію без мера?

Формально — перешкод таких немає. Можуть зібратися без міського голови.

Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВКСуспільне Харків

Посаду секретаря міськради пропонує міський голова. Як бути у випадку коли міський голова не присутній на першій сесії?

Це буде на розсуд міської ради. Зрозуміло, що формально таку посадову особу пропонує для обрання міський голова, але якщо міського голови немає, тоді депутати міськради мають повноваження самостійно обрати секретаря відповідної міської ради. Як вирішить сама міська рада.

Якщо на першій сесії новий склад міськради складе присягу та обере секретаря, то саме секретар виконуватиме обов’язки міського голови. Як довго він може це робити чи є якісь обмеження в законодавстві?

Ні, немає. Насправді секретар міськради може досить тривалий час виконувати обов’язки голови, до тих пір, поки ця особа не одужає, чи до тих пір, поки не будуть проведені нові вибори. В такому разі секретар зобов’язаний виконувати обов’язки. Тому що вакууму влади у територіальній громаді бути не може.

Якими є підстави для призначення повторних виборів?

Коли, наприклад, між етапом визнання особи обраною, офіційним встановленням результатів виборів і моментом проведення засідання, складання присяги така обрана особа припинила громадянство України або визнана такою, що є недієздатною за рішенням суду, або виїхала на постійне місце проживання за кордон. Або це може бути обставина, за якою щодо особи набрав законної сили обвинувальний вирок суду щодо вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Або кримінальне правопорушення у сфері виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення. Або ж взагалі сумна причина, коли особа померла до цього моменту. Це все може бути підставою для призначення повторних виборів.

Місцеві вибори у Харкові: коли мер стає обраним. Коментар ексчлена ЦВКСуспільне Харків

Чи можуть бути призначені перевибори міського голови у зв’язку з довготривалою хворобою переможця виборів?

Насправді — ні. Кодекс говорить лише, що за наявності поважних причин ТВК продовжує строк для подання заяви про реєстрацію. А щодо іншого строку для набуття повноважень на сесії відповідної ради, то таких строків не існує. Там взагалі цього немає. Кодекс встановлює лише строк для продовження подання документів щодо реєстрації обраної особи до ТВК.

Коли мають відбутися перші сесії новообраних рад?

Це залежить від рішення ТВК.

Є граничні терміни, коли це має статися?

Частина друга статті 46 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Перша сесія нової ради скликається міською ТВК не пізніше, як через два тижні після реєстрації обраних депутатів ради не менше 2/3 від складу ради.

Автори: Віта Дубовик, Павло Стех

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди