Удар по музосвіті: зворотній бік децентралізації на Рівненщині. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Удар по музосвіті: зворотній бік децентралізації на Рівненщині. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Ексклюзивно
Удар по музосвіті: зворотній бік децентралізації на Рівненщині. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ Суспільне Рівне

Діти, які донедавна були учнями Степанської музичної школи на Рівненщині, тепер не можуть ходити на заняття. В процесі децентралізації школа перейшла на баланс громади, куди не увійшли їхні села. Тож і громада за несвоїх дітей платити не хоче, і в селах неспроможні покрити вартість навчання. 1400 гривень у місяць за уроки музики – непідйомна ціна і для більшості мешканців сусідніх сіл.

Напередодні місцевих виборів у марафоні "Місцеві" Суспільне розповідає історії з усієї країни про проблеми, якими насправді живуть люди в регіонах і як їх можна вирішувати на місцевому рівні, не чекаючи великих політичних рішень. Це медицина, інфраструктура, ЖКГ, екологія, освіта, безпека, економіка. Цей тиждень марафону присвячено децентралізації в освіті.

Чому це почало "кульгати"

Іван Дімітров – із новеньким баяном за 12 тисяч гривень. Але він та ще 38 таких же учнів з вересня не ходять до музичної школи, що в Степані Сарненського району.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Іван Дімітров

Іван – із села Малинськ, яке не входить до Степанської об’єднаної територіальної громади. На початку 2020-го року, коли музичну школу передали з балансу районної ради на баланс громади, за навчання нетутешніх нікому платити.

В районі ще 2 музичні школи – у Сарнах, що за 30 кілометрів від Малинська, і Клесові, що за 50.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Петро Крот

"Навчання однієї дитини у місяць обходиться в 1400 гривень, через то ми не в змозі 38 дітей утримувати з чужої громади. Ми зв’язалися із сусідніми громадами, учні яких навчаються в нас, запропонували їм заключити між нами договір. Їздив я особисто до всіх них на засідання сесії, на бюджетну комісію, зверталися у районну раду так само, щоб вони долучилися до співфінансування, щоб їхні діти могли закінчити школу", – розповів голова Степанської селищної ради Петро Крот.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Музична школа в Степані

Про те, що не можуть співфінансувати заняття в музичній школі в Степанській ОТГ, написали лише з села Золотолин Костопільського району, каже голова селищної ради.

Батьки і діти – розчаровані

На уроки музики Золотолина в Степань двічі на тиждень приїжджало двоє учнів.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Руслан Крук

"Ми вже 4 роки сюди їздили. Це ж 10 кілометрів. Нам ближче сюди до Степаня, ніж у Костопіль – 27 возити. Дітки із задоволенням сюди їздили. І баян, і інструменти покупляли. В дітей є бажання, а його обрізають оці фінансові проблеми. 16 тисяч ми мали поплатити за рік навчання, це нереально, – каже батько учня музичної школи Руслан Крук.

Сестри Ліана і Мілана із села Корост встигли повчитися грі на фортепіано півтора роки.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Ліана Денищич та Мілана Денищич

"Хочеться, щоб удома не сидіти, не байдикувати, хочеться поїхати, позайматися", – каже Ліана.

"Я б хотіла, щоб у мене були, крім школи, ще якісь гуртки. Мене зацікавлює музика і я хочу навчатися", – додає Мілана.

Викладачі – "в мінусі"

До вересня цього року викладач Володимир Марчук мав 16 учнів, 11 з яких – не зі Степанської громади.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Володимир Марчук

"От в них в очах якийсь запал, азарт, вони приїжджають, зразу бачиш: віддача відповідна. Коли все маєш – відношення трошки не таке. А коли воно для тебе не таке доступне, десь воно далеко, і через те, що вони добираються тими маршрутками, машинами, можливо, через ці труднощі, вони приходять до нас, приїжджають і вони знають, що вони хочуть", – каже викладач Володимир Марчук.

Учнів менше, а отже і скорочують працівників. З листопада у школі не буде чотирьох посад, серед них – налаштувальник інструментів.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Сергій Старовойт

"Елементарно: налаштувати інструмент, одне фортепіано – коштує, наприклад, зараз тисячу гривень. А в нас їх 10. Це розвал усіх ансамблів, ансамблю баяністів, дитячого хору. Дуже багато діток готувалося до конкурсів. Плюс викладачі втратили своє навантаження, зараз мають тільки по одній ставці", – розповідає директор Степанської дитячої музичної школи Сергій Старовойт.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Загалом на Рівненщині 34 музичних школи та школи мистецтв.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Петро Давидюк

"Ці випадки не тільки на Рівненщині. Це загальнонаціональна проблема, це по всій Україні така ситуація. Дали всю повноту влади на місця, всі фінанси віддали туди, нехай вони вирішать", – каже керівник Рівненської обласної профспілкової організації працівників культури Петро Давидюк.

Як це можна вирішити

Фахівець з питань децентралізації Василь Курилас наполягає, що проблема мала б вирішитися, якби громади ухвалили договори і співфінансували школи. Але у випадку муззакладу в Степані цього не сталося.

Існує ще один варіант. Оскільки Рівненщину поділять на нові райони, школа може стати спільною власністю для населених пунктів, які увійдуть до Сарненського району.

музосвіта ОТГ Рівненщина. МісцевіСуспільне Рівне

Василь Курилас

"Зараз не визначено, чи все майно передається. Сьогодні вже є деякі сумніви щодо передачі майна спільної власності районів, тому що район так само має мати якісь повноваження і можливість утримання. Окремі нормативні акти щодо передачі майна мають бути розроблені Кабінетом міністри України. Наразі вони ще не розроблені", – каже консультант Офісу реформ Асоціації міст України у Рівненській області Василь Курилас.

Про можливість відновити навчання для 22-х учнів музичної школи думають у Кричильській ОТГ. Зараз, за словами заступниці голови громади Інни Гандзюр, на це грошей немає, а от після виборів та приєднання Кричильської ОТГ до Сарненської, навчання, ймовірно, профінансують.

Поки ж вже колишні учні Степанської музшколи можуть навчатися лише вдома, самостійно.

Повне відео

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди