На Франківщині одне селище може претендувати на статус міста, а два села — стати селищами

На Франківщині одне селище може претендувати на статус міста, а два села — стати селищами

На Франківщині одне селище може претендувати на статус міста, а два села — стати селищами
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

На Івано-Франківщині одне селище може претендувати на статус міста, два села — на статус селищ.

Про які населені пункти йдеться, та чи змінюватимуть вони свій статус, читайте у матеріалі Суспільного.

Ця зміна передбачена законом "Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою", який набув чинності 26 січня 2024 року.

У ньому йдеться, що село — це населений пункт, де проживає менш як п'ять тисяч людей, селище має населення у понад п'ять тисяч, а місто — понад 10.

За словами виконавчого директора Регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, на зміну статусу претендують Космач, Рожнів та Перегінське. Село Космач має понад шість тисяч жителів, Рожнів — понад п'ять тисяч. Відтак вони можуть претендувати на статус селища. У селищі Перегінське проживають понад 10 тисяч людей, тож воно має право стати містом.

Стефанчук каже: для того, щоб змінити статус, орган місцевого самоврядування має провести громадські слухання і в разі схвалення людьми звернутися до Кабміну. Відтак за поданням Кабміну депутати Верховної ради розглядатимуть це питання. Однак, зі слів Юрія Стефанчука, наразі жодна із цих громад не планує зміни.

"Зміна цього статусу передбачає деякі зміни щодо фінансових розрахунків, зокрема й освітньої субвенції. Ми розуміємо, що формула освітньої субвенції, яку розраховує міністерство, включає сільські школи. Селищні школи прирівнюються до міських і там від наповненості класів визначається рівень фінансування педагогів. Тому сільським громадам не дуже вигідно переходити у вищий рівень. Коли буде перехід села в селище, а селища — в місто, вони можуть втратити фінансовий ресурс", — розповідає Юрій Стефанчук.

Виконавчий директор Регіонального відділення Асоціації міст України додає, що через зміну статусу населені пункти можуть також втратити пільги щодо сплати земельного податку.

"Є чітка конфігурація, скільки селу, селищу і місту може надаватися пільг на сплату земельного податку. В селі — це більша кількість землі, в селищі менша, у місті — ще менша. Тому цей формат також впливає на розуміння того, чи потрібно міняти статус", — говорить Юрій Стефанчук.

Законом передбачена лише можливість підвищення статусу населеного пункту. Якщо селище має менше, ніж п'ять тисяч населення, воно не перейде у статус села.

Закон України "Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою" передбачає ще один формат адміністративно-територіальної одиниці — присілок, з можливістю приєднання до найближчого населеного пункту.

"Ми зараз багато говоримо про будинки для переселенців та військових. Вони можуть бути зведені як на території населеного пункту, так і поза межами, формуючи нову адміністративно-територіальну одиницю — присілок. Це дасть можливість присвоювати номери будинкам, поштові адреси та повноцінно функціонувати", — каже Юрій Стефанчук.

Також з 26 січня, відколи новий закон вступив у дію, 24 селища міського типу на Франківщині почали називатися селищами, розповідає Стефанчук.

"Ми повинні розуміти, що закони, які регламентували адміністративно-територіальний устрій радянських часів, не повинні працювати на території України. І цей закон має на меті переписати радянський формат підходу", — говорить Юрій Стефанчук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок