"Тут трохи тюрма". Розповідь пацієнтки київської COVID-лікарні

"Тут трохи тюрма". Розповідь пацієнтки київської COVID-лікарні

"Тут трохи тюрма". Розповідь пацієнтки київської COVID-лікарні
Колаж, Денис Пристай

Мирослава лікується від COVID-19 у столичні лікарні № 8. 29 вересня вона зробила тест, але "позитивний" результат дізналась за чотири дні вже у лікарні. На момент шпиталізації одна її легеня працювала на 50%, а друга на 40%. Вона розповіла Суспільному, що в лікарні, де розподіляють хворих, людей розміщують в коридорах, а ліки доводиться купувати самому.

“Мене вмовляли не лягати в лікарню” 

Мирослава зробила тест після того, як захворів її син. Він отримав негативний результат, тож вона сподівалась, що її висока температура — наслідок ГРВІ. Після кількох днів з температурою 39,3 ° почалася задишка — тоді Мирослава пішла на КТ. 

"Я сподівалась, що ковіду немає, аж поки не почало збиватися дихання, тобто, я вдихаю і одразу починаю кашляти. Збила температуру і пішла в поліклініку, бо лікарі по домівках не ходять. І коли дійшла, зробила КТ і сказали 50% однієї легені і 40% другої", розповіла вона. 

Тоді жінка сама викликала "швидку" і попросила покласти її до лікарні. Медики вмовляли її цього не робити: "Розповідали, що раніше, ніж через два тижні не випишуть, що буду лежати в коридорі, що умови не домашні. Аж допоки я не рявкнула: везіть вже мене скоріше". За її словами, вона розуміла, що "лікарня — найбезпечніше місце у такому стані".

До лікарні жінку все ж поклали. Там повідомили, що її стан - середньої тяжкості: "Тут зі мною дівчина так кашляла, що кров виходила — судини рвались від кашлю", — розповідає жінка.

Уже на другий день у лікарні увечері у Мирослави знизилася температура до 37 градусів. Загалом з початку лікування вона витратила на необхідні препарати 1300 гривень, але жінка підкреслює, що витрати: "На мене орієнтуватися не потрібно, дуже часто люди витрачають набагато більше".

"Сортувальне" відділення 

Перед шпиталізацією Мирослава побувала у так званому "сортувальному відділенні". За її словами, воно переповнене. Мирослава розповідає, що в лікарні, де розподіляли пацієнтів людей розміщують у коридорі.

“Зараз я перебуваю в ковідній лікарні лежу, а до того лежала в тій, де розподіляють та відокремлюють ковідних від нековідних.Там дійсно швидкі одна за одною приїжджали і це було страшно. Дуже багато людей і лежали в коридорах, і сиділи. Люди сиділи по 10 годин в коридорі”.  
Коридор лікарні
Коридор лікарні. Фото надані героїнею матеріалу

За її словами, ліки пацієнти купують власним коштом: “Із восьми препаратів, які мені призначили, я крім одного антибіотика все купую сама. Я питаю, а що з ковідним фондом, лікарі кажуть, що немає”.  

“Сиділи в пітьмі”

"9 жовтня у нас перегоріло світло. Із 4 світильників працює лише один. Сьогодні я питаю, так нам хтось вкрутить лампочку? А ніхто не знає. Типу, радійте що вижили. Тут трохи тюрма. Ніхто не називає себе, ніхто до тебе не підходить. А вийти за межі відділення ти не можеш. Тому, якщо з тобою не хочуть говорити, то просто виходять за межі відділення. Тікають і все. Уколи при такому ніякому світлі колють навмання. Добре, що рука медсестер "набита". 

На вихідних жінка самостійно впоралася з проблемою: викрутила лампочку з сусіднього поламаного цоколю і вкрутила у їхній цоколь, який працює.

Мирослава в лікарні уже тиждень. За її словами, в цілому не все так погано: лікарі працюють швидко, в палаті - четверо пацієнтів, дистанція зберігається. Але найскладніше – відсутність їжі. 

Їжа в лікарні
Їжа в лікарні. Фото надані героїнею матеріалу
“Я з жахом думаю, а як же з правами людей в тюрмах? Якщо тут ти лежиш – притомний, вільний громадянин, наділений усіма правами, а по факту – право їсти те, що дають, а не більше. От вчора нам привезли в лікарню піцу, а передати нам нема кому. Бо кажуть, що передачі до 17:00. Тут дуже погане харчування, ми весь час голодні. А в нас по 7-8 препаратів за раз. Нам треба їсти, щоби не блювати від таблеток та уколів. А нам кажуть: “Треба було до 17:00”.

Водночас іноді санітарка погоджується принести їжу після 17:00, а іноді — відмовляється. Мирослава каже, що дістати їжу ввечері можливо, але складно. Крім того, якщо немає власного посуду, — їжу хворим просто не видають.

"Майже всі медики перехворіли"

Жінка розповідає, що у їхньому інфекційному відділенні весь час підтримують чистоту.

"Дуже чисто, весь час прибирають, бо інфекційне віддлення. Обов'язково надягаємо маски, коли заходить медперсонал, бо це їхня безпека. Вже всі санітарки, лікарі, медсестри, крім однієї, перехворіли на COVID-19. Частина персоналу звільнилася ще на початку епідемії"

У кімнаті, де лежить Мирослава, шість місць, але зайняті з них чотири. Жінка пояснює, що інфіковані не є небезпечними один для одного, оскільки захворіли приблизно в один і той самий період, 25-26 вересня, тоді як на десятий-дванадцятий день виробляються антитіла і хворі починають одночасно одужувати.

"Ми з різним ступенем тяжкості, у когось на 10% уражені легені, але сильніший кашель. Однак за ступенем незаразності ми, приблизно, однакові. Одну жінку випишуть завтра, мене будуть готувати до виписки на кінець тижня. За вихідні стало набагато краще"

Що кажуть у МОЗ

Лікування і відповідно забезпечення ліками хворих на COVID відбувається в медзакладах, які мають контракт з Нацслужбою здоров’я України, розповів Суспільному завідувач відділу епіднагляду за інфекційними хворими Центру громадського здоров'я Роман Родина

“Ми щодня вносимо (до списку опорних - ред.) кілька лікарень по Україні, у нас є критерій для внесення. Критерій – завантаженість ліжок по області, більше ніж 50% пацієнтам з підтвердженням та підозрою на COVID. Наразі у нас більшість регіонів у такій ситуації, тобто у нас немає підстав відмовляти Департаментам охорони здоров'я в додаванні цих лікарень”, – зазначив він. 

Фото з лікарні
Фото з лікарні. Фото надані героїнею матеріалу

Що каже керівництво лікарні

Заступник головного лікаря 8 лікарні Богдан Легінь заявив Суспільному, що установа має відповідну угоду із Національною службою здоров'я, але пообіцяв розібратися з ситуацією у відділенні Мирослави, оскільки жінці та її сусідкам довелося оплатити більшість необхідних їм препаратів самостійно.

"Перевірю. Наш заклад визначено НСЗУ як лікарню "другої" черги коронавірусу. За протоколом забезпечуємо всім необхідним захистом персонал, інфікованих — необхідними медичними препаратами: два антибіотики, якщо треба, препарати, які розріджують кров, засоби проти кашлю, антибактеріальні", — запевнив заступник головного лікаря.

За його словами, Нацслужба здоров'я не може гарантувати забезпечення всіма препаратами, які знадобляться людині: лікар визначає, що буде краще, тож необхідних ліків може не виявитися у протоколі. У такому разі, як підтвердив лікар, пацієнтам доводиться купувати їх власним коштом. Якщо у людини вже були проблеми зі здоров'ям і їй доводиться приймати власні ліки разом із ліками проти COVID-19, то звичайні ліки в пакет рекомендованих НСЗУ не входять.

За словами представника лікарні, лікарня фінансується НСЗУ. Суму він назвати відмовився, оскільки конкретної, за його словами, немає: вона виходить різна, залежно від кількості хворих і необхідного обладнання. Однак саме з цих грошей отримує заробітну плату медперсонал і закуповуються критично необхідні медзасоби. Департамент охорони здоров'я грошей лікарні не надає, але надає рекомендовані Нацслужбою здоров'я препарати для лікування коронавірусу і засоби індивідуального захисту.

"Не може бути такого, щоб необхідний препарат був і його не видавали, бо будуть санкції від НСЗУ", — підкреслив Легінь.

Легінь зазначив, що один з придбаних Мирославою препаратів є набагато кращим за наявний у протоколі лікарні: такий вони інфікованим не пропонують.

Заступник головного лікаря пояснив, що після 17:00 їжа може не видаватися через реєстратуру, оскільки це "червона" зона лікарні і вхід туди доступний лише швидким і пацієнтам із направленнями від сімейного лікаря. Центральний вхід є "зеленим" і через нього можна передати продукти та інші необхідні речі. Він запевнив, що у лікарні "зараз немає проблем із харчуванням, пацієнтів годують кашами, котлетами, супами та овочами". Водночас були випадки, коли через швидкі напливи людей їжі не вистачало.

Легінь додав, що нині у лікарні № 8 лікується 410 хворих на COVID-19. Усього лікарня має 870 ліжок, для хворих на коронавірус виділено 400+реанімація, для них задіяні 11 відділень. Загалом лікарня має 24 апарати ШВЛ, 13 з яких нині використовуються.

Читайте також

Перевірено на собі: чи можна швидко і без проблем вийти з самоізоляції

На початок