Розвідка США опублікувала щорічну оцінку загроз з боку РФ: чи хоче Путін прямого військового конфлікту з НАТО

Розвідка США опублікувала щорічну оцінку загроз з боку РФ: чи хоче Путін прямого військового конфлікту з НАТО

Росія не хоче прямого військового конфлікту з силами США і НАТО — американська розвідка
Кремль у Росії. AP

Росія майже напевно не хоче прямого військового конфлікту з силами США і НАТО і продовжуватиме асиметричну активність нижче того рівня, який, за її оцінками, є порогом військового конфлікту в глобальному масштабі.

Про це йдеться у щорічній оцінці загроз за 2024 рік, опублікованій офісом директора національної розвідки США.

Зазначається, що президент РФ Володимир Путін, ймовірно, вважає, що Росія притупила зусилля України з відвоювання значних територій, що його підхід до перемоги у війні приносить свої плоди і що підтримка України з боку Заходу і США є обмеженою, особливо у світлі війни між Ізраїлем і ХАМАСом.

При цьому, наголошується у звіті, Путін підірвав геополітичне, економічне та військове відродження Росії і завдав шкоди її міжнародній репутації широкомасштабним вторгненням в Україну. Тим не менш, Росія впроваджує політику, спрямовану на пом'якшення цих втрат, і використовує міжнародні відносини, щоб мінімізувати збитки, пов'язані з санкціями, і відновити довіру до себе як до великої держави.

Так, глибока економічна взаємодія Москви з Пекіном забезпечує Росії великий ринок збуту для її енергоносіїв і товарів, більший захист від майбутніх санкцій і сильнішого партнера у протистоянні зі Сполученими Штатами. Наголошується, що Китай, безумовно, є найважливішим торговельним партнером Росії, двосторонній товарообіг з яким у 2023 році сягає понад 220 мільярдів доларів США, що вже на 15 відсотків перевищує їхній рекордний загальний обсяг у 2022 році.

Москва продовжуватиме використовувати всі доступні джерела для просування своїх інтересів і намагатиметься підірвати Сполучені Штати та їхніх союзників, але вона стикається з низкою викликів, таких як відрив від західних ринків і технологій, а також втеча людського капіталу. Вона буде пробувати примушувати до співпраці і послабити єдність Заходу щодо України, вдаватися до військового і безпекового залякування, зловмисного впливу, кібероперацій, шпигунства і хитрощів, йдеться у звіті розвідників.

Наголошується, що агресивна війна Росії проти України призвела до величезних збитків як всередині країни, так і за її межами, але Росія залишається стійким і дієздатним супротивником у широкому спектрі сфер і прагне просувати і захищати свої інтереси в усьому світі, а також підривати позиції Сполучених Штатів і Заходу.

“Зміцнення зв'язків Росії з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю з метою посилення її оборонного виробництва і економіки є серйозним викликом для Заходу і партнерів. Росія продовжуватиме переслідувати свої інтереси у конкурентний, а іноді конфронтаційний і провокаційний спосіб і намагатиметься впливати на інші країни на пострадянському просторі тією чи іншою мірою”, — відзначили у розвідці США.

Зазначається, що ВВП Росії перебуває на траєкторії помірного зростання у 2024 році, але її довгострокова конкурентоспроможність знизилася порівняно з довоєнними прогнозами. Росія збільшила соціальні витрати, що, ймовірно, зменшило негативну реакцію громадськості, і підвищила корпоративні податки, що забезпечило більшу гнучкість бюджету та можливості фінансування.

Так, Москва успішно перенаправила більшу частину свого експорту нафти морським транспортом і, ймовірно, продає значні обсяги понад граничні ціни на сиру нафту і нафтопродукти, які набули чинності в грудні 2022 року і лютому 2023 року.

Війна в Україні

Так звана “спеціальна військова операція” Росії проти України призвела до значних довготривалих втрат для Росії, не змогла досягти повного підкорення України, якого спочатку прагнув Путін, і згуртувала Захід на захист від російської агресії. Росія зазнала більше військових втрат, ніж будь-коли з часів Другої світової війни — приблизно 300 000 жертв і тисячі танків і бойових броньованих машин, йдеться у звіті розвідників, на якому стоїть дата 5 лютого.

Зазначається, що російські військові стикаються і стикатимуться з проблемами відтоку особового складу, нестачею кадрів і моральними проблемами, хоча використання мін, підготовлених оборонних позицій і непрямого вогню допомогло їм призупинити наступальні дії України у 2023 році.

“Тим не менш, цей глухий кут грає на користь стратегічних військових переваг Росії і дедалі більше зміщує імпульс на користь Москви. Російська оборонна промисловість значно нарощує виробництво широкого спектру ударних озброєнь великої дальності, артилерійських боєприпасів та інших засобів, які дозволять їй вести тривалу війну високої інтенсивності в разі необхідності. Тим часом, з кінця 2023 року Москва постійно отримує додаткові переваги на полі бою і користується невизначеністю щодо майбутньої військової допомоги Заходу”, — йдеться у звіті.

Наголошується, що на збройні сили РФ чекає багаторічне відновлення після значних втрат техніки та особового складу під час війни в Україні. Москва більше покладатиметься на ядерний і протикосмічний потенціал для стратегічного стримування, оскільки вона працює над відновленням своїх сухопутних сил. Незважаючи на це, російські військово-повітряні і військово-морські сили продовжуватимуть забезпечувати Москву певними можливостями глобальної проекції сили.

Як вважають у розвідці, оголошені Москвою плани масового розширення сухопутних військ майже напевно не будуть реалізовані, але, тим не менш, з часом призведуть до створення більш чисельної, навіть якщо не якісно кращої армії. Зазначається, що Росія успішно набирає рекордну кількість військовослужбовців за контрактом, пропонуючи значні пільги і маніпулюючи пропагандою про війну в Україні. Постійне збільшення витрат на оборону, ймовірно, забезпечить достатнє фінансування для поступового збільшення чисельності особового складу, без необхідності для Москви вдаватися до мобілізації резервістів.

Зброя

Росія продовжуватиме модернізувати свій ядерний потенціал і зберігає найбільший і найрізноманітніший запас ядерних озброєнь, відзначили у розвідці. Москва розглядає свій ядерний потенціал як необхідний для підтримання стримування і досягнення своїх цілей у потенційному конфлікті проти США і НАТО, і вважає його головним гарантом безпеки Російської Федерації.

“Нездатність Росії досягти швидких і рішучих перемог на полі бою в поєднанні з українськими ударами всередині Росії продовжує викликати занепокоєння, що Путін може застосувати ядерну зброю. У 2023 році Путін публічно заявив про свою готовність перемістити ядерну зброю до Білорусі у відповідь на давній запит Мінська”, — йдеться у звіті.

Зазначається, що Москва продовжить розробляти ракети з ядерними боєголовками великої дальності і підводні системи доставки, призначені для проникнення або обходу американської протиракетної оборони. Росія розширює і модернізує свій великий і різноманітний набір нестратегічних систем, здатних доставляти ядерні або звичайні боєголовки, тому що Москва вважає, що такі системи дають можливість стримувати супротивників, контролювати ескалацію потенційних бойових дій і протидіяти звичайним силам США і союзників.

Кіберзагроза з боку РФ

За даними розвідки, Росія буде створювати стійку глобальну кіберзагрозу навіть тоді, коли вона надаватиме пріоритет кіберопераціям у війні з Україною. Москва розглядає кіберпідриви як зовнішньополітичний важіль впливу на рішення інших країн і постійно вдосконалює і застосовує свої можливості шпигунства, впливу і атак проти різноманітних цілей.

“Росія зберігає здатність атакувати об'єкти критичної інфраструктури, в тому числі підводні кабелі і промислові системи управління, як у США, так і в країнах-союзниках і партнерах”, — йдеться у звіті.

На початок