Рейтинг Зеленського знизився після рішення про відставку Залужного — опитування

Рейтинг Зеленського знизився після рішення про відставку Залужного — опитування

Рейтинг Зеленського знизився після рішення про відставку Залужного — опитування
. Фото: ОПУ

Президент Володимир Зеленський дещо втратив рейтинг довіри українців після того, як ухвалив рішення звільнити Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ.

Про це свідчать дані Київського міжнародного інституту соціології.

Як зазначається, у лютому 2022 року, перед вторгненням Росії в Україну, Зеленському довіряли 37% громадян. Після початку повномасштабної війни на тлі дій президента і загалом ефекту "згуртування навколо лідера" (rally around the flag) довіра зросла до 90% станом на травень 2022 року.

Далі підтримка глави держави у період між травнем 2022 року і груднем 2023 року, тобто за півтора року, знизилася на 13 відсоткових пункти з 90% до 77%. За наступних два місяці, до початку лютого, Зеленський втратив ще 12 відсоткових пунктів — довіра знизилася з 77% до 65%.

"Одразу після відставки Залужного довіра знизилася ще на 5 відсоткових пунктів до 60%. Таким чином, загалом на період 5-10 лютого 64% довіряють президенту, але на кінець цього періоду показник становить 60%", — вказали в опитуванні.

Опитування КМІС
Графіка Київського міжнародного інституту соціології

Заступник директора КМІС Антон Грушецький заявив що, "період між груднем 2023 року і лютим 2024 року, тобто два місяці, був насиченим подіями, проте, вочевидь, найбільш резонансною була відставка Залужного".

"Результати опитування не дають можливості говорити про конкретні причини зростання чи зниження довіри, але ми можемо припустити, що має місце спільний вплив відставки Залужного, яка накладалася на досить важкий період — складна ситуація на фронті, невизначена позиція союзників України, продовження корупційних скандалів", — підкреслив соціолог.

Грушецький зауважив, що водночас треба врахувати, що опитування "відбувалося у дуже гарячий період, тому говорити про кристалізацію певного ставлення можна буде трохи пізніше, коли емоції охолонуть".

Зі слів заступника директора КМІС, наразі на тлі цих подій відносно найбільших втрат у довірі зазнав Зеленський, однак більшість українців продовжують йому довіряти.

Соціолог додав, що принципово важливо, що новий головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський має підтримку населення, а історія з відставкою Залужного не позначилася на показниках довіри до нього.

Опитування КМІС проводилося 5-10 лютого серед 1 202 респондентів. Частина (874 інтерв'ю) — до 8 лютого включно, тобто до відставки Залужного, а решта (328 інтерв'ю) — після відставки, 9 і 10 лютого.

8 лютого Зеленський звільнив Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ та призначив на це місце генерал-полковника Олександра Сирського, який раніше керував Сухопутними військами.

Згодом речник Пентагону Патрік Райдер підкреслив, що Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати Україну, попри звільнення Залужного.

На початок