Боєць-фронтовик ООС і ветеран АТО Микола Микитенко, який підпалив себе на Майдані Незалежності у ніч з 10 на 11 жовтня, помер. Він потрапив до лікарні з 97% опіків тіла та кілька днів перебував у комі.
"Сподіваюсь, ти нарешті знайдеш там спокій. Люблю тебе, па. З миром", – написала його дочка, військовослужбовиця Юлія Микитенко у Facebook.
Хто такий Микола Микитенко
49-річний військовослужбовець Микола Микитенко у 2014 році брав участь у боях під Слов‘янськом у складі добровольчого батальйону Національної гвардії України ім. Сергія Кульчицького. Під час евакуації збитого вертольота на Карачуні він отримав поранення, має групу інвалідності. Після лікування служив у різних бойових підрозділах в зоні ООС.

Побратим Микитенка Станіслав Бондар розповів Суспільному, що воював із ним в одному батальйоні.
"Ми воювали в одному батальйоні, він трошки пізніше прийшов. Ви знаєте, я в шоці. Ми з ним лежали в одному відділенні нещодавно. Він навіть підсів і каже: "25-ка, 25-ка", ми разом. І те, що Вова вчинив... Я знаю його дочку, його дочка воювала в складі нашого 25-го батальйону", — розповів Бондар.
За його словами, Микитенко розпочав участь у бойових діях у складі Нацгвардії, а перше поранення отримав на Савур-Могилі.
"Я його знав як спокійну, розважливу людину. Знаю, перепрошую. Він буде жити, обов’язково житиме. Його зять Ілля загинув під Новолуганськом у 2017 році. Я не розумію, чому Микола так вчинив. Просто не розумію. Це або крик душі, або відчай. Відчай пов’язаний зі ставленням до військових, які "сидять на нулі", — сказав друг Миколи.
Бондар додав, що загиблий був "справжнім воїном, скромною і приємною людиною". Військовий додав, що у нього не виникло навіть підозри, що Микитенко готується до самоспалення і дізнався про те, що сталося, через інтернет.

Подруга Микитенка Олена Рязанова розповіла, що ветеран АТО мав групу інвалідності, часто хворів і дуже болісно сприймав події в Україні, зокрема, "погані зміни в армії і перемир'я". Також у нього є син і брат, але нещодавно померла мама від онкології, а зять загинув на війні.
"Ми з ними були звичайними друзями, товаришами, у нас була, скоріше, "чоловіча" дружба. Він був, ви знаєте, великою дитиною. Він був дуже доброю, хорошою і чуйною людиною, але побитий війною", — розповіла Рязанова.
За її словами, останнім часом у Микитенка було багато планів, він збирався щось змінювати: робити у квартирі ремонт, починати свою справу, оскільки на роботу його не брали.
"Але все в нього було нормально, він займався здоров’ям, хотів покращити все у своєму житті. Планував займатися реставрацією меблів. Не брали його на роботу через те, що в нього інвалідність і за станом здоров'я не хотіли брати", — додала жінка.
Волонтер, військовий історик і голова військово-історичного товариства "Спадщина" Володимир Федько познайомився з Микитенком у 2014-му, коли він лікувався в головному військовому шпиталі.
"Після цього дружили. Мене дуже здивував його оптимізм — він з гумором розповідав, як підірвався на машині, злетів на повітря, приземлився на голову. Тоді він носив спеціальний корсет для шиї. Був дуже веселою та оптимістичною людиною, великим патріотом України", — сказав Федько.
Близькі і знайомі Микитенка описують його як "бойового офіцера, ветерана, фанатичного патріота України, який символічно пішов у День захисника".
Самопідпал
Микитенко облив себе запальною сумішшю на Майдані Незалежності та підпалив. Свідки зазначили, що вони намагалися збити полум'я. У пресслужбі Нацполіції повідомили, що його доправили до лікарні з 97% опіків тіла.
"У ніч із 10 на 11 жовтня 49-річний боєць-фронтовик ООС Микола Микитенко, одягнувши однострій з бойовими нагородами, вчинив самоспалення на Майдані Незалежності на знак протесту проти політики президента Володимира Зеленського", — повідомили в громадські організації "Відсіч", якій Юлія надала інформацію про батька.
За словами Рязанової, у вечір самопідпалу Микитенка вона довго з ним розмовляла і "він був у нормальному настрої, веселим, він готував вечерю"
"Про те, що він збирався зробити, навіть не йшлося. З приводу політики він дуже нервував останнім часом. Мені здається, що він з кимось посперечався, завівся, не витримав і пішов до Адміністрації (Офісу президента — ред.). Дивно, що він це вночі зробив. Зазвичай, коли він щось таке серйозне робив, він телефонував, питав поради або просто розповідав. Ми о 23:00 з ним востаннє поговорили, я йому сказала, що мені рано прокидатися, "Коля, бувай", і все, він більше не телефонував. Я тільки наступного дня дізналася, що він це зробив", — розповіла жінка.
Він мене просив, якщо зі мною щось станеться, ти, будь ласка, потурбуйся про моїх дітей, я хвилююсь, щоб вони не лишись самі. Але донька якось не дуже йде на контакт, вона відповіла, сказала, що наразі допомога їй не потрібна.
Причини
За даними громадської організації, мотиви чоловіка були пов'язані з незадоволенням щодо політики президента Володимира Зеленського, зокрема з приводу розведення сил на Донбасі. Донька Микитенка це підтвердила.

"Мотиви суто політичні. Незгода з діями чинної влади, а саме розведення військ на лінії розмежування і повзуча окупація Росії. Він був абсолютно при тверезій пам’яті та чітко усвідомлював, що робить. Не намагався себе загасити. Загасити намагалась молодь, яка підбігла. У фонтані на Майдані", — розповіла Юлія.
"За інформацією його доньки, також військовослужбовиці Юлії Микитенко, на цей час її батько живий, однак шанси вижити – мінімальні. З останніх дописів Миколи Микитенка у Facebook можна зрозуміти, що він незадоволений політикою Володимира Зеленського щодо бійців, які наразі захищають Україну від агресора. Рідні Миколи також це підтверджують. Окрім того, в соцмережі він закликав усіх виходити на протест за Україну, як це зробила громадськість 24 серпня на День Незалежності", — йшлося у повідомленні "Відсічі".
Рязанова розповіла, що Микитенко збирався протестувати.
"Я казала: "Якщо хочеш щось таке зробити, звернись до Ради ветеранів, щоб у тебе була підтримка, щоб усе було організовано". Він ніби дослухався, але його вчинок для мене був неочікуваним", — розповіла вона.
На її думку, серед причин вчинку ветерана також особисті проблеми, зокрема, смерть матері і зятя, але голова причина була суто політичною: він дуже страждав через те, що відбувається в армії. Водночас Володимир Федько вважає, що мотивація була виключно політичною.
"Можу сказати, що він був одним із тих, хто не міг примиритися із ситуацією в суспільстві — справа не лише у владі. Зараз, мабуть, будуть всякі спекуляції, але я впевнений що мотивація його вчинку була суто політичною. Ніякої іншої мотивації бути не могло", — сказав він.
У пресслужбі Шевченківського управління Національної поліції в місті Києві Суспільному повідомили, що станом на 12 жовтня інформації про інцидент не було, зокрема, про мотиви потерпілого.
Шанси вижити
Як розповіла Суспільному подруга доньки потерпілого, 13 жовтня стан чоловіка погіршився.
“Знаю, що стан погіршився. Це єдина інформація. Стан такий, як був вчора, але трошки гірший. З останньої інформації, яку я чула від Юлі, лікарі вже не кажуть нічого, усі вже просто чекають", – повідомила вона.
Донька потерпілого Юлія розповіла Суспільному, що її батько перебував у комі.