56% українців схвалюють "гучні справи" проти бізнесменів та компаній — КМІС

56% українців схвалюють "гучні справи" проти бізнесменів та компаній — КМІС

Опитування
Україна
Українці тримають державний прапор, Київ, 28 липня, 2022 рік. Фото: УНІАН

Понад половина українців (56%) вважає, що останні "гучні справи" проти підприємців та окремих компаній є свідченням спроб боротися з порушенням бізнесом законів України.

Про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Соціологи зазначають, що ще 30% українців сприймають ці справи як тиск на бізнес. При цьому решта (14%) не змогли визначитися зі своєю думкою.

Бізнес
За останні декілька місяців у ЗМІ регулярно з’являлася інформація про розслідування правоохоронними органами діяльності деяких великих бізнес компаній та бізнесменів. Для вас особисто, це скоріше свідчення, що…. Інфографіка КМІС

Сприйняття ситуації у всіх регіонах досить подібне і всюди більш ніж половина опитаних вважають розслідування діяльності компаній та бізнесменів спробами боротися з порушеннями.

Бізнес
Сприйняття розслідування діяльності окремих компаній та бізнесменів у регіональному вимірі. Інфографіка КМІС

Коментар КМІС

За словами заступника директора КМІС Антона Грушецького, підприємці та бізнесмени є важливою складовою суспільства та відіграють впливову роль у його розвитку. Утім, в Україні з 1990-х років у багатьох людей сформувалося стійке негативне сприйняття бізнесу через асоціацію з корупцією та впливом на політиків і державних діячів.

"Українці можуть мати позитивне ставлення до "великого бізнесу", але ненавидіти – "олігархів". Разом з цим окремі складові правоохоронної системи також викликають різку критику та недовіру", — сказав Грушецький.

Зокрема, у грудні 2023 року лише 9% українців довіряли прокурорам (не довіряли – 64%) і лише 12% довіряли судам (не довіряли – 61%).

"Тому зіткнення вартових державних інтересів та українських "атлантів" в очах багатьох пересічних громадян насправді скоріше виглядає "жабогадюкінгом". Проте від "священної війни" програють усі – і держава, і бізнес, і прості громадяни. Зараз необхідно не підвищувати градус і не мотивувати своїх прихильників на безкомпромісну боротьбу, а спокійно та конструктивно розв’язувати проблеми та формувати нові прозорі справедливі для всіх сторін правила гри", — пояснив соціолог.

Як проводилось опитування

Всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус" проводилось Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) упродовж 17-23 лютого 2024 року. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1052 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,5% — для показників, близьких до 5%.

На початок