Присвячується ратуші. У Франківську відкрили тематичну виставку

Присвячується ратуші. У Франківську відкрили тематичну виставку

Присвячується ратуші. У Франківську відкрили тематичну виставку
Фото: Суспільне Карпати

Цьогоріч івано-франківська ратуша відзначає своє 85-ліття, а краєзнавчий музей, що знаходиться в середині, – 80 років. З цієї нагоди учасники громадської ініціативи "Франківськ, який треба берегти" відкрили тематичну виставку при вході в будівлю.

Перша письмова згадка про дерев’яно-кам’яну ратушу з’явилася у 1672-му році, хоча, напевно, сама споруда існувала і тоді, коли місто отримало магдебурське право.

Про одну з перших ратуш розповідає краєзнавець Михайло Паньків: "Засновник міста Потоцький був незадоволений цією дерев’яно-кам’яною спорудою і вирішив збудувати іншу. Це будівництво було доручено надвірному архітектору Каролю Беное, який завершив його у 1695-му році. Поєднав стрільчасту вежу з крокв’яним склепінням поверхів у формі хреста. Вона так і залишилася у формі хреста. Ратуша мала дев’ять поверхів, на п’ятому поверсі знаходився годинник, а на куполі високо була фігура Архангела Михаїла".

За словами краєзнавця, тоді у ній розміщувалася міська рада і громадсько-релігійний суд, який мав повноваження засуджувати до смертної кари, а перед ратушею страчували людей.

У її підвалах тримали опришків, яких потім судили. На першому поверсі були крамниці, наверху – дзвін, що повідомляв про важливі новини.

Ратуша згоріла під час мармулядової пожежі28-го вересня виповнилося 152 роки з часу "мармулядової" пожежі. Цього дня у 1868-му році у Станиславові (Івано-Франківськ) згоріло більше третини міста. і у 1870-му році почали закладати фундамент нової. У відбудовану споруду додали двоповерхові чотири крила. На ратуші, зокрема, і у роки Першої світової війни був спостережний пункт.

Присвячується ратуші. У Франківську відкрили тематичну виставку
Присвячується ратуші. У Франківську відкрили тематичну виставку. Суспільне Карпати

До 85-річчя останньої відбудови ратуші громадська ініціатива "Франківський, який треба берегти" вирішила створити тематичну виставку зі світлинами ратуші різних років та сезонів. Виготовлено її "паспорт", згадано історію, зокрема, архітектора, а також створено сучасні інтерактиви.

"Перед нами є шість кубів, кожен з яких є своєрідною кімнаткою. І зовні, і в середині якраз розміщені ці інформаційні стенди. Кожна літера має свою тематику. Перша розповідає про історію ратуші, і не тільки в загальному, але про те, що ратуша для кожного містянина теж має свої спогади в житті. Друга буква присвячена будові ратуші, її анатомії, що є цікавого зверху, внизу", - розповідає засновниця громадської ініціативи збереження архітектурної спадщини міста Марія Козакевич.

За її словами, хотілося привернути увагу і до проблем цієї майже 50-метрової споруди.

Найстарішим "жителем" ратуші, хоч і на правах орендаря, є краєзнавчий музей, який також потрібно лагодити.

Щоб зробити якісь ремонти всередині, потрібно спочатку відремонтувати ззовні, каже директорка музею Галина Беднарчик: "На даний час ми не можемо провести навіть елементарні ремонти у залах другого поверху у зв’язку з тим, що осипаються фрагменти зверху з карнизів ратуші, які падають на другий поверх на сектори і пробивають толь. Таким чином протікає дах, і ми не можемо зробити таких якихось кардинальних ремонтів і осучаснити виставки і експозиції".

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди