Як не потрапити на гачок "чорних" колекторів

Як не потрапити на гачок "чорних" колекторів

Як не потрапити на гачок "чорних" колекторів

Що робити, якщо працівники колекторської служби вимагають повернути неіснуючий борг? Про це в ефірі Українського радіо "Рось" розповів юрист Максим Полішкевич.

Історія Артема

Щодня починаючи з 8 ранку до 11 ночі черкащанину Артему телефонують працівники колекторської служби. Говорять чоловікові про борг його знайомої, що він, нібито, є поручителем і повинен їм допомогти знайти боржницю.

"Місяць тому мені почали дзвонити з невідомих номерів. Сказали, що поки я не допоможу знайти свою знайому чи не поверну її борг, мені будуть телефонувати. Однак ніяких документів я не підписував і нічого про це не знаю", — розповів Артем.

Як діяти: поради фахівців

Зі слів юриста Максима Полішкевича, аби стати поручителем, треба укласти договір поруки. Якщо ви жодного договора не підписували, то ви не є поручителем. На його думку, колекторська діяльність практично не врегульована в Україні. Звичайні кол-центри легально, інколи напівлегально здійснюють свою діяльність без будь-якого регулювання суб'єктами владних повноважень і без будь-якого законодавчого врегулювання.

"Будь-хто може займатися цією діяльністю, навіть без реєстрації юридичної особи. Адже сам принцип робити організацій побудований на нахабстві та напорі, а не на правовому законодавстві", — повідомив юрист.

Теоретично, для того, щоб вимагати з вас кошти, така юридична особа повинна мати договір з вашим кредитором про переуступку вашого боргу або договір факторингу. Дуже часто навіть цього не відбувається, мова йде про усні домовленості щодо передачі відомостей про боржників.

"На вашу вимогу будь-який колектор, якщо ви насправді боржник, зобов'язаний надати вам інформацію про передачу вашого боргу від кредитної установи, у якій ви брали кошти, до нової фінансової установи, яка з вас намагається ці кошти стягнути", — зауважив Максим Полішкевич.

Пан Максим радить бути впевненим у своїй правоті, не йти на контакт, не платити за боржника і не шукати його. Також пан Максим радить у також випадках звертатися до Уповноваженого з прав людини.

"Ні не знаю, ні не чув, ні не мої, забудьте мій номер і ніколи мені не телефонуйте. Так, вони будуть продовжувати, але їхня інтенсивність і наполегливість прямо пропорційна слабкості вашої позиції. Якщо ви дали зрозуміти, що з вами можливий діалог, то вони будуть цей діалог продовжувати. Ваше завдання — максимально дати зрозуміти, що у них нічого не вийде від комунікації з вами. Ви можете блокувати телефони. Те, що вони говорять, що виграли сотню судових справ, — це теж механізм психологічного впливу. Їхня основна стратегія — це психологічне домінування. Все, що вам потрібно зробити, мати перевагу в розмові над ними. Ви повинні усвідомлювати свою правоту, — говорить Максим Полішкевич.

Наразі ефективного законодавчого регулювання колекторської діяльності не існує, зауважив Максим Полішкевич. За його словами, фактично будь-хто може організувати “умовно колекторську” діяльність, яку неможливо ефективно відстежити.

За словами, керівниці управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного Банку України Ольги Лобайчук, нині регулятор долучився до розробки змін у законодавстві, що дозволять уладнати роботу колекторських компаній. Новий проєкт Закону передбачає: реєстр колекторських компаній, переліцензування всіх компанії і підпорядковування Національному Банку України.

"Проєкт закону визначає багато моментів щодо захисту прав споживачів: коли дзвонити, як розмовляти, говорити хто дзвонить, заборону дзвонити в певний період доби та телефонувати родичам. Незабаром цей проєкт Закону “Про врегулювання колекторської діяльності” мають зареєструвати у Верховній Раді", — розповіла Ольга Лобайчук.

Юрист Максим Полішкевич не вірить, що такий закон дозволить урегулювати колекторську діяльність. За його словами, якщо компанії виключатимуть з реєстру, вони будуть працювати “начорно”, тобто без ліцензії. Максим вважає, якщо буде висока відповідальність та невідворотність покарання, — тоді існуватиме ймовірність, що закон матиме позитивний вплив.

https://www.mixcloud.com/radioros/30-09-тема-дня-як-протидіяти-колекторським-компаніям/

Авторка Альона Ніколенко

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди