Очисні споруди курорту Сатанів на Хмельниччині: як і чи працюють вони взагалі

Очисні споруди курорту Сатанів на Хмельниччині: як і чи працюють вони взагалі

Очисні споруди курорту Сатанів на Хмельниччині: як і чи працюють вони взагалі Фото: Суспільне Поділля

На очисних спорудах приватного підприємства "Курорт Еко Сервіс", куди відбувається скид стічних вод п'яти курортно-лікувальних закладів відомого курорту Сатанів, не проводиться біологічна очистка. Про це розповів начальник Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Андрій Мартинов.

За його словами, порушення у роботі очисних були виявлені у 2019 році. У вересні 2020 року директор підприємства тричі не допускав екологів до перевірки.

Очисні споруди приватного підприємства "Курорт Еко Сервіс", за словами держінспектора Державної екологічної інспекції області Наталії Охріменко, очисні не працюють.

"Наразі ми бачимо, що тут не здійснюється аерація, тобто не проводиться біологічне очищення, немає насичення киснем. Не проводиться відстоювання стоків і на мулових майданчиках" - каже Наталія Охріменко.

За словами директора приватного підприємства "Курорт Еко Сервіс" Олега Смица, очисні не лише працюють, але й завантажені менш, ніж на 10 відсотків від запланованих потужностей.

"Наші очисні, які розраховані на 700 кубів на добу, дев'ять місяців були фактично не завантажені. Вони сьогодні повинні були б за планом переробити 190 тисяч метрів кубічних господарсько-побутових стоків, а переробили лише 14", - каже Олег Смиц. Додає: курортно-лікувальні заклади не працюють на повну потужність через карантин, тому й стоків майже не має. За вересень підприємство перекачало 2 тисячі кубічних метрів стоків.

Очисні споруди курорту Сатанів з початку цього року очистили 14 тисяч кубометрів стоків. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне Поділля

Очисні споруди курорту Сатанів з початку цього року очистили 14 тисяч кубометрів стоків. Фото: Суспільне.

За словами Олега Смица, очисні курорту Сатанів вже застарілі.

"Ми готові провести реконструкцію навіть власним, а не державним коштом. На, по суті, побудову нових очисних готові вкласти 25 мільйонів гривень. Уже виготовили проєктно-кошторисну документацію", - каже директор підприємства "Курорт Еко Сервіс".

Минулого року під час планової перевірки підприємства "Курорт Еко Сервіс" інспектори держекоінспеції виявили порушення, які підприємство мало усунути до 3 березня 2020 року, каже начальник Державної екологічної інспекції області Андрій Мартинов.

"У серпні 2019-го року Державною екологічною інспекцією була проведена планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства приватним підприємством "Курорт Еко Сервіс". За наслідками перевірки було виявлено декілька порушень природоохоронного законодавства. Основне з них - це утримання очисних споруд в неналежному стані, а також відсутня аерація в біоставках", - каже посадовець.

За словами Андрія Мартинова, у вересні працівники екоінспекції двічі виїжджали на позапланові перевірки, аби встановити, чи були усунуті порушення у роботі підприємства, але на підприємство їх не допустили.

"Був складений акт про недопус та протокол про адміністративне правопорушення за статтею 188 частина 5 Кодексу України про адмінправопорушення на керівника підприємства", - каже Андрій Мартинов.

Проблему неякісного очищення стічних вод приватним підприємством "Курорт Еко Сервіс" підіймали на науковій конференції 5 років тому, каже голова Хмельницької обласної організації українського товариства охорони природи Юрій Рєзников.

"На жаль, в курортній зоні очисні споруди працюють неефективно. І це доведено навіть на науковій конференції, яка відбулася років 5 тому в самому Сатанові з науковцями Академії наук, з фахівцями Міністерства екології. Тоді всі в один голос заявляли, що вони не працюють, що вони не забезпечують очищення і захист навколишнього середовища", - каже Юрій Рєзников.

Директор підприємства "Курорт Еко Сервіс" Олег Смиц недопуск екологів до перевірки роботи підприємства пояснив карантинними заходами, пов’язаними з COVID-19.

Що відомо

  • У Хмельницькій області є 52 водокористувачі, які скидають у річки зворотні води. На ступінь їх очищення впливає робота очисних споруд у відповідних районах та містах. Через їх відсутність або застарілість критична ситуація на Хмельниччині з річками Случ та Південний Буг.
  • Найбільші проблеми з очисними спорудами та станом водойм у Летичеві, Городку та Сатанові.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди