Скільки доведеться платити за тепло під час опалювального сезону. Пояснює експерт

Скільки доведеться платити за тепло під час опалювального сезону. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Скільки доведеться платити за тепло під час опалювального сезону. Пояснює експерт
УНІАН

Опалювальний сезон може початися невчасно через борги у 56 населених пунктах України. Хто та як має розв'язувати цю проблему, чи дійсно є ризик зриву опалювального сезону та скільки коштуватиме блакитне паливо для населення, в ефірі Українського радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

"Є борги житлово-комунальних послуг, оскільки ситуація, про яку йдеться – це борги на так званому ринку газу, тобто між постачальниками газу, тим же "Нафтогазом", транспортерами газу – це облгази – та виробниками тепла – а це Теплокомуненерго. А є власне частина комунальних послуг, там суттєві заборгованості. Зараз, перед опалювальним сезоном, вони дещо зменшились: завжди вони становлять 56 мільярдів гривень і з них 43 мільярди – це борги за газ і тепло. Тобто є частина споживачів, які не встигають оплачувати, не можуть", – розповів експерт.

За його словами, наявною проблемою є борги на внутрішньому ринку, які складають 116 мільярдів гривень.

"Це величезна цифра, "рекорд", якого ніколи не було. Якщо порівняти з ситуацією, яка була п'ять років тому, коли ринок газу запускався, то борги на ринку газу становили близько 30 мільярдів гривень. Вони виросли в чотири рази, і на це є свої причини. Одна з причин Теплокомуненерго – це те, що вони закуповують газ за ринковою ціною, а тариф, за яким він постачається населенню, є нижчим. І збитки з'являються в графі "борги”. Вони просто не мають чим оплатити той газ, який їм поставили з боку Нафтогазу. Плюс є штрафи та пеня, які їм нараховують: близько 10 мільярдів гривень складають лише штрафні санкції. Їх також ніхто не буде оплачувати, це гроші з повітря", – наголосив Корольчук.

Експерт додав, що ситуація з облгазами простіша, оскільки там борги складають 30 мільярдів гривень, 26 з яких – це штрафи, пеня та суперечки по судах, які йдуть. Він додав, що "фактично боргів немає, а є 26 мільярдів гривень штучно сформованої цифри".

"У цій ситуації дуже дивна позиція Нафтогазу України, який тільки зараз побачив ці борги. Лише з середини вересня всі споживачі почули, що на ринку Теплокомуненерго є величезні борги. Почали погрожувати відключенням. Виникає питання, що робив Нафтогаз в серпні, липні, травні. Вони повинні були працювати з цими боргами: укласти договори реструктуризації, проводити роботу з місцевою владою. Цього не було зроблено", – розповів Юрій Корольчук.

Експерт також зауважив, що наразі йдуть вибори, тому кандидати намагаються зіграти на цьому за допомогою різних заяв про тарифи та борги.

"Другий момент – це сам Нафтогаз. Крім законопроєкту 38001Проєкт закону 38001 передбачає реструктуризацію в цілому боргів на ринку. Йдеться про те, що всі постачальники по колу, тому що вони винні один одному, зроблять залік цих боргів і теоретично ситуація має обнулитися., існує ще 38000, фактично поданий самим Нафтогазом. Журналісти провели розслідування і виявили, що законопроєкт готувався компанією "Укртрансгаз". Парадокс, що компанія, зацікавлена працювати на ринку, намагається вплинути на законодавчий процес приховано. Вони не зацікавлені в тому, щоб очистити цей ринок від боргів, бо вони їм потрібні для того, щоб шантажувати місцеву владу і теплокомуненерго. Коли Теплокомуненерго підписує договір на постачання газу, вони приходять на поклін до Нафтогазу. Якщо в них дійсно є борги, Нафтогаз може на них тиснути і об'єктивно тисне", — зазначив Корольчук.

Він наголосив, що єдиним виходом із ситуації є реструктуризація боргів. Експерт пояснив, що це не буде списання, оскільки частини боргів фактично й не існує. За словами Корольчука, ухвалення законопроєкту 38001 дозволить зайти на ринок й іншим компаніям і продавати газ населенню за вигідними цінами.

То скільки коштуватиме тепло

З 1 серпня 2020 року ціна газу для населення залежить від ринкової вартості палива на європейських ринках, що означає, що вартість газу в платіжках може змінюватися щомісяця. При цьому всередині країни запрацював відкритий ринок газу, тобто споживачі можуть самостійно обирати постачальників палива, орієнтуючись на їхні тарифи та пакети послуг.

"Тарифи зростають. Ціна буде десь в районі від 6 до 8 тисяч гривень на тисячу кубометрів за газ. Відповідно зросте ціна для Теплокомуненерго, тому десь на 30% зросте платіж і для людей. Якщо людина заплатила, умовно, 900 гривень, то буде платити біля 1200 в місяць", – підсумував Корольчук.

Що відомо

  • Натомість в уряді зазначили, що станом на 18 вересня Україна готова до осінньо-зимового опалювального сезону на 90%, а запаси палива на ТЕС і ТЕЦ "стабільно високі".
На початок