"Медичне страхування запрацює з 2021 року". Степанов — про ситуацію з COVID та участь у виборах

"Медичне страхування запрацює з 2021 року". Степанов — про ситуацію з COVID та участь у виборах

Ексклюзивно
"Медичне страхування запрацює з 2021 року". Степанов — про ситуацію з COVID та участь у виборах Facebook

Про те, чи готова українська медицина до погіршення ситуації з рівнем захворюваності на COVID-19, збільшення кількості лікарняних ліжок, нові тести на антигени, медичну реформу, страхову медицину до кінця року та свою участь у виборах до Одеської обласної ради в інтерв'ю Світлані Мялик в ефірі Українського радіо розповів міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Про готовність України до погіршення ситуації з Covid-19

Про те, що в нас збільшується кількість захворівших я почав говорити, здається, ще з липня, коли спочатку було понад 700 людей, потім - більше тисячі й далі. Зараз майже чотири з половиною тисячі ми фіксуємо щодня й антирекорди встановлюємо вже декілька місяців. В COVID-19 нічого не змінилося: він як передавався повітряно-крапельним шляхом, так і передається. Як була система захисту від нього - маска, дистанція, антисептик - нічого не помінялось.

Коли в умовах пандемії, масового зростання в нас починають проводити якісь масові заходи, концерти, фестивалі і потім ще й хизуються, що провели фестиваль, який зібрав найбільшу кількість глядачів за останні три роки, то в мене це викликає практично обурення. Тому що в нас, крім кількості захворівших, зростає ще й кількість людей, які мають важкий перебіг хвороби або середньої важкості, але перебувають в наших лікарнях.

Кількість людей, які перебувають в лікарнях, щодня збільшується. Якщо порівняти з серединою липня, то майже в пять разів збільшилась кількість пацієнтів в лікарнях, які перебувають одночасно. Загальна кількість ліжок, які ми вже виділили під лікування хворих - введених в дію або таких, що перебувають в резерві - близько 37 тисяч. 17 502 ліжка зайнято, на них перебувають пацієнти, яким надається медична допомога. Цей показник є для нас найголовнішим і критичним, тому що та швидкість, з якою заповнюються ліжка, дуже насторожує. Ми можемо скільки завгодно ще додавати ліжок, але в нас банально може не вистачити медичних працівників, лікарів.

Про тимчасові госпіталі для хворих на COVID-19

Ми не можемо навіть теоретично рівняти готовність системи навесні: в перших числах квітня в нас було 12 тисяч ліжок, які були готові на прийняття хворих на COVID-19, в нас не було протоколів лікування, не було навчених медичних працівників, як саме його лікувати. В нас все було зруйноване. COVID-19 показав реальний стан організації системи охорони здоров’я.

За ці пів року ми зробили дуже багато: починаючи від кількості тестувань, від відновлення роботи лабораторних центрів. Зараз замість 12 тисяч - 37 тисяч ліжок, які готові до лікування. Мало того, зараз ми дали відповідний запит, доручення нашим регіонам, щоб вони готували ще ліжка. За нашими розрахунками, загальна кількість ліжок, яку ми можемо виділити - це до 51-52 тисяч ліжок в цілому по країні. Це максимальна кількість.

Зрозуміло, що ця ситуація по регіонах різна: десь більше треба, десь - менше. Ми зараз відпрацьовуємо з нашими науковими інституціями, Академією медичних наук, щоб теж розгортати в них ліжка, тому що медична допомога, а це спеціалізована медична допомога, повинна надаватись виключно в лікарні.

Якщо говорити про розміщення ліжок на стадіонах, звичайно, в нас відпрацьований такий варіант, що нам потрібно й де брати ліжка, в яких містах ми можемо їх робити. Якщо буде така потреба, то ми, звичайно, готові і до такого розвитку подій. Але мені здається, що не повинно дійти до такої ситуації.

Про те, чим зараз тестують українців

Всі тести ми купуємо за державні кошти, в нас децентралізований ринок. Ми купуємо ті тести, які відповідно зареєстровані в Україні, які пройшли відповідну верифікацію в нашій референс лабораторії. Це означає, що ці тести можуть бути використані і результати, які вони показують, відповідають встановленим критеріям.

Ми зараз закуповуємо ті тести, які закуповують наші лабораторні центри. Це два українських виробники. Також інколи вони закуповують корейські тести, якщо говорити про ПРЛ. Але в основному тести українського виробництва, від приватних виробників.

Про співпрацю з Національною Академією Наук

Якщо говорити про такі академічні інституції як Інститут молекулярної біології, це академічні інституції, де зосереджена наша наука. Вони не є виробничим майданчиком, вони не можуть виробляти велику кількість цих тестів. Розробляти різні штами - це так і ми постійно з ними знаходимось в дискусії. Але питання фінансування лежить виключно в площині Міністерства фінансів.

Щодо виготовлення тестів в промислових великих обсягах, то сам Інститут мікробіології навіть не має майданчиків для такого виробництва.

Про медичну реформу

Від медичної галузі ми хочемо отримати якісну й доступну медицину. Яким чином цього досягнути? По-перше, медицина має бути чесна: ми чітко повинні знати, яку нам медичну допомогу надають, в якому обсязі нам її надають і в якому обсязі її надають повністю безоплатно.

Друга складова: ми з вами, українці, зацікавлені в тому, щоб був відповідний контроль за якістю надання медичної допомоги. Те, чого на сьогодні немає.

Про страхову медицину

Я чітко розумію, яка система охорони здоров’я повинна бути в нашій державі. По-перше, вона повинні існувати, адже на сьогодні не існує.

Якщо ми говоримо про систему охорони здоров’я, то я вважаю, що вона повинна бути державна. Це абсолютно нормально, коли коштом державного бюджету фінансується певний рівень надання медичної допомоги. Окрім того, треба, щоб були залучені кошти місцевих бюджетів з чіткими алгоритмами, які саме це кошти і з яких джерел. Треба впроваджувати добровільне медичне страхування, максимально його стимулювати, чого на сьогодні не існує. В нас менш як 1 % людей застраховано.

Ми запропонуємо відповідні зміни до законодавства, в тому числі Податкового кодексу, щодо оподаткування всіх цих виплат, страхових виплат. І головне: люди повинні розуміти, на що це буде впливати. Ми хочемо, щоб все це запрацювало в нас вже з наступного року.

Про нові експрес-тести на антигени

Ми внесли їх в стандарт і зараз ведемо перемовини. В нас є один з українських виробників, на якого ми дуже розраховуємо. Він зараз проходить відповідну сертифікацію. Ми рахуємо, готуємо відповідні зміни до постанови уряду, щоб були виділені відповідні кошти. Хочемо, щоб у два-три тижні вони вже були у великій кількості на території України.

Про бюджет на 2021 рік

Я дав запит на 296 мільярдів гривень, з яких 225 - це програма медичних гарантій [пропозицію міністра не підтримали - прим. ред.]. Я вважаю, що як міністр охорони здоров’я, повинен до кінця битися за українську медицину. Саме тому я й утримався від голосування за бюджет, коли було засідання уряду. Зараз ми працюємо з народними депутатами в комітетах: в профільному комітеті, в бюджетному. Даємо свої пропозиції, обґрунтування, в яких спосіб і чому нам потрібні кошти. Розраховуємо на мудрість народних депутатів, яка буде й під час голосування, тому що на словах практично всі нардепи стоять на сторожі української медицини

Про місцеві вибори й головні ризики проведення виборчих перегонів

Ми не розглядаємо варіант відтермінування виборів: нам головне, щоб вони були проведені в тих межах, які викладені у відповідній постанові щодо порядку проведення виборів. Ми відпрацювали з ЦВК всі відповідні алгоритми, як саме вони відбуваються: що відбувається на дільницях, як саме можуть проголосувати люди, які знаходяться на самоізоляції. Вони повинні до 20 години п’ятниці, яка передує дню голосування, подати свою заяву.

Про балотування від партії “Слуга народу” до Одеської обласної ради

Багато хто вже почав мені говорити, що ви, мабуть, будете йти з посади міністра. Я розумію, що деякі про це мріють, але не всі мрії збуваються. Я два з половиною роки працював в Одеській ОДА, яку я очолював. Зараз, щоб зробити зміни, в тому числі в медицині, потрібно, щоб вони відбувалися на всіх рівнях, в тому числі й місцевому. Мені здається, що команда, з якою ми працюємо з президентом Зеленським, здатна зробити це цілком по Україні.

По-друге, Одеська область - рідний для мене регіон. Там така кількість всього, що я зробив, що мені не треба туди їздити. Вони всі пам’ятають, що як робив, як я робив і які за цим були результати. Мені здається, що чим більше буде людей, в тому числі в обласній раді, від “Слуги народу”, це буде тільки добре.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди