Міністр охорони здоров'я у Рівному. Про що говорив Степанов

Міністр охорони здоров'я у Рівному. Про що говорив Степанов

Міністр охорони здоров'я у Рівному. Про що говорив Степанов Суспільне Рівне

Рівне вдруге на посаді відвідав міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Його візит 2 жовтня пов'язаний, у тому числі, і з проблематикою перерозподілу ліків для важкохворих дітей. Нагадаємо, нещодавно благодійники і волонтери, що опікуються важкохворими дітьми, влаштували мирну акцію через нібито нестачу препаратів.

Під час зустрічі міністр поспілкувався із представниками благодійних організацій та журналістами і відповів на їхні питання. Суспільне зібрало основні тези його розмов.

Яка ситуація із закупівлями і залишками ліків?

Представники благодійних організацій та журналісти поставили це питання міністру.

Про що говорив міністр здоров'я у РівномуСуспільне Рівне

"В країні на сьогоднішній день проблеми з лікарськими засобами не існує. На залишках лікарських засобів є на 5,4 мільярди гривень по всіх програмах. Якщо ми говоримо про дитячу онкологію – це окрема програма. На залишках знаходиться лікарських засобів – на 590 мільйонів гривень при потребі на 710-720 мільйонів. В жовтні-листопаді в нас почнуться поставки за кошти 2020 року. Все, що треба зробити – це зробити перерозподіл з інших регіонів", – коментує Максим Степанов.

Як приклад, міністр наводить наявність двох лікарських засобів, що застосовують для лікування онкологічних захворювань, у залишках та їх потребу для лікарень:

  • "Аспарагіназа": до кінця року лікарям потрібно їх 29 флаконів. В країні залишків – 1294.
  • "Вінкристин": 3625 – залишки, необхідно – 63.

"Жодної відмови пацієнтам через нестачу ліків не було. Був певний збій комунікації, я висловив своє незадоволення і директору департаменту охорони здоров'я, і головному лікарю, щоб швидше це доробити. Перерозподіл робиться за один день", – додав Максим Степанов.

Міністр також пов'язав розповсюдження інформації про нестачу ліків із політичними спекуляціями:

"Я розумію, що деяким нашим "політичним" діячам треба щось говорити, але це не та тематика, на якій можливо спекулювати", – вважає керівник МОЗу.

Про що говорив міністр здоров'я у РівномуСуспільне Рівне

Чому в системі тепер не можна побачити кількість препаратів, які лишились?

Це питання міністру ставили представники громадських організацій. Конкретно на нього міністр не відповів.

"В квітні місяці, коли я прийшов на посаду, в нас не була зібрана потреба на 2020 рік", – каже Степанов.

На цю репліку представники благодійних організацій заявили, що це неправда.

"На 2021 рік ми зібрали потребу станом на 1 жовтня. Зараз ми цю всю потребу обробляємо для того, щоб вже в січні місяці розпочати закупівлі. На сьогоднішній день в нас не існує нормальної складової системи обліку всіх лікарських засобів", – додав урядовець.

Міністр також навів кілька прикладів із практики. Якщо "Актемри" (препарат, що застосовується для лікування ідіопатичного артриту, – ред.) немає в Рівному, то, каже, це не значить, що його немає в Україні.

"Браку в Україні немає, є проблема з обліком. Наступного тижня "Актемра" буде з розподілена з інших регіонів", – запевняє Степанов.

Крім того, додав, що коли закупівлі починаються, то не завжди фармакологічні компанії мають препарати і деякі з них країни бронюють за пів року або за рік.

"Тому якщо "Фарма" і виграє закупівлі, їй знадобиться період, щоб виготовити ці препарати", – пояснює міністр.

Якщо ліків в країні достатньо, а в регіоні їх немає, то їх що – швидше використали?

"Лікарські засоби постачаються на певну кількість пацієнтів. Кількість хворих могла збільшитись. Закінчується лікарський засіб – робиться перерозподіл".

Про що говорив міністр здоров'я у РівномуСуспільне Рівне

Журналістам стало відомо, що у ЦМЛ Рівного змушують оплачувати КТ пацієнтів, які мають підозру на COVID і мають направлення від лікаря. Чи правомірно це?

"В нас – велика кількість лікарень входить до "ковідного пакету". Держава в повному обсязі сплачує за лікування хворих на COVID-19 в умовах стаціонару. Інколи в нас виникають випадки повної самодіяльності тих чи інших людей, в яких ми миттєво починаємо розбиратись. У випадку із Рівненською міською лікарнею будемо розбиратися, бо ми це оплачуємо", – відповів Степанов.

Урядовець також нагадав, що в діагностиці коронавірусу є чіткий алкгоритм: якщо є підозра, сімейний лікар повинен відправити мобільну бригаду, яка візьме тест і відвезе це все в лабораторію.

"Ці мобільні бригади також повністю оплачуються державою", – каже Степанов.

Які плани?

Міністр нагадав, що в Україні почали створювати систему для електронного реєстру пацієнтів, управління та керування всіма запасами лікарських засобів.

"До квітня-травня наступного року її планують ввести в експлуатацію. Плануємо закуповувати лікарські засоби, щоб їх потім не утилізовували через закінчення терміну придатності", – каже очільник МОЗу.

Що відомо

  • У Рівному 25 вересня під стінами будівлі обласних адміністрації та ради відбулась акція протесту "Зірвані закупівлі МОЗу вбивають дітей". Вона стосувалась нестачі ліків для онкохворих дітей.
  • Протестувальники ставили до уряду ряд вимог, серед яких – покарати винних за зірвані державні тендери на закупівлю ліків і негайно знайти спосіб провести закупівлю медпрепаратів для важкохворих дітей, а також для хворих на ВІЛ/СНІД та туберкульоз.
  • Того ж дня посадовці визнали: ситуація із забезпеченням ліками онкохворих дітей та деяких інших категорій склалась справді непроста і це стосується не тільки Рівненщини, а й інших областей України. Проте запевнили, що перерозподіл такий стан справ виправить.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди