У Євросоюзі розповіли про загальний товарообіг з Україною за 2 роки повномасштабної війни

У Євросоюзі розповіли про загальний товарообіг з Україною за 2 роки повномасштабної війни

У Євросоюзі розповіли про загальний товарообіг з Україною за 2 роки повномасштабної війни
Європарламент. AP/Jean-Francois Badias

Віцепрем'єр-міністр Бельгії Девід Кларінваль розповів, що під час засідання Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства обговорили поточну ситуацію на ринку.

Про це посадовець повідомив на пресконференції 26 лютого.

"Існують конкретні заходи, які були прийняті, щоб допомогти Україні, аби вони могли продовжувати експортувати зернові. І ми будемо продовжувати надавати нашу допомогу, поки буде необхідно", — зазначив Кларінваль.

При цьому, за словами віцепрем'єра Бельгії, потрібно знайти більш ефективне рішення, щоб сільськогосподарська продукція з України могла виходити на традиційні ринки за межами ЄС.

"Наразі росіяни використовують цей важіль для дестабілізації України та решти Європи", — підкреслив політик.

Своєю чергою комісар Євросоюзу з питань сільського господарства Януш Войцеховський прокоментував блокування польськими фермерами пунктів пропуску на кордоні з Україною.

"Оскільки однією з головних причин протесту є імпорт з України, який на початку впливав на ринок переважно у прикордонних державах-членах ЄС. Тепер ми можемо спостерігати негативний вплив на весь Європейський союз, на весь ринок", — заявив посадовець.

Войцеховський наголосив, що збільшення імпорту — це наслідок повномасштабної війни, яку Росія розв'язала проти України. Єврокомісар вказав, що у 2021 році "були нормальні торговельні відносини з Україною й імпорт був прийнятним".

Посадовець нагадав, що до війни з України можна було безмитно імпортувати кукурудзу, ріпак, соняшник, частково пшеницю. Цей імпорт був незначним для Європейського союзу, бо Україна експортувала більшість своїх агропродовольчих товарів, більшість зернових та олійних культур, через Чорне море до Азії та Африки, переважно Китаю, Індонезії, Індії.

Однак після російського вторгнення, блокади чорноморського шляху, Україна втратила велику частину ринку в Азії, Африці, і цей український експорт був спрямований до Європейського союзу.

"Цікаво, що загальний товарообіг з Україною за два роки під час війни: експорт з ЄС становить близько 69 мільярдів євро, імпорт — близько 50 мільярдів євро. Це свідчить про те, що для європейської економіки, це вигідний профіцит у 19 мільярдів євро", — зауважив Войцеховський.

Проте, вказав єврокомісар, в агропродовольчій сфері торгівля інша: експорт становить близько 6 мільярдів євро за два роки. Імпорт — а 25 мільярдів.

"Тобто 19 мільярдів євро мінус. Наші фермери, наш агропродовольчий сектор, платять ціну лібералізації торгівлі з Україною, в першу чергу ціну війни", — поінформував посадовець.

Войцеховського запитали чи вірить він, що польські фермери розсипали українське зерно, адже "знають ціну роботи колег".

"Я чув про цей випадок у Польщі. Я не знаю, хто це зробив. Я не чув жодних закликів серед польських фермерів атакувати вантажі з зерном. Тому надіюсь, що влада, правоохоронні органи розберуться з цим. А я не буду це коментувати", — відповів єврокомісар.

Посадовець також заявив, що "відкриття ринку для України певною мірою призвело до переваг з боку Росії".

"РФ вдалося витіснити Україну з різних ринків. Росія має багато експорту до Китаю. Експорт України становив 3,7 мільярда тонн, а зараз він скоротився до 1,7 мільярда. Те саме стосується Індії. Присутність Росії там зростає. Отже, Росія досягла двох цілей", — заявив Войцеховський.

Єврокомісар продовжив: "Росіяни розпочали війну, яка дає їм дві переваги. Одна з них полягає в тому, що вони витісняють Україну з традиційних хороших ринків та замінюють її, а друга вигода для Росії полягає в дестабілізації Європи".

"Тож, найкращим способом було б підтримати Україну в транзиті та транспортуванні до морських портів, а потім відправляти продукцію до держав, куди Україна завжди традиційно відправляла свою продукцію, що було б найкращим шляхом", — додав посадовець.

На початок