МОЗ затвердило новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах. Що відомо

МОЗ затвердило новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах. Що відомо

МОЗ
Міністерство охорони здоров'я України. Ілюстративне фото: Юлія Коршенко/Суспільне

Міністерство охорони здоров'я України (МОЗ) затвердило порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який визначає механізм надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини. Йдеться про наказ відомства від 7 грудня 2023 року №2085.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Зазначається, що затверджений порядок сприятиме доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом підвищення ефективності діагностичних, лікувальних та профілактичних заходів. Він має на меті захист прав пацієнтів у психіатричних закладах, зокрема, права на гідні умови перебування та лікування, а також запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.

"Уперше з 2000 року затверджено комплексний документ, який визначає порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року", — заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

За його словами, затверджений наказ змінює підходи у лікуванні пацієнтів психіатричних лікарень.

"Він про права і гідність людини, про ефективні та сучасні методи, а не про виправні, які нам дістались у спадок від радянської системи психіатрії. Психіатричний стаціонар – це не тюрма і не виправна колонія, а медичний заклад, де пацієнти отримують необхідну їм допомогу і лікування", — пояснив Ляшко.

Серед іншого, новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачає:

  • заборону надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
  • обовʼязковий огляд та фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
  • заборону замикати вхідні двері до приміщень та палат і встановлювати ґрати на вікнах палат;
  • гарантії вільного спілкування пацієнтів з відвідувачами без присутності персоналу;
  • право вести телефонні розмови та користуватися мережею Інтернет;
  • необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
  • відповідність приміщень, що використовуються для психіатричної допомоги у стаціонарних умовах, вимогам державних будівельних норм, державних медико-санітарних нормативів та державних медико-санітарних правил, що визначені для такого виду закладів;
  • постійний та вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни та санітарного обладнання.

У МОЗ додали, що відповідно до ст. 25 закону України "Про психіатричну допомогу", пацієнти за рішенням лікуючого лікаря-психіатра (лікаря-психіатра дитячого) в інтересах захисту їх здоров’я чи безпеки, а також в інтересах здоров’я або безпеки інших осіб, можуть бути обмежені: приймати відвідувачів наодинці; придбавати й використовувати предмети повсякденного вжитку; перебувати на самоті.

Рішення про такі обмеження мають бути занесені у відповідну форму № 003/о із зазначенням строку обмеження та відповідним обґрунтуванням.

У лютому цього року у МОЗ повідомляли, що українських студентів-медиків навчають новітніх підходів у реабілітації та психіатрії.

На початок