Азербайджан планує повномасштабну війну проти Вірменії — Пашинян

Азербайджан планує повномасштабну війну проти Вірменії — Пашинян

Вірменія, Азербайджан, Нагірний Карабах
. Фото: AP

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 15 лютого заявив, що Азербайджан планує "повномасштабну війну" проти Вірменії.

Про це повідомляє Міжнародне французьке радіо.

Напруженість між двома кавказькими сусідами залишається високою після того, як у вересні минулого року Баку повернув регіон Нагірний Карабах, який населяли вірмени.

"Наш аналіз показує, що Азербайджан хоче розпочати військові дії на деяких ділянках кордону з перспективою перетворення військової ескалації на повномасштабну війну проти Вірменії. Цей намір прочитується у всіх заявах і діях Азербайджану", — сказав Пашинян на засіданні уряду.

Єреван стурбований тим, що Азербайджан, підбадьорений успіхом у Карабасі, може вторгнутися на територію Вірменії, щоб створити сухопутний міст до свого ексклаву Нахічевань.

Азербайджан планує повномасштабну війну проти Вірменії — Пашинян
Територія Вірменії та Азербайджану з Анклавом Нахічевань. Фото: Wikimap

Президент Азербайджану Ільхам Алієв, який переобрався цього місяця, заявив під час інавгураційної промови 14 лютого, що Вірменія, а не Азербайджан, має невирішені територіальні претензії.

Пашинян і Алієв раніше заявляли, що мирну угоду можна було підписати до кінця минулого року, але вони за посередництва міжнародної спільноти не принесли прориву.

У вівторок, 13 лютого, обидві сторони звинуватили одна одну у відкритті вогню на своєму нестабільному кордоні, в результаті сутички, за словами Вірменії, загинуло четверо її солдатів.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували.

У вересні 2023 року Азербайджан оголосив "антитерористичну операцію" у Нагірному Карабасі, унаслідок чого повернув регіон під свій контроль. Тоді до Вірменії прибули понад 50 тисяч біженців з цього регіону.

28 січня Вірменія запропонувала Азербайджану підписати пакт про ненапад, якщо процес укладання мирного договору буде довгим.

Єреван пропонує провести демаркацію кордонів за останніми радянськими картами 1975 року, але Баку проти, пояснюючи це тим, що в 1970-х історичні землі Азербайджану були передані Вірменії. Нині переговори тривають.

На початок