Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що зовнішньополітичне відомство готує стратегію, яка стосуватиметься українців за кордоном.
Про це глава МЗС повідомив під час Форуму дипломатії воєнного часу, передає кореспондентка Суспільного.
У ході виступу Кулеба озвучив чотири інші пріоритети:
- ППО (Patriot та SAMR-T);
- Формула миру й саміт у Швейцарії;
- Євросоюз та НАТО;
- Латинська Америка.
"Ну і п'яте — нова політика щодо українців за кордоном. Це почало вигулькувати в моїй голові ще у 2021 році, але після (початку) війни стало очевидно, якщо ми не змінимо свою політику щодо українців за кордоном, асиміляція відбудеться надзвичайно швидко", — зазначив міністр.
Глава МЗС не вірить у те, що більшість з тих громадян України, які виїхали, повернуться, водночас вважає, що з ними потрібно працювати, аби вони залишилися українцями.
"І тут від множинного громадянства, яке вже перетворилося на хрестовий похід за множинним громадянством, але я впевнений, що ми переможемо у цій битві, до цифровізації консульських послуг, ефективнішого фінансування громад і різних програм спільно з ними, нам потрібна нова комплексна політика щодо українців за кордоном", — підкреслив Кулеба.
Міністр також розповів: "Президент ставив таке завдання, ми підготували напрацювання — доктринальні, концептуальні — програму, стратегію, ми проговоримо її з іншими органами влади, бо це комплексне завдання".
"Будемо презентувати її президенту, тому що він приділяє дуже важливу увагу українцям, які перебувають за кордоном", — додав глава МЗС.
Ця стратегія не лише про повернення — заступниця міністра
Як розповіла Суспільному заступниця міністра закордонних справ Ірина Боровець, стратегія перебуває на стадії проєкту. Проєкт готовий на рівні МЗС, і тепер завдання міністра — погодити цей проєкт з президентом України та з іншими органами виконавчої влади, тому що стратегія охоплює ширший пласт, ніж відносини МЗС з українцями за кордоном.
За словами Боровець, стратегія не лише про повернення.
“Ця стратегія не лише про повернення. Це стратегія взаємодії із українською всесвітньою спільнотою. Якраз оця українська всесвітня спільнота — це той взагалі новий погляд на українців за кордоном, який ми намагаємося у цій стратегії пояснити. Чому так? Тому що війна з її катастрофічними наслідками і вимушеним переселенням мільйонів українців за кордон, змусила нас замислитися, а хто ж ці українці за кордоном?” — сказала заступниця міністра.
За її словами, тепер це не лише стара діаспора, а і тимчасові переселенці. Йдеться про те, що їх поєднує, як тепер спілкуватися з цими різними групами з точки зору держави. У них є різні інтереси, зазначила посадовиця.
“Хтось хоче повернутися, когось ми хочемо повернути. Хтось абсолютно легітимно там уже давно живе з паспортом іншої країни, але може бути нашим адвокатом. Тобто ця стратегія — я не можу відкривати зараз усі принципові моменти цієї стратегії — це новий погляд на відносини України з українцями за кордоном, в якому б статусі вони зараз там не були”, — розповіла Боровець.
Представниця МЗС зазначила, що у новій стратегії можна буде побачити нові назви для категорій українців, які відомство пропонуємо застосовувати, щоби не було плутанини.
Відповідаючи на запитання, чи є стратегії щось про множинне громадянство, заступниця міністра сказала, що там є обов'язкова згадка. Бо, за її словами, множинне громадянство, звісно, пов'язане, але це той один з аспектів, який врахований у цій стратегії і, відповідно, допомагає розширити погляд на те, хто ж такі українці за кордоном.
“Ви можете мати паспорт іншої держави, але все рівно Україна як держава буде піклуватися про вас, буде давати вам зрозуміти.. Умовно: Україна там, де українці — так каже наш міністр Кулеба, і стратегія якраз про це. Тому що нас уже менше в самій Україні, тож ми цінуємо будь-якого українця за кордоном — має він паспорт чи ні. Але множинне громадянство, я гадаю, вирішить це питання”, — розповіла Боровець.
Підсумовуючи, вона пояснила, що ця стратегія не може бути лишень про повернення, вона більш коплексна. Але, за її словами, звісно повернення є метою держави.
“Ми хочемо, звісно, повернення українців, ми розуміємо, що нині немає, можливо, безпекових причин повертатися або дуже складно з точки зору працевлаштування — це все помічено в стратегії такою собі галочкою. Але ми там говоримо про більш комплексні речі, аніж лише повернення”, — сказала Боровець.