Що потрібно знати про голосування за новою виборчою системою

Що потрібно знати про голосування за новою виборчою системою

У чому суть

Вже менше ніж за тиждень, 25 жовтня, відбудуться місцеві вибори – перші за новою виборчою системою. Одне з головних нововведень, яке чекає на виборців, це нові бюлетені. 

Пояснюємо, скільки бюлетенів можна буде отримати на виборчій дільниці та як проголосувати, аби ваш голос точно був зарахований, за яким принципом формують переліки кандидатів, та чому друг з сусіднього району може отримати бюлетень з абсолютно іншими прізвищами кандидатів.

Картки підготовлені з використанням матеріалів Громадянської мережі “ОПОРА”.

Скільки і які бюлетені отримає виборець

У більшості населених пунктів України виборець отримає чотири виборчі бюлетені для голосування за кандидатів на посаду:

 1. міського (сільського або селищного) голови;
 2. депутатів міської (сільської або селищної) ради;
 3. депутатів районної ради;
 4. депутатів обласної ради.

Проте все ж буде й кілька виключень.

Два бюлетені отримають виборці міста Київ, оскільки голосуватимуть тільки за міського голову та за депутатів міської ради.

Три бюлетені отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольній українській владі території Донеччини та Луганщини*. Причина – там не буде виборів до обласних рад. 

*На підставі висновків обласних військово-цивільних адміністрацій Центральна виборча комісія не призначила вибори у 18 громадах на підконтрольній території.

П’ять бюлетенів отримують виборці у Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві та Херсоні, оскільки матимуть вибори також й до районних рад свого міста. До цих бюлетенів також треба буде вносити дві позначки. Також п’ять бюлетенів отримають виборці одномандатного виборчого округу №208 на Чернігівщині, оскільки в цей день відбуватимуться довибори до Верховної ради.

Як виглядатимуть бюлетені

Основна різниця між бюлетенями в тому, що в одному треба буде поставити лише одну позначку, а в іншому – поставити позначку та вписати цифру за трафаретом. Нові бюлетені, в яких окрім позначки треба вписати й цифру, отримає кожен виборець, незалежно від того, в якому населеному пункті мешкає. 

Новий бюлетень міститиме ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр), посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5-12 кандидатів від цієї партії. Таким чином: 

 1. у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію;
 2. у другому – вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Зазначимо, що деякі кандидати можуть балотуватися й на посаду депутата, й на посаду голови, тож їхні прізвища можуть бути присутні у бюлетенях різних типів. 

Крім того, бюлетені для кожного типу виборів матимуть спільний колір: блакитний для виборів до обласних рад, світло-зелений до районних, світло-жовтих до міських рад, кремовий для виборів депутатів сільських і селищних рад, світло-рожевий на посаду голови міста, села чи селища, світло-сірий

Виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави та Херсона будуть обирати кандидатів також до районних рад свого міста, тому вони отримають ще один бюлетень світло-сірого кольору.

Як заповнювати бюлетень

Щоб проголосувати за кандидата у депутати до обласної, районної та міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців 10 тисяч і більше, у першому квадратику ставимо "плюсик" або будь-яку іншу позначку, обираючи партію, а в сусідньому квадратику вписуємо номер за трафаретом.

Вносити треба максимально точний номер, який зазначено поряд із прізвищем обраного кандидата (наприклад: не 06, а 6; не 01, а 1, тощо). Цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні.

У бюлетенях іншого типу необхідно буде поставити лише одну позначку. Такий бюлетень міститиме: нумерацію; квадратик, де власне й необхідно поставити галочку, плюсик або іншу позначку; список прізвищ за абеткою з короткою інформацією про кожного кандидата.

Які бюлетені вважатимуться недійсними

Повний перелік підстав визнати бюлетень недійсним зазначений у частині 29 статті 250 Виборчого кодексу України, проте фактично для виборців найголовнішими будуть два пункти

 • не треба ставити позначки за кілька партій
 • не треба вписувати тільки номер кандидата без позначки за партію.

З новою формою бюлетеня виборці можуть помилятися й голосувати дещо інакше від правил. Наприклад, ставити позначку за партію в першій клітинці, а другу клітинку з трафаретом залишати порожньою. Натомість прізвище кандидата підкреслювати рискою, обводити в коло чи виділяти якимось іншим чином. 

За міжнародними виборчими стандартами, якщо можливо визначити персоналізоване волевиявлення, незалежно від форми його прояву, то воно має бути враховано. Водночас в українському законодавстві такі моменти не унормовані. 

Проте аби бути впевненими, що ваш голос точно зарахують варто намагатися робити все за визначеними правилами заповнення бюлетеня.

Що робити, якщо припустилися помилки

Частина 12 статті 248 Виборчого кодексу України передбачає для виборця право на помилку. У такому випадку необхідно:

 1. звернутися до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, із письмовою заявою та проханням видати інший виборчий бюлетень;
 2. отримати новий виборчий бюлетень в обмін на зіпсований;
 3. уповноважений член дільничної виборчої комісії має зробити позначку в списку виборців навпроти прізвища виборця та засвідчити її своїм підписом;
 4. член дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, має негайно "погасити" зіпсований бюлетень виборця як невикористаний та скласти акт про це;
 5. виборець та два члени виборчої комісії, які видавали бюлетень, мають підписати акт й долучити до списку виборців;
 6. член дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, повинен зберігати погашений бюлетень до підрахунку голосів;
 7. під час підрахунку голосів цей погашений бюлетень врахувати як невикористаний і запакувати разом із контрольним талоном у пакет із невикористаними виборчими бюлетенями.

Проте все ж варто намагатися не помилятися, оскільки, як правило, кількість бюлетенів на 0,5% перевищує кількість виборців на дільниці. Тому додаткових бюлетенів може вистачити не всім та й скористатися процедурою можна тільки один раз.

Чи будуть бюлетені однакові в межах одного міста/села/селища

Однаковими для мешканців одного населеного пункту будуть бюлетені для обрання кандидата на посаду міського (сільського чи селищного) голови.

Разом з тим, кожна адміністративно-територіальна одиниця, в якій обирається рада (село, селище, місто, район, область) буде ділитись на округи. До того ж кожна така територія матиме свій поділ. 

Можна прийти на свою виборчу дільницю у своєму місті та обирати партію й депутата у територіальному окрузі міста №1, обирати партію й депутата у територіальному окрузі району №2, обирати партію й депутата у територіальному окрузі області №3 – і все це перебуваючи на одній і тій же своїй виборчій дільниці. 

Точно можна сказати, що ідентичні бюлетені отримають люди на одній виборчій дільниці, проте навіть щодо сусідньої дільниці – це вже залежить від ряду деталей.

Як формується перелік кандидатів, що потраплять до бюлетенів

Кожна партія формує два типи списків кандидатів: єдиний виборчий список і кілька окремих для територіальних виборчих округів. 

ПРИКЛАД. Є місто, яке має 3 округи. Партія висуває єдиний виборчий список у місті, де перший номер з цього списку гарантовано потрапить до складу міської ради, якщо партія набере 5% прохідного бар'єра. Решту ж кандидатів єдиного виборчого списку, починаючи з номера 2 і до останнього, партія розподіляє за власним бажанням й розміщує в цих трьох окремих територіальних виборчих списках, які якраз і потраплять до виборців у бюлетенях. У кожному окрузі свій список і свій бюлетень.

Ці три різні бюлетені матимуть однакову ліву частину, де зазначена назва партії й перший номер в єдиному виборчому списку в місті, за яким гарантовано закріплено місце в раді, якщо партія пройде.

Таким чином формуватимуться єдиний виборчий список та відповідні окремі територіальні виборчі списки для обласної ради, районної ради та міської (сільської чи селищної) рад, якщо кількість виборців 10 тисяч і більше.

Як поводитися на виборчій дільниці в день голосування
 • 25 жовтня з 8:00 до 20:00 приходимо на виборчу дільницю з паспортом громадянина України; 
 • беремо бюлетень лише за відповідним столом на виборчій дільниці;
 • у кабінці для голосування перебуваємо лише наодинці (виключення – голосування виборця з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача);
 • заповнюємо бюлетень самостійно;
 • у кабінці для голосування не робимо фото чи відео;
 • якщо робимо фото на згадку на території виборчої дільниці, то тільки зі складеним бюлетенем, аби не видно було результатів волевиявлення;
 • не передаємо свій бюлетень іншим особам та не беремо бюлетенів для голосування замість друга чи родича;
 • не рвемо, не шматуємо та не знищуємо бюлетень;
 • не виносимо бюлетень за межі дільниці;
 • опускаємо бюлетень до виборчої скриньки лише самостійно (виключення – виборець з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це у своїй присутності іншому виборцю, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача);
 • не агітуємо за чи проти будь-якого кандидата чи партію на виборчій дільниці;
 • якщо бачимо порушення виборчого законодавства – дзвонимо 102.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди