Експорт зброї зі Швейцарії впав на понад чверть через відмову постачати Україні — Reuters

Експорт зброї зі Швейцарії впав на понад чверть через відмову постачати Україні — Reuters

Швейцарія
Парламент Швейцарії в Берні. Ілюстративне фото: Getty Images

Експорт зброї зі Швейцарії впав на понад чверть минулого року. Критики швейцарської влади звинувачують у цьому нейтральну позицію країни, яка заблокувала реекспорт зброї та боєприпасів в Україну.

Про це пише агентство Reuters.

Як повідомили у Державному секретаріаті з економічних питань (SECO), експорт військової техніки впав на 27% до 696,8 млн швейцарських франків (788 млн доларів). До порівняння у 2022-му Швейцарія експортувала озброєнь на 955 млн франків.

Згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу, пори свій давній нейтралітет, Швейцарія є великим постачальником зброї та займала 14-те місце у світі у 2022 році серед країн-експортерів озброєнь.

У 2023 році Швейцарія експортувала військову техніку до 58 країн. Найбільшим покупцем є Німеччина, а потім Данія, яка законтрактувала великі замовлення на боєприпаси та колісну бронетехніку.

Водночас у SECO не назвали причину спаду експорту минулого року, але промислова асоціація Swissmem заявила, що свою роль відіграла заборона Швейцарії на реекспорт зброї.

Згідно із законом про нейтралітет країни, Берн не може схвалити запити на передачу Україні військової техніки швейцарського виробництва, доки вона "бере участь у міжнародному збройному конфлікті".

У коментарі Reuters директор Swissmem Штефан Брупбахер заявив, що деякі компанії втратили замовлення через побоювання щодо швейцарського законодавства, тоді як інші розглядають можливість зменшення інвестицій всередині країни.

У 2022 році Іспанії, Данії та Німеччині було відмовлено у дозволі на реекспорт озброєнь в Україну, що загострило відносини та викликало стурбованість у швейцарській збройовій промисловості, до якої входять транснаціональні корпорації Lockheed Martin, Rheinmetall, а також багато інших компаній.

У Swissmem впевнені, що збройна промисловість Швейцарії залежить від експорту і не може покладатися на попит швейцарських військових, щоб вижити.

Брупбахер додав, що "догматична інтерпретація" нейтралітету блокує реекспорт швейцарської зброї та боєприпасів, які інші країни купили кілька років тому, при цьому багато держав не розуміють позиції Швейцарії.

"Ми хочемо, щоб необхідність отримання дозволу на реекспорт для всіх країн, які дотримуються аналогічних міжнародних конвенцій з озброєння, як Швейцарія, було скасовано. Це не має нічого спільного з юридичним визначенням нейтралітету", — директор Swissmem.

2 червня 2023 року парламент Швейцарії відхилив законопроєкт, відомий як "Lex Ukraine", який дозволив би третім державам передавати Україні зброю швейцарського виробництва.

7 червня 2023 року повідомлялось, що верхня палата парламенту Швейцарії за певних умов може дозволяти реекспорт зброї, придбаної у неї, третім країнам, зокрема й Україні.

19 грудня 2023 року парламент Швейцарії погодився дозволити уряду країни відступати від попередніх обмежень у питанні експорту військової техніки у "виняткових випадках".

На початок