"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVID

"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVID

Ексклюзивно
"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVID Суспільне Харків

Понад два тижні кількість хворих на COVID-19 у Харкові перевищує гранично допустимі норми, а з 19 жовтня місто перебуває у червоній зоні. Чи допомагають впроваджені обмеження знизити темпи поширення коронавірусу і наскільки перевантажений обласний лабораторний центр — на питання Суспільного відповіла головна санлікарка Харківщини Любов Махота.

Які тенденції із захворюваності на Харківщині ви бачите сьогодні?

Харківська область — на п'ятому місці за інтенсивністю захворювання на 100 тисяч населення по Україні. Якщо у середньому в Україні захворіли 847 людей на 100 тисяч, то на Харківщині — 1116 людей.

Щоденна інтенсивність захворювання у Харкові — 404 випадки на добу на 100 тисяч населення. Гранично допустима норма — 320 випадків. З 7 жовтня Харків перевищує цей показник. З 19 жовтня Харків, Люботин та ще три район області перебувають у червоній зоні.

Ще один показник, щоб місто або район перемістили до червоної зони — заповненість ліжок на понад 75% протягом п'яти днів. На Харківщині 75% ліжок були заповнені один день. Потім ліжка додали.

  • За даними обласного департаменту охорони здоров'я, 75% ліжок, відведених для COVID-хворих, на Харківщині були заповнені 12 жовтня. Станом на 22 жовтня заповнені 54% (1983 з 3672 ліжок).

Раніше велику кількість виявлень пов'язували із великою кількість тестувань. Чи так це досі?

Тестів робиться дуже багато. За останній тиждень зробили 13254 тести ПЛР. Виявлення 500-600 в середньому. До того за тиждень зробили 13800 тестів — виявляли по 500-600 на добу. З 1 по 7 жовтня зробили 11 тисяч тестів і за цей тиждень не бачимо 600 і 700 — тут середній 400 випадків на добу. Якщо повернемося, у вересні, за тиждень 8,7 тисяч ПЛР — виявляли 300-200 за добу. Залежить, звісно. Чим більше тестів, тим більше виявляється і більше результатів, але разом з тим виросла і кількість захворювання в області.

Чи є прогнози, коли ситуація піде на спад?

Якщо врахувати, що введений червоний рівень і за максимального дотримання всіх протиепідемічних заходів, включивши усю свідомість громадян, можна було б очікувати днів за 10, я не скажу, що зниження, хоча б стабілізації цієї ситуації.

Як ви оцінюєте той факт, що транспорт залишили працювати?

Якщо ми зупинимо транспорт, а люди працюють, як вони будуть діставатися на роботу? Якщо взяти підземний транспорт, я не знаю, чи мені так трапляється, я дуже задоволена заходами протиепідемічного режиму і його дотримання.

95% громадян, дійсно, дотримуються і маскового режиму, і пропускної системи, і дистанціювання. Може не у годину пік, але, дійсно, у шаховому порядку пасажири намагаються зайняти місця для сидіння. Метрополітен я б не рекомендувала зачиняти. Дуже тривожить наземний транспорт, я їхала учора ввечері у тролейбусі. Кондуктор без маски. Про що можна говорити?

"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVIDСуспільне Харків

Як тоді бути, транспорт ходить, люди без засобів захисту?

Знайти важелі впливу, контролю, покарань. З боку поліції, Держпродспоживслужби.

Міська комісія із надзвичайних ситуацій дозволила роботу спортзалів попри те, що регіональна заборонила. Яка ваша думка як головної санлікарки області?

На обласній комісії рекомендовано органам місцевого самоврядування закрити фітнес-клуби, спортзали. На мій особистий погляд, у тренажерних залах — я сама його відвідую — якщо 15 осіб на 200 м кв. з дистанцією, не можна порівняти громадський транспорт з тренажерним залом. Якщо громадський транспорт працює, тренажерний зал — не бачу жодних показань для його закриття.

Кінотеатри, театри все ж закрили.

Моя думка: у нас є постанова Кабміну, яка прийняла такі рішення. Я у кінотеатрі давно не була, мої діти, які відвідують, кажуть — дистанція витримана, людей мало, вимоги дотримують: антисептики, термометрія, також не можна порівняти із тролейбусом, трамваєм чи маршруткою.

"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVIDСуспільне Харків

Тиждень тому, коли дозволили ходити транспорту, йшлося про те, що будуть дивитися тенденцію і можуть посилити заборони. Тиждень минув, чи треба посилювати карантин?

Враховуючи тенденцію до збільшення захворюваності і передові позиції Харківської області по всій Україні, як головний державний санлікар я б рекомендувала дотримуватися всіх вимог, які передбачені постановою Кабінету міністрів. Там і про транспорт, там про все написаною. Завтра (23 жовтня — ред.) будуть приймати рішення і регіонального рівня, і державного рівня комісії

Чи є у лабораторного центру зараз затримки із тестуваннями?

Затримки є, у зв'язку з великою кількістю надходження зразків до нашої лабораторії. Усього на добу надходить 2,3-2,8 тисячі тестів. Якщо взяти нашу лабораторію, то наша верхня межа — 1,5 тисячі. В середньому ми робимо 1,2-1,5 тисячі. Позавчора ми відвезли 1000 зразків до Тернопільської області, дуже далеко, але найближчі регіони також дуже завантажені. Це вдруге за весь період.

Які існують варіанти, як можна робити тести, якщо не вистачає потужностей лабораторії?

Є постанова Кабміну про залучення приватних лабораторій для допомоги державним лабораторіям. Сьогодні (22 жовтня) надійшли кошти для закупівлі послуг на проведення лабораторних досліджень. Є розпорядження Максима Степанова від 20 жовтня, яким затверджений перелік ознак істотного навантаження розпорядників бюджетних коштів: кількість неопрацьованих зразків у 1,5 раза перевищує середньодобову кількість досліджень, поведених протягом останніх семи днів.

У нас середня кількість 1-1,2 тисячі за сім днів, а неопрацьованих 4 тисячі. Це вже дає право закупити послуги у приватній лабораторії. І друга — кількість біоматеріалу, що надходить до лабораторії за добу — 2,8, у 1,5 раза перевищує середньодобову кількість проведених досліджень. Ми за двома цими критеріями маємо право закупити послуги. Будемо укладати, думаю, це також врегулює ситуацію.

"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVIDt.me/kucherkh

Фото Харківської ОДА

Коли зможете почати?

Думаю, прямо завтра (23 жовтня — ред.) почнемо, будемо займатися цим. Виділена певна ціна, не всі приватні лабораторії можуть погодитися за таку ціну. Прописали, що один тест буде коштувати таку ціну. А приватна лабораторія може сказати: "Та ні, це мені не вигідно".

Ця сума менша, ніж у приватній лабораторії?

Ця сума менша, ніж коштує тест у приватній лабораторії. Можливо, за рахунок великої кількості це буде їм зручно. Зараз в області 13 приватних лабораторій, верифікованих на проведення тестування методом ПЛР. Ще дві комунальні та дві державні лабораторії. Загалом 17 по Харківщині.

"Залучатимемо до тестів приватні лабораторії" — головна санлікарка Харківщини про ситуацію з COVIDhttps://kharkivoda.gov.ua/

Скільки медпрацівників на Харківщині захворіло з початку карантину?

За весь період 632 захворіли, 17 летальні. За даними Держпраці на 22 жовтня, підтверджено, що 94 захворіли під час роботи, 31 спростовано. Це ті, що розслідувані, інші ще розслідують.

Були випадки й у лабцентрі. На коронавірус захворіли 55 працівників з 800, це з урахуванням філій. Один — летальний випадок, померла помічниця епідеміолога Харківської міської філії. Випадок розслідують як підозру на профзахворювання. Комісія триває, результату ще немає.

Яке ваше ставлення до проведення масових заходів в період карантину? Зокрема, концерт співачки Олі Полякової 3 жовтня, на який прийшло понад дві тисячі людей, були представники міської влади, поліція розслідує їх причетність до організації концерту? Як ви можете вплинути як санлікарка?

У передвиборчій гонитві політики повинні не збирати концерті й не наражати людей на небезпеку, а навпаки, якщо вони десь виступають, то скористатися цим моментом передвиборчої агітації, просити людей, розповідати про те, що маска і дистанціювання — це найважливіші інструменти забезпечення громадського здоров'я. Звісно, збирати масові заходи категорично не потрібно.

Уряд закликав місцеву владу готуватися розгортати мобільні госпіталі. Чи необхідно це Харківщині?

Це питання опрацьовується. Можливо, Палац спорту про всяк випадок, коли ми йтимемо, як говорять, "італійським сценарієм". Щоб до нього не дійти.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди