У Новоукраїнці на Кіровоградщині хочуть реставрувати млин 19 століття

У Новоукраїнці на Кіровоградщині хочуть реставрувати млин 19 століття

У Новоукраїнці на Кіровоградщині хочуть реставрувати млин 19 століття
Суспільне: Кропивницький

У місті Новоукраїнка Кіровоградської області руйнується пам’ятка історії та архітектури – млин Варшавського. Щоб зберегти пам’ятку, шукають інвесторів – розповіла Суспільному заступниця Новоукраїнського міського голови Людмила Білокоз. З її слів, розробили проєкт, який передбачає реставрацію млина та будівництво готельно-розважального комплексу. Потрібно щонайменше 25 мільйонів гривень.

Млин, названий іменем його власника купця-промисловця Вигдора Варшавського збудували у 1894 році з цегли, виготовленої на місцевому цегляному заводі. За словами краєзнавця Миколи Гаращенка, цей паровий млин був найсучаснішим у тодішній Російській імперії та на Південному Заході: ”Він був одним із флагманів у своїй галузі, випускав багато сортів борошна. Продукцію йшла і на експорт”.

На першому поверсі стояв паровий двигун, на інших – верстати та німецьке борошномельне обладнання. На останній поверх подавали зерно. Звідти починався процес виробництва. Млин працював на вугіллі, яке возили з Олександрії – розповів краєзнавець: ”Зверніть увагу на товщину стін. Їх товщина – 1 метр, з якісної цегли, на розчині, в який, для міцності, додавали яєчний білок. Окупанти хотіли підірвати його, не підірвали. Стіни вчіліли”.

Читайте також: У Кропивницькому розпочалося голосування за проєкти в рамках ”Громадського бюджету”.
У Новоукраїнці на Кіровоградщині хочуть реставрувати млин 19 століття
Суспільне: Кропивницький

Млин Варшавського пропрацював пів століття. У Радянський час він називався млинзавод №3 і продовжував працювати. У 1917 році млин перейшов у власність держави і працював до 1944 року. У роки Голодомору 1932-1933 років тут робітникам видавали пайки, завдяки яким вони вижили. За словами Миколи Гаращенка, на млині працювали у три зміни по 30 людей – кожна зміна: ”За гудком, який сигналізував про початок зміни, звіряли час у Новоукраїнці, всі його чули, але не усіх був годинник”.

У 1986 році була спроба відновити споруду. Краєзнавець розповів, що тоді добудували частину зруйнованого млина: ”Це одна із пам’яток, яка визначає історичне обличчя Новоукраїнки. Ми ще не знайшли коштів на відновлення. Та, думаю, рано чи пізно тут буде зона відпочинку”.

Микола Гаращенко вважає, що ця пам’ятка може привабити туристів.

Вибір редакції

На початок