Голосування в умовах пандемії. Що треба і чого не треба робити на виборчій дільниці

Голосування в умовах пандемії. Що треба і чого не треба робити на виборчій дільниці

Голосування в умовах пандемії. Що треба і чого не треба робити на виборчій дільниці Суспільне

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня не лише в умовах пандемії, але і з новими бюлетенями. Громадянська мережа ОПОРА зібрала коротку пам'ятку, аби нагадати виборцям про всі основні правила поведінки на виборчій дільниці у день голосування.

Нові бюлетені

Кожен виборець на виборчій дільниці отримає новий бюлетень, який міститиме:

 • ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр);
 • посередині два квадратики для голосування;
 • праворуч список прізвищ із 5-12 кандидатів від цієї партії.

Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

За порушення під час виборів може наставати адміністративна та кримінальна відповідальність. Частину порушень свідомо або несвідомо можуть вчиняти і виборці.

Читайте також: Що потрібно знати про голосування за новою виборчою системою

Правила поведінки на виборчій дільниці

25 жовтня з 8:00 до 20:00 необхідно прийти на свою виборчу дільницю з паспортом громадянина України. Після цього виборець отримує бюлетень лише від двох членів комісії за відповідним до його адреси столом на виборчій дільниці.

У кабінці для голосування виборець має знаходитися наодинці (винятком є виборці з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача).

Бюлетень необхідно заповнювати самостійно. Також у кабінці для голосування заборонено робити фото чи відео. У разі, якщо виборець таки хоче сфотографуватися на згадку, то він може це зробити лише зі складеним бюлетенем, аби не видно було результатів.

Бюлетень не можна передавати іншим особам або брати бюлетені для голосування замість друга чи родича. Його також не можна рвати або знищувати, а також виносити за межі дільниці. Опускати бюлетень до виборчої скриньки можна лише самостійно.

На виборчій ділянці заборонено агітувати за чи проти будь-якого кандидата чи партію. ОПОРА нагадує, що в разі порушень, необхідно одразу повідомляти правоохоронні органи.

Протиепідемічні заходи під час виборів

У зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 уряд затвердив протиепідемічні заходи під час виборів. Серед рекомендацій, зокрема, є такі:

 • прийти на дільницю в масці;
 • до і після відвідування дільниці скористатись антисептиком;
 • взяти свою ручку;
 • дотримуватись соціальної дистанції;
 • за можливості залишити неповнолітніх дітей та тварин вдома;
 • продемонструвати свій паспорт членам комісій, не передаючи його до чужих рук;
 • у разі виявлення підвищеної температури проголосувати в ізольованій кабінці й скористатись окремою скринькою;
 • у разі перебування на самоізоляції – подати на свою дільницю заяву із довідкою до 20:00 23 жовтня щодо голосування за місцем перебування.

Що відомо

 • Міністерство охорони здоров'я напередодні місцевих виборів розповіло, як зміняться виборчі дільниці 25 жовтня. Зокрема про дотримання санітарних правил.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди