Міністр фінансів Франції заявив, що він проти конфіскації заморожених російських активів — Reuters

Міністр фінансів Франції заявив, що він проти конфіскації заморожених російських активів — Reuters

Франція
Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер дає пресконференцію під час зустрічі міністрів фінансів G20 і керівників центральних банків у Сан-Паулу, Бразилія, 28 лютого 2024 року. Фото: AP/Andre Penner

Глава французького Мінфіну Бруно Ле Мер заперечив думку міністерки фінансів Сполучених Штатів Джанет Єллен щодо законності конфіскації близько 300 мільярдів доларів із заморожених російських активів.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Зазначається, що Ле Мер, після зустрічі фінансових очільників країн "Групи семи" (G7), на брифінгу, відкинув позицію США і сказав, що Франція переконана, що в міжнародному праві немає достатніх підстав для продовження подальших дій і потрібна працювати далі у цьому напрямку.

"Ми не вважаємо, що цієї правової основи достатньо", – сказав міністр, додавши, що потрібний широкий міжнародний консенсус.

Ле Мер пояснив, що будь-які подібні кроки щодо конфіскації активів РФ мають бути повністю підкріплені міжнародним правом і вимагають підтримки всіх країн-членів "Великої двадцятки" (G20). Тобто найбільших економік світу, серед яких Росія, Китай та інші держави.

"Цю правову основу мають прийняти не лише європейські країни, не лише країни "Групи семи", а й усі держави-члени світової спільноти, я маю на увазі всі країни-члени "Великої двадцятки", – сказав він.

Як зазначає Reuters, напередодні очільниця американського Мінфіну Джанет Єллен заявила, що існують "вагомі міжнародні правові, економічні та моральні аргументи" для конфіскації заморожених російських активів або використання їх як застави, або для отримання з них відсотків на підтримку України. Вона наголосила, що "теорія контрзаходів" виправдовує такі дії згідно з міжнародним правом. У цьому її підтримав міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер, який заявив, що виступає за використання відсотків, отриманих активів РФ, для підтримки України. Він назвав це "реалістичним кроком, який є юридично безпечним і може бути реалізований швидко".

28 лютого у Сан-Паулу (Бразилія) відбулась зустріч міністрів фінансів країн-членів G20 (включно із G7).

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

У липні 2023 року повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні 2023 року влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.

На початок